Gréta Thunbergová a súčasné riešenie ekologických problémov

Prejav na summite OSN o klíme, ktorý predniesla švédska študentka Gréta Thunbergová, vyvolal obrovskú rezonanciu vo svete. „Ukradli ste mi svojimi prázdnymi prejavmi moje sny a moje detstvo. Ľudia trpia, ľudia umierajú, rozpadajú sa celé ekosystémy. Sme na pokraji hromadného vyhynutia. A vy ste schopní rozprávať iba o peniazoch a rozprávať rozprávky o stálom ekonomickom raste. Ako sa vôbec opovažujete?!“

Gréta tieto slová vyslovila veľmi emotívne, ale pevne a sebavedome. A okamžite sa stala globálnym symbolom boja za ochranu životného prostredia. Šestnásťročná dievčina, ktorá vo veku 11 rokov upadla do ťažkej depresie, prestala jesť a hovoriť, bola diagnostikovaná Aspergerovým syndrómom, sa dnes stala laureátkou „alternatívnej Nobelovej ceny“ – ceny Right Livelyhood Award a bola nominovaná na skutočnú Nobelovu cenu.

Jej vášnivá reč prinútila 4 milióny ľudí v 170 štátoch, aby vstúpili do „klimatického štrajku“. Nemali by sme však zabúdať, že za naivitou Gréty nestoja len tí, ktorí bojujú proti znečisteniu životného prostredia. Na vlne, ktorú vyvolala mladá ekologická aktivistka, kalkuluje s možnosťou prosperity veľmi veľa záujmov. Taký už je egoistický svet, v ktorom žijeme. Každý sa snaží maximálne využiť ostatných na svoj vlastný prospech.

Nemám žiadne výhrady ani ku Gréte, ani k tým, ktorí stoja za ňou. Osobne by som jej naozaj dal Nobelovu cenu mieru. Koniec koncov, jej protest upozornil širokú verejnosť na závažný problém, ktorý už nejde utajovať: stret dvoch podstát prírody – globálnej prirodzenosti sveta a egoistickej prirodzenosti človeka – nás priviedlo k tomu, že sme sa dnes ocitli na prahu hrozivej klimatickej kríze.

Kríza sa však objavila nielen kvôli priemyselnej činnosti človeka, ale aj kvôli našim zlým vzájomným vzťahom. Globálna povaha je koniec koncov integrálna, všetky jej časti sú harmonicky spojené do jedného celku. A človek, ktorý je súčasťou globálnej prírody, jej zákony nedodržiava a vnáša do nej nerovnováhu svojim nesprávnym, sebeckým prístupom ku svetu a k iným ľuďom. A príroda na túto nerovnováhu reaguje klimatickými katastrofami.

Preto sa ekologická kríza bude prehlbovať tak dlho, pokiaľ nenasadíme uzdu egoizmu, nezískame kontrolu nad našou egoistickou prirodzenosťou. A všetky i tie najžiarivejšie prejavy o ochrane životného prostredia, hoci by sa prednášali na najvyšších postoch, a všetky programy na záchranu ekológie planéty nepovedú k požadovanému výsledku.

Ekologickú situáciu vo svete zmierni iba naše úsilie o rovnováhu s globálnou prírodou na základe vytvorenia dobrých vzťahov medzi nami nad egoizmom, ktorý nás rozdeľuje. Pretože človek ako vyššia úroveň prírody má najpriamejší vplyv na všetkých ostatných. Nie nadarmo je povedané: „Človek je malý svet a svet je veľký človek. Čo je v jednom, je i v druhom.“

Preto, milá Gréta, riešenie globálnych problémov začína nápravou vzťahov medzi človekom a jeho blížnym. A pokiaľ k tomu budete vyzývať, potom bezpochyby uspejete. A ja som v tejto výzve úplne s vami.

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Čo s nami bude po smrti?

20.06.2025

Dnes dosahujeme bod radikálneho prehodnotenia hodnôt. To, čo sa predtým zdalo byť cenné – za čo sme bojovali, žili a umierali, čo sme sa snažili uchovať a odovzdať budúcim generáciám – stráca svoj význam a pôsobí stále prázdnejšie. Čo teda bude skutočne cenné? Iba myšlienka. Na prvý pohľad to môže človeku znieť príliš abstraktne. Ale keď sa nad tým [...]

tábor,Nová Dubnica, mReportér

Leto odštartovali netradičným táborom. Vypustili Džina z fľaše ako z rozprávky

03.07.2025 05:00

Zábery z akcie zachytil mReportér Daniel Imriška.

cigarety, žena, fajčenie

Globálny plán WHO. Organizácia volá po radikálnom zvýšení cien tabaku, alkoholu či sladených nápojov

02.07.2025 23:39

Svetová zdravotnícka organizácia navrhuje zvýšiť ceny týchto výrobkov o závratné číslo.

Calin Georgescu

Víťaza prvého kola anulovaných volieb Georgesca obžalovali zo schvaľovania fašistickej propagandy

02.07.2025 23:09

V prípade usvedčenia Georgescovi hrozí väzenie až na tri roky. Trest však môže byť aj vyšší.

Szijjártó

Szijjártó telefonoval s Blanárom. Maďarsko podľa ministra úzko konzultuje so Slovenskom ochranu národných záujmov

02.07.2025 23:03

Maďarský šéf diplomacie zdôraznil, že obe krajiny budú pokračovať v úzkej koordinácii.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 500
Celková čítanosť: 933136x
Priemerná čítanosť článkov: 1866x

Autor blogu

Kategórie