Založ si blog

Čas odtrhnúť oči od hrobu starého systému

Druhý rok pandémie, ale u nás sa nič podstatné nezmenilo. Prebieha boj o moc, vplyv, bohatstvo. Ľudia sa snažia uspieť, ako najlepšie vedia, alebo prežiť, ako najlepšie vedia. Systém „melie“ ďalej, ale princípy, akými pracuje, sú vždy rovnaké a ciele sú stále odtrhnuté od skutočného ľudského dobra.

Niekedy sa sťažujeme a reptáme na jeho nedostatky, ale aj tak ho prijímame a nevieme si predstaviť nič, čo by bolo zásadne iné. Zničil v nás totiž všetky semienka  toho „iného“ a usilovným plevelením pôdy túto osadil výlučne „prospešnými“ semienkami.

Tento systém je úplne umelý. Slúži svojim vlastníkom a je vždy pripravený vytiahnuť čísla, zamiešať kritériá, sľúbiť, kúpiť, podplatiť. Sleduje nás cez pozorné oko zamestnávateľa, púšťa nás trochu z reťaze na dištanc, kŕmi nás na sociálnej sieti, trestá nás, stimuluje, organizuje a obmedzuje, jedným slovom, využíva nás. V podstate sme všetci jeho otrokmi.

Podľa Medzinárodnej organizácie práce je 40 miliónov ľudí na svete obeťou rôznych foriem moderného otroctva. Ale to je len špička ľadovca a v hĺbke, pod vlnami správ a oficiálnych vyhlásení, sa skrýva trpká pravda: náš svet nie je slobodný, my všetci nie sme slobodní, kým žijeme podľa zákonov egoizmu.

Podstatou nášho sociálno-ekonomického systému, jeho základom, sú sebecké vzťahy medzi ľuďmi. Zotročujú všetko ľudské v nás a všetku komunikáciu „kastrujú“ na úroveň výmenného obchodu a formálnej účasti. Dokonca aj v rodine zažívame čoraz menej skutočnej intimity, menej kontinuity, úplnej oddanosti. A dokážeme si predstaviť puto s druhými, ktoré nezaťažuje ani nezväzuje, ale naopak oslobodzuje?

Toto je otroctvo, ktoré preniká celý náš život. Človek, ktorý sa nemôže plne spoľahnúť na iných, je otrokom svojich vlastných aj cudzích limitov. Človek, ktorý sa bojí, že stratí prácu a živobytie, je otrok. V kameňolome, v dielni, v klimatizovanej kancelárii – na tom nezáleží. Ak je môj osud, osud mojej rodiny, v rukách iného a ja mu nemôžem úplne dôverovať, potom som otrok.

Legislatíva, odbory, dobrodinci zmierňujú moje otroctvo, robia ho nepostrehnuteľným, necítiteľným, ale kým náš svet nie je oslobodený od egoizmu, nie je ani oslobodený od otroctva. Ego neúprosne mení každú závislosť na otrockú závislosť. V dôsledku toho sa s 10 % ľudí zaobchádza ako s pánmi a s 90 % ako s otrokmi, či – nuž s robotníkmi.

Aké je teda riešenie?

Nebol by som otrokom, keby som mal stopercentnú dôveru v ostatných a oni by mali stopercentnú dôveru vo mňa. Práve táto vzájomná dôvera, vzájomné ručenie, ktoré by nás vyviedlo zo slepej uličky, by nám umožnilo vybudovať úplne iné vzťahy a úplne inú spoločnosť bez vynúteného strachu o budúcnosť.

Ukazuje sa, že otroctvo nemôže prekonať človek sám – len spoločne, keď sa naše srdcia zblížia, môžeme s ním nadobro skoncovať. Dnes som závislý na druhých a to ma zotročuje. Zajtra nám tá istá závislosť otvorí cestu k slobode. Napokon, čo je pravá láska, ak nie absolútna vzájomná závislosť, ktorá prináša absolútne oslobodenie?

Problém je v tom, že medzi týmito dvoma stavmi – otroctvom a slobodou – neexistuje stredný, čiastočný, prechodný stav, medzistupeň. Môže existovať buď jedno, alebo druhé. Ak nie vnútorná jednota, tak egoizmus, či už ho nazývame prvý alebo tretí svet.

Preto musíme pochopiť, že toto je posledné štádium egoistického vývoja, ktoré sa nedá nijako zlepšiť, opraviť ani skrášliť, ktoré musíme jednoducho opustiť skôr, než sa nám zrúti na hlavy aj s troskami márnych nádejí.

Nejde o podnikanie, či už veľké alebo malé. Podnikanie zostane aj v nadchádzajúcej ére, len to nebudeme my, kto mu bude slúžiť, ale ono bude slúžiť nám, a to v rozsahu nevyhnutnom na zabezpečenie dôstojnej materiálnej základne pre všetkých a s možnosťou zachovania ducha vzájomnosti v spoločnosti.

Ide o skutočné zblíženie, ktoré nás zmení zvnútra. Existuje na to metodika, ktorej názov je – „veda Kabala“. V doslovnom preklade z hebrejčiny znamená „múdrosť prijímania“ – získavanie veľkého potešenia zo života prostredníctvom dávania druhým. Múdrosť budovania spoločnosti, ktorá žije ako pevná, súdržná rodina, v ktorej sa každý stará a stráži blaho svojich blízkych.

Dnešný svet je taký zmätený, že nie je schopný vidieť tento jednoduchý a jasný obraz budúcnosti. Tak je to vždy na konci fundamentálneho trendu, keď sa vynakladá všetko úsilie na „udržanie včerajšieho dňa“. Jeho západ sa blíži, jeho dni sú spočítané. Je čas odtrhnúť oči od hrobu, do ktorého nás vťahuje, od krypty jeho stareckých rozmarov a sľubov.

Za horizontom jeho túžob a možností sa nachádza úplne iný svet s inou zodpovednosťou – nie za seba a „svojich“, ale za dobré spojenie medzi všetkými. Tento prelom, bod obratu je ťažký, ale nevyhnutný. A úprimne povedané, desí ma, keď vidím, ako sme na to nepripravení.

Ako bolo – tak už nebude. A ako bude – to záleží na nás.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Ambulancie nové poplatky nezavedú

27.01.2023 15:20

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Žilinka

Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

27.01.2023 15:15

Alojz Baránik (SaS) požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini v Ide o pravdu: Príde najšpinavšia kampaň v histórii. Nedáme sa stiahnuť do blata Matovičom

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491460x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie