Založ si blog

V bezútešnom svete existuje východisko

Ak by sa dali súčasné pocity ľudstva opísať jedným slovom, bolo by to slovo „neistota“. Celý svet stráca smer, ľudia žijú bez možnosti predvídať jasnú budúcnosť. Nevedia, čo bude ďalej – zajtra, v nasledujúcich mesiacoch, o rok. Od nových typov koronavírusu až po extrémne počasie – všetko je čoraz nepredvídateľnejšie.

A akokoľvek sa to zdá pochmúrne, za týmto zmätkom sa skrýva dobrý úmysel prírody otvoriť nám oči, aby sme videli, že naša nekonečná honba za materiálnymi pôžitkami je zbytočná, márna, a že je čas usilovať sa o vyššie a trvalé naplnenie života.

Neistota sa prejavuje vo všetkých oblastiach: u vedúcich predstaviteľov krajín, na pracovisku, v ekonomike, v spoločnosti, v našich rodinách. Sme v slepej uličke. Vládne pocit bezmocnosti a zúfalstva a skutočne nikto nevie, ktorou cestou sa vydať.

Nevieme, čo ponúknuť našim deťom. Mladým ľuďom chýba dobrý príklad, ktorý by mohli nasledovať, a povolania, ktoré si mohli vybrať predtým, sa v dnešnej rýchlo sa meniacej realite môžu čoskoro stať nepotrebnými. V každom prípade, nemajú chuť stráviť mnoho rokov štúdiom, keď im na obzore nič reálne „nežiari“.

Ak boli ich rodičia nútení pracovať každý deň nekonečné hodiny, aby sa vypracovali – deti už nechcú takto žiť. Zdá sa, že sa poučili a uvedomili si, že nemá zmysel mrhať v tom neustálom úsilí svojou energiou, aby sa nakoniec cítili prázdne.

Mnohí mladí ľudia sa prestali naháňať za veľkými úspechmi a namiesto toho sa snažia v živote len prežiť, krátiť si čas pripojením k elektronickým zariadeniam a „odpojením sa“ od okolia.

Vo všeobecnosti sa vytrácajú stimuly pre rozvoj, ktoré sme mali v minulosti. Začali sme chápať, že už nie je kam ísť, že už nie je túžba kráčať ďalej, že už nie je sila, ktorá by nás poháňala vpred. Z toho vyplýva naše zúfalstvo, depresia a bezmocnosť. Kým ľudia nezačnú hľadať zmysel života, výroky typu „radšej by som bol mŕtvy ako živý“, budú čoraz častejšie.

Bez jasnej budúcnosti a cieľa nemá človek silu žiť. Tento trend vidíme všade na svete, vo väčšej či menšej miere, v závislosti od povahy ľudí alebo podmienok v jednotlivých krajinách. Rozhodne však ide o celosvetový fenomén.

Je to prvýkrát v histórii, keď nikto jednoducho nevie, čo sa deje. Vládne všeobecný pocit šoku. Nemáme predstavu, ako ovplyvniť to, k čomu dochádza, ako viesť alebo byť vedení. Význam ľudského, vedeckého, technického a ekonomického rozvoja, ktorý sme dosiahli v priebehu generácií klesá, pretože si teraz kladieme otázku, či všetko, čo sme doteraz vybudovali, má skutočnú hodnotu, vďaka ktorej by sme mohli byť šťastní a spokojní.

Tento zlomový bod sme dosiahli z určitého dôvodu. Takýto stav beznádeje sa prejavuje preto, aby sme si uvedomili, že sa z tohto bludiska nemôžeme dostať vlastnými, individuálnymi silami. Táto situácia nám ukazuje, ako veľmi sme sa jeden druhému odcudzili. Keby sme neboli takí polarizovaní a rozdelení, necítili by sme sa tak osamelo, neisto a úzkostlivo. Boli by sme oveľa odolnejší, sebavedomejší a plní nádeje do budúcnosti.

Preto to, čo vnímame ako všeobecnú krízu a zlo, je v skutočnosti dielom prírody – Vyššej moci, ktorá je vo všetkom dobrá a posúva nás dopredu, aby sme napravili svoju sebeckú povahu a škodlivé vzťahy s druhými, ktoré sú hlavnou príčinou všetkých našich problémov.

Dnes nebudeme schopní úspešne riadiť svoje životy alebo prežiť bez metódy, ktorá by nás viedla, bez metódy spojenia. Učí nás, že skutočný zmysel nášho života nemožno nájsť v tomto svete, v pozemskej, pominuteľnej hmote, ale iba nad ním. K tomuto vznešenému stavu sa môžeme dostať len vtedy, keď sa spojíme a vybudujeme spoločnosť skutočne založenú na princípe lásky k druhým, na vzájomnej starostlivosti a reciprocite. Takto budeme schopní vytvoriť čo najúrodnejšiu pôdu pre radostnú existenciu.

Na ceste od lásky k sebe k láske k druhým sa zmení náš obraz reality. Naše zmysly sa obnovia, naša myseľ a srdce zmenia smer zvnútra navonok a odhalí sa nám úplne protikladný svet. Zrazu vnímame svet ako vyšší, širší. A ten je v dokonalej spojitosti so silou, ktorá v prírode všetko riadi a vyvažuje, a my tak dosahujeme zmysluplný život a večné naplnenie.

 

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383375x
Priemerná čítanosť článkov: 1986x

Autor blogu

Kategórie