Založ si blog

Kam sa podeli všetci pracujúci?

Aj keď sa v mnohých krajinách s pribúdajúcim počtom očkovaných opäť otvárajú ekonomiky, kľúčová časť trhu práce sa stále snaží o opätovné naštartovanie. Zákazníci sú tu, podniky sú otvorené, zamestnávatelia prijímajú zamestnancov, ale zdá sa, že pracujúci zostávajú doma. V niektorých krajinách a v niektorých profesiách je situácia taká zúfalá, že uchádzači o zamestnanie vedú pohovory s potenciálnymi zamestnávateľmi namiesto toho, aby to bolo naopak. Existujú dokonca bizarné prípady, keď zamestnávatelia skutočne platia uchádzačom len za to, aby prišli na pracovný pohovor!

Teraz, keď máme viac voľného času, si postupne nachádzame zmysluplnejšie spôsoby, ako ho využiť. Spýtame sa, prečo sme tu, a zistíme, ako naša prítomnosť tu súvisí s prítomnosťou všetkých ostatných ľudí na svete a so svetom okolo nás. Uvidíme, že svet je jeden systém; nájdeme v ňom svoje miesto; a budeme šťastní a pokojní. Preto som vďačný za tento nový trend nepracovať zbytočne.

Keď sa Covid-19 len začal, napísal som, že keď sa ľudstvo vynorí z konca tejto pandémie, bude to iné ľudstvo. Zdá sa, že sme svedkami toho, ako sa to vyvíja. Niektorí ľudia hovoria, že ľudia dostali príliš veľa peňazí ako pomoc pri Covide, ale ja si myslím, že je to oveľa hlbšie: Ľudia jednoducho nechcú pracovať. Uvedomujú si, že ich práca bola druhom otroctva, a rozhodli sa z nej odstúpiť. To je to, čo sa deje.

Myslím si, že pre všetkých je lepšie, že sa to deje. Je menej znečistenia, menej sa zneužívajú ľudia, zvieratá a prírodné zdroje a všetci zarábajú popri magnátoch, ktorí chcú hlavne naďalej hromadiť miliardy, ale na čo?

Naše zamestnanie, a ešte viac kariéra, kedysi určovalo našu sebaúctu. Mnohých ľudí to však už nezaujíma. Nezáleží im na tom, čo si ľudia myslia, chcú si v pokoji odpočinúť a stráviť svoj čas, a tak je to lepšie pre všetkých, najmä pre našu úbohú planétu.

Čím sme nečinnejší, tým menej sme v rozpore s prírodou. Vezmite si ktorékoľvek zviera a uvidíte, že keď nehľadá potravu, prístrešok alebo sa nestará o svoje mláďatá, pokojne odpočíva. Doteraz sme neboli ako zvieratá. Každú chvíľu sme trávili tým, že sme pracovali viac hodín, zarábali viac peňazí alebo míňali svoje peniaze a nútili iných ľudí pracovať viac hodín. Výsledkom bolo, že sme znečistili a takmer zničili našu planétu. Keby ľudia žili ako zvieratá a pracovali len vtedy, keď potrebujú, nevytvárali by sme si všetky problémy, ktoré sme si vytvorili, neboli by sme vyčerpaní a neboli by sme v strese.

Je v našom záujme, aby sme boli leniví, a je v záujme magnátov, aby sme pracovali čo najviac. Preto nám predávajú predstavu, že naše pracovné zaradenie určuje, kto sme. Keď nám však v skutočnosti nezáleží na tom, čo si ľudia myslia o tom, kto sme, potom nemáme dôvod ohromovať ich honosnými pracovnými titulmi. Konečne si môžeme oddýchnuť!

Teraz, keď máme viac voľného času, postupne si nachádzame zmysluplnejšie veci, ktoré môžeme robiť vo svojom čase. Budeme sa pýtať, prečo sme tu, a zistíme, ako naša prítomnosť tu súvisí s prítomnosťou všetkých ostatných ľudí na svete a so svetom okolo nás. Uvidíme, že svet je jeden systém; nájdeme v ňom svoje miesto; a budeme šťastní a pokojní. Preto som vďačný za tento nový trend nepracovať zbytočne.

Ufo a ďalšie javy, ktorým nerozumieme alebo Najvyššia sila?

17.09.2021

Keď som bol koncom 70. rokov umiestnený na základni izraelského letectva, viseli nad nami blikajúce svetlá ako rozsvietené lampióny. Niekto by si mohol myslieť, že som sa zbláznil, ale nebol som jediný, kto ich videl, niekoľko stoviek, ba dokonca tisícov ľudí si tiež pamätá, že ich videli niekoľko dní a nocí. Spomínam si, ako sme sa v úžase rozprávali: Čo by to mohlo [...]

Je možný objektívny internet, keď „pohľad na vec“ je vždy subjektívny?

14.09.2021

Larry Sanger, spoluzakladateľ Wikipédie, nedávno kritizoval internetovú encyklopédiu, ktorú pomáhal vytvoriť, za jej nedostatočnú neutralitu. Nie je to prvýkrát, čo to urobil. Dňa 14. mája 2020 Sanger na svojom osobnom blogu napísal: „Wikipédia už nemá efektívnu politiku neutrality“. Namiesto toho uviedol: „Wikipédia teraz propaguje kontroverzné názory na politiku, [...]

Planéta v plameňoch

09.09.2021

Toto leto horeli lesy mimoriadne intenzívne. Grécko, Turecko, Taliansko, Amerika, Rusko a ďalšie a ďalšie… No, to je pochopiteľné. Čo ešte bude v správach? Výzvy v oblasti životného prostredia sa nám zdajú byť príliš veľké. Nevidíme žiadny spôsob, ako ovplyvniť dianie, a tak mávneme rukou nad tvrdými zábermi na obrazovkách. Ale bezvýsledne. Globálne problémy [...]

Robert Fico

Fico vyzval Hlas na spoluprácu. Spoločne si trúfa vyhrať voľby

18.09.2021 19:53, aktualizované: 21:20

Podľa Fica môžu Smer a Hlas spolu vo voľbách dosiahnuť aj 40 percent.

Stromboli taliansko sopka erupcia

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

18.09.2021 18:50

Od minulej soboty bolopod sopkou zaznamenaných viac ako 1000 zemetrasení s nízkou magnitúdou

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Páchateľ v Trenčíne bodol do chrbta 17-ročné dievča

18.09.2021 16:49

Podozrivého muža policajti obmedzili na osobnej slobode.

rusko voľby

Komunisti i pozorovatelia evidujú porušovanie pravidiel počas volieb v Rusku

18.09.2021 16:00, aktualizované: 21:19

Vo voľbách je možné odovzdať hlas aj prostredníctvom internetu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 220259x
Priemerná čítanosť článkov: 2181x

Autor blogu

Kategórie