Založ si blog

Surfovanie na vlnách pandémie

Verejná debata teraz hovorí o druhej vlne pandémie. Práve keď sme si mysleli, že pandémia je pod kontrolou, otvorenie ekonomiky prinieslo po celom svete nové ohniská nákazy. Čo to predstavuje pre budúcnosť? Môžeme sa skúsiť vyhnúť protichodným stratégiám riešenia pandémie a jej dôsledkov, ale pravdou je, že teraz vidíme len špičku ľadovca toho, čo nás čaká. To, čo vieme určite je to, že náš spôsob života sa navždy zmení. Najdôležitejšou vecou, ktorú musíme pochopiť, je to, že príroda nás vedie k novým formám spojenia medzi nami, pretože sa všetci navzájom ovplyvňujeme a sme na sebe závislí.

Koronavírus tak rýchlo nezmizne z nášho okolia. Môže tu zostať roky, aj keď je možné, že sa zmení jeho podoba. Preto je absolútne nevyhnutné, aby sme utvárali spoločnosť a ekonomiku v súlade s novo vznikajúcou realitou. Odborníci varujú, že počas niekoľkých mesiacov budeme v najhlbšej kríze od druhej svetovej vojny. Obchody sa zrútia, úspory ľudí vyschnú a oni nebudú môcť vracať pôžičky, splácať hypotéky, ani platiť nájomné. Jasné znamenia sú už tu. Preto musíme urobiť revolúciu v našich prioritách.

Štáty musia investovať svoje zdroje do životne dôležitých odvetví, ktoré môžu zabezpečiť uspokojenie základných potrieb každého človeka na obstojnej úrovni. Verejné rozpočty by mali zabezpečiť prostriedky na základné potreby podľa zvolených priorít a nerozhádzať zdroje v iných oblastiach kvôli nátlaku kedysi silných záujmových skupín. Luxusné priemyselné odvetvia určite utrpia vážnu ranu v dôsledku hospodárskej krízy. Bolo by zbytočné pokúšať sa ich obnoviť, pretože ich výrobky budú mať veľmi malý dopyt.

Myšlienka musí predchádzať akciu: zajtrajšie ľudstvo bude potrebovať oveľa pokojnejší životný štýl, oslobodený od nezmyselného behu sem a tam, sústredený len na základné veci namiesto nadbytočných. Ľudia budú musieť investovať predovšetkým do budovania hlbokých väzieb medzi sebou, aby v nich objavili chuť života. Naša dobrá budúcnosť spočíva vo výskume a vývoji spojenia a lásky medzi všetkými ľuďmi a tento počin bude naším odchodom do nového sveta.

Než dosiahneme tohto vytúženého spojenia ľudí, musíme sa očistiť od nepodstatných činov, ktoré iba zvyšujú ničivú konkurenciu medzi ľuďmi, vysávajú vzácne zdroje z prírody a znečisťujú ovzdušie, zem a more.

Éra koronavírusu chytro odlupuje šupky zastaralého spôsobu života. Pozvoľna obmedzuje ekonomiku do zdravej a udržateľnej dimenzie.

Vlády budú musieť premýšľať mimo zabehnutých koľají, aby zabezpečili zamestnanosť a živobytie miliónom ľudí, ktorí budú vyhostení z trhu práce. Najlepším riešením bude poskytnúť občanom celosvetovo príjem podmienený aktívnej účasti na sociálnom vzdelávaní a budovaní komunity.

Prostredníctvom vzdelania táto úniková cesta ponúkne bránu novému pochopeniu ľudskosti, ktoré sa odohrávajú v tejto osobitnej ére, a čo znamenajú vo vývoji človeka, spoločnosti a sveta, a tiež o nových vzťahoch, ktoré musia byť nadviazané medzi ľuďmi. Tí, ktorí študujú, budú tiež pracovať niekoľko hodín v oblastiach, ktoré budujú komunitu a spoločnosť.

Najšťastnejší a najzdravší možný život sa vyvíja starostlivosťou o ostatných. Rovnako ako matka, ktorá sa vždy stará o svoje deti a pri poskytovaní tejto starostlivosti nájde neporovnateľný pocit uspokojenia a vitality. Hoci zdanlivo odporuje pojmom sociálneho dištancovania, éra koronavírusu je v skutočnosti tu, aby nás naučila, ako správne pristupovať k sebe navzájom, skutočnej forme spojenia na vnútornej úrovni, medzi srdcami, a ako sa vyhnúť ubližovaniu ostatným.

Čím viac sa zjednotíme cez srdce a dušu a čím viac chápeme vedenie prírody, tým sa naša úzkosť ohľadom budúcnosti zmenší. Toto je sila, ktorej charakteristickým rysom je láska a čisté odovzdávanie.

Koronavírus teda nie je len pandémia, ktorá má frustrovať a ničiť, ale evolučné hádanka, ktorú musíme spoločne rozlúštiť. Náš úspech bude závisieť od našej jednote, nie iba splavovanie vlny pandémie, ale dosiahnuť vrchol vlny, pre zdravú a bezpečnú budúcnosť.

Ufo a ďalšie javy, ktorým nerozumieme alebo Najvyššia sila?

17.09.2021

Keď som bol koncom 70. rokov umiestnený na základni izraelského letectva, viseli nad nami blikajúce svetlá ako rozsvietené lampióny. Niekto by si mohol myslieť, že som sa zbláznil, ale nebol som jediný, kto ich videl, niekoľko stoviek, ba dokonca tisícov ľudí si tiež pamätá, že ich videli niekoľko dní a nocí. Spomínam si, ako sme sa v úžase rozprávali: Čo by to mohlo [...]

Je možný objektívny internet, keď „pohľad na vec“ je vždy subjektívny?

14.09.2021

Larry Sanger, spoluzakladateľ Wikipédie, nedávno kritizoval internetovú encyklopédiu, ktorú pomáhal vytvoriť, za jej nedostatočnú neutralitu. Nie je to prvýkrát, čo to urobil. Dňa 14. mája 2020 Sanger na svojom osobnom blogu napísal: „Wikipédia už nemá efektívnu politiku neutrality“. Namiesto toho uviedol: „Wikipédia teraz propaguje kontroverzné názory na politiku, [...]

Planéta v plameňoch

09.09.2021

Toto leto horeli lesy mimoriadne intenzívne. Grécko, Turecko, Taliansko, Amerika, Rusko a ďalšie a ďalšie… No, to je pochopiteľné. Čo ešte bude v správach? Výzvy v oblasti životného prostredia sa nám zdajú byť príliš veľké. Nevidíme žiadny spôsob, ako ovplyvniť dianie, a tak mávneme rukou nad tvrdými zábermi na obrazovkách. Ale bezvýsledne. Globálne problémy [...]

Robert Fico

Fico vyzval Hlas na okamžité začatie rokovaní o spolupráci, hovorí o spájaní

18.09.2021 19:53

Fico chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent.

Stromboli taliansko sopka erupcia

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

18.09.2021 18:50

Od minulej soboty bolopod sopkou zaznamenaných viac ako 1000 zemetrasení s nízkou magnitúdou

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Páchateľ v Trenčíne bodol do chrbta 17-ročné dievča

18.09.2021 16:49

Podozrivého muža policajti obmedzili na osobnej slobode.

rusko voľby

Rusko tvrdí, že dochádza k cudziemu zasahovaniu do jeho parlamentných volieb

18.09.2021 16:00

Vo voľbách je možné odovzdať hlas aj prostredníctvom internetu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 220245x
Priemerná čítanosť článkov: 2181x

Autor blogu

Kategórie