Založ si blog

V bezútešnom svete existuje východisko

Ak by sa dali súčasné pocity ľudstva opísať jedným slovom, bolo by to slovo „neistota“. Celý svet stráca smer, ľudia žijú bez možnosti predvídať jasnú budúcnosť. Nevedia, čo bude ďalej – zajtra, v nasledujúcich mesiacoch, o rok. Od nových typov koronavírusu až po extrémne počasie – všetko je čoraz nepredvídateľnejšie.

A akokoľvek sa to zdá pochmúrne, za týmto zmätkom sa skrýva dobrý úmysel prírody otvoriť nám oči, aby sme videli, že naša nekonečná honba za materiálnymi pôžitkami je zbytočná, márna, a že je čas usilovať sa o vyššie a trvalé naplnenie života.

Neistota sa prejavuje vo všetkých oblastiach: u vedúcich predstaviteľov krajín, na pracovisku, v ekonomike, v spoločnosti, v našich rodinách. Sme v slepej uličke. Vládne pocit bezmocnosti a zúfalstva a skutočne nikto nevie, ktorou cestou sa vydať.

Nevieme, čo ponúknuť našim deťom. Mladým ľuďom chýba dobrý príklad, ktorý by mohli nasledovať, a povolania, ktoré si mohli vybrať predtým, sa v dnešnej rýchlo sa meniacej realite môžu čoskoro stať nepotrebnými. V každom prípade, nemajú chuť stráviť mnoho rokov štúdiom, keď im na obzore nič reálne „nežiari“.

Ak boli ich rodičia nútení pracovať každý deň nekonečné hodiny, aby sa vypracovali – deti už nechcú takto žiť. Zdá sa, že sa poučili a uvedomili si, že nemá zmysel mrhať v tom neustálom úsilí svojou energiou, aby sa nakoniec cítili prázdne.

Mnohí mladí ľudia sa prestali naháňať za veľkými úspechmi a namiesto toho sa snažia v živote len prežiť, krátiť si čas pripojením k elektronickým zariadeniam a „odpojením sa“ od okolia.

Vo všeobecnosti sa vytrácajú stimuly pre rozvoj, ktoré sme mali v minulosti. Začali sme chápať, že už nie je kam ísť, že už nie je túžba kráčať ďalej, že už nie je sila, ktorá by nás poháňala vpred. Z toho vyplýva naše zúfalstvo, depresia a bezmocnosť. Kým ľudia nezačnú hľadať zmysel života, výroky typu „radšej by som bol mŕtvy ako živý“, budú čoraz častejšie.

Bez jasnej budúcnosti a cieľa nemá človek silu žiť. Tento trend vidíme všade na svete, vo väčšej či menšej miere, v závislosti od povahy ľudí alebo podmienok v jednotlivých krajinách. Rozhodne však ide o celosvetový fenomén.

Je to prvýkrát v histórii, keď nikto jednoducho nevie, čo sa deje. Vládne všeobecný pocit šoku. Nemáme predstavu, ako ovplyvniť to, k čomu dochádza, ako viesť alebo byť vedení. Význam ľudského, vedeckého, technického a ekonomického rozvoja, ktorý sme dosiahli v priebehu generácií klesá, pretože si teraz kladieme otázku, či všetko, čo sme doteraz vybudovali, má skutočnú hodnotu, vďaka ktorej by sme mohli byť šťastní a spokojní.

Tento zlomový bod sme dosiahli z určitého dôvodu. Takýto stav beznádeje sa prejavuje preto, aby sme si uvedomili, že sa z tohto bludiska nemôžeme dostať vlastnými, individuálnymi silami. Táto situácia nám ukazuje, ako veľmi sme sa jeden druhému odcudzili. Keby sme neboli takí polarizovaní a rozdelení, necítili by sme sa tak osamelo, neisto a úzkostlivo. Boli by sme oveľa odolnejší, sebavedomejší a plní nádeje do budúcnosti.

Preto to, čo vnímame ako všeobecnú krízu a zlo, je v skutočnosti dielom prírody – Vyššej moci, ktorá je vo všetkom dobrá a posúva nás dopredu, aby sme napravili svoju sebeckú povahu a škodlivé vzťahy s druhými, ktoré sú hlavnou príčinou všetkých našich problémov.

Dnes nebudeme schopní úspešne riadiť svoje životy alebo prežiť bez metódy, ktorá by nás viedla, bez metódy spojenia. Učí nás, že skutočný zmysel nášho života nemožno nájsť v tomto svete, v pozemskej, pominuteľnej hmote, ale iba nad ním. K tomuto vznešenému stavu sa môžeme dostať len vtedy, keď sa spojíme a vybudujeme spoločnosť skutočne založenú na princípe lásky k druhým, na vzájomnej starostlivosti a reciprocite. Takto budeme schopní vytvoriť čo najúrodnejšiu pôdu pre radostnú existenciu.

Na ceste od lásky k sebe k láske k druhým sa zmení náš obraz reality. Naše zmysly sa obnovia, naša myseľ a srdce zmenia smer zvnútra navonok a odhalí sa nám úplne protikladný svet. Zrazu vnímame svet ako vyšší, širší. A ten je v dokonalej spojitosti so silou, ktorá v prírode všetko riadi a vyvažuje, a my tak dosahujeme zmysluplný život a večné naplnenie.

 

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

lesby, homosexuáli

Český Senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

17.04.2024 12:24

Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák

Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

17.04.2024 12:09, aktualizované: 12:18

Prvý námestník generálneho prokurátora totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

medved

Pre výskyt medveďa by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia, navrhuje vláda

17.04.2024 12:00

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 697053x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie