Založ si blog

Gréta Thunbergová a súčasné riešenie ekologických problémov

Prejav na summite OSN o klíme, ktorý predniesla švédska študentka Gréta Thunbergová, vyvolal obrovskú rezonanciu vo svete. „Ukradli ste mi svojimi prázdnymi prejavmi moje sny a moje detstvo. Ľudia trpia, ľudia umierajú, rozpadajú sa celé ekosystémy. Sme na pokraji hromadného vyhynutia. A vy ste schopní rozprávať iba o peniazoch a rozprávať rozprávky o stálom ekonomickom raste. Ako sa vôbec opovažujete?!“

Gréta tieto slová vyslovila veľmi emotívne, ale pevne a sebavedome. A okamžite sa stala globálnym symbolom boja za ochranu životného prostredia. Šestnásťročná dievčina, ktorá vo veku 11 rokov upadla do ťažkej depresie, prestala jesť a hovoriť, bola diagnostikovaná Aspergerovým syndrómom, sa dnes stala laureátkou „alternatívnej Nobelovej ceny“ – ceny Right Livelyhood Award a bola nominovaná na skutočnú Nobelovu cenu.

Jej vášnivá reč prinútila 4 milióny ľudí v 170 štátoch, aby vstúpili do „klimatického štrajku“. Nemali by sme však zabúdať, že za naivitou Gréty nestoja len tí, ktorí bojujú proti znečisteniu životného prostredia. Na vlne, ktorú vyvolala mladá ekologická aktivistka, kalkuluje s možnosťou prosperity veľmi veľa záujmov. Taký už je egoistický svet, v ktorom žijeme. Každý sa snaží maximálne využiť ostatných na svoj vlastný prospech.

Nemám žiadne výhrady ani ku Gréte, ani k tým, ktorí stoja za ňou. Osobne by som jej naozaj dal Nobelovu cenu mieru. Koniec koncov, jej protest upozornil širokú verejnosť na závažný problém, ktorý už nejde utajovať: stret dvoch podstát prírody – globálnej prirodzenosti sveta a egoistickej prirodzenosti človeka – nás priviedlo k tomu, že sme sa dnes ocitli na prahu hrozivej klimatickej kríze.

Kríza sa však objavila nielen kvôli priemyselnej činnosti človeka, ale aj kvôli našim zlým vzájomným vzťahom. Globálna povaha je koniec koncov integrálna, všetky jej časti sú harmonicky spojené do jedného celku. A človek, ktorý je súčasťou globálnej prírody, jej zákony nedodržiava a vnáša do nej nerovnováhu svojim nesprávnym, sebeckým prístupom ku svetu a k iným ľuďom. A príroda na túto nerovnováhu reaguje klimatickými katastrofami.

Preto sa ekologická kríza bude prehlbovať tak dlho, pokiaľ nenasadíme uzdu egoizmu, nezískame kontrolu nad našou egoistickou prirodzenosťou. A všetky i tie najžiarivejšie prejavy o ochrane životného prostredia, hoci by sa prednášali na najvyšších postoch, a všetky programy na záchranu ekológie planéty nepovedú k požadovanému výsledku.

Ekologickú situáciu vo svete zmierni iba naše úsilie o rovnováhu s globálnou prírodou na základe vytvorenia dobrých vzťahov medzi nami nad egoizmom, ktorý nás rozdeľuje. Pretože človek ako vyššia úroveň prírody má najpriamejší vplyv na všetkých ostatných. Nie nadarmo je povedané: „Človek je malý svet a svet je veľký človek. Čo je v jednom, je i v druhom.“

Preto, milá Gréta, riešenie globálnych problémov začína nápravou vzťahov medzi človekom a jeho blížnym. A pokiaľ k tomu budete vyzývať, potom bezpochyby uspejete. A ja som v tejto výzve úplne s vami.

Tajomstvá čiernej diery

19.11.2019

Existencia čiernych dier sa potvrdila. Čas v nich stojí, nefungujú tam fyzikálne zákony a gravitácia je taká veľká, že nenávratne absorbuje všetko vrátane svetla. Nefunguje tam fyzika nášho viac »

Ako vychovávať deti?

13.11.2019

V Japonsku už čoskoro bude úplne zakázané fyzické trestanie detí. Zákaz fyzického trestania neplnoletých sa týka ako rodičov, tak i sociálnych pracovníkov a učiteľov. Ako môžu vyjadriť viac »

Ako eliminovať terorizmus

05.11.2019

Sú tu dve sily, ktoré nás ovplyvňujú. Naše ego, ktoré neustále rastie, delí nás jedného od druhého a núti nás jeden druhého nenávidieť. Ale na druhej strane je tu vonkajšia sila, ktorá viac »

Benjamin Netanjahu

Izraelského premiéra Netanjahua obžalovali z podvodu a úplatkárstva

21.11.2019 18:16

Netanjahu akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o "honbe na čarodejnice".

Súdna rada

Súdna rada vypočula Sádovského a Urbancovú

21.11.2019 17:54

Predseda Krajského súdu v Bratislave aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR trvajú na tom, že s prípadom podozrivých sudcov nič nemajú.

nehoda, autobus, nitrianske hrnčiarovce

Do februára by mali experti určiť príčinu tragickej nehody

21.11.2019 17:15

Vraky autobusu a nákladného auta z tragickej dopravnej nehody pri Nitre, pri ktorej zahynulo dvanásť cestujúcich, skúmajú experti.

SR Košice maratón mieru MMM 95. ročník KEX

Košičanom zdvihnú dane. Len málo, lebo šetríme, tvrdí primátor

21.11.2019 16:43

Mesto Košice navrhuje zvýšenie sadzby dane z nehnuteľností. Argumentuje, že musí vykrývať výpadok príjmov do rozpočtu.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 58514x
Priemerná čítanosť článkov: 1721x

Autor blogu

Kategórie