Založ si blog

Kam smeruje Európa

Čoraz častejšie počúvam o zhoršujúcej sa hospodárskej situácii v Európe. Priatelia a študenti z celého kontinentu mi hovoria, že život v ich krajine sa zhoršuje, že je čoraz ťažšie zarobiť si na živobytie, a že strácajú nádej. Upozorňujem na to už niekoľko rokov. Riešením je však to, čo bolo vždy – prevýchova od sebestredného postoja, ku ktorému sa Európania prihlásili, k postoju ústretovému a ohľaduplnému. To je pre kontinent jediné východisko.

V súčasnosti nie je dôvod na to, aby sa situácia zlepšila. Správy o rastúcich cenách bývania a výrobkov v Českej republike, o migrácii za prácou z Maďarska, o rastúcej nerovnosti medzi vnútrozemím Španielska a jeho pobrežnými oblasťami a o ďalších nespočetných problémoch, o ktorých som sa dopočul, ani len nezachytávajú tie na povrchu. Okrem toho, boj krajín „druhej a tretej úrovne“ v Európe proti bohatým európskym krajinám, nepomáha ani utláčateľom, ani utláčaným. Európske krajiny sú ohrozené vojnou a prisťahovalcami, ktorí prúdia na kontinent, čo situáciu len zhoršuje. Čo budú robiť teraz, keď sa európske hospodárstvo zastavuje? Ak k tomu, ako „čerešničku na torte“, pridáme tzv. koronavírus, máme pred sebou veľmi neistú a nestabilnú situáciu.

Nie som optimista, ale kým existuje nádej, musíme sa snažiť vysvetliť jedinú cestu z tejto zostupnej špirály. Európu možno zachrániť len vtedy, ak ľudia a národy prestanú sledovať len svoj osobný prospech. V ekonomike, kde na sebe všetko závisí, pojem „osobný zisk“ jednoducho neexistuje. „Vzájomná závislosť“ a „osobný“ sú v istom zmysle oxymoron.

Nikto nemôže Európe hovoriť, čo má robiť, musí vziať svoj život do vlastných rúk. Musí však brať do úvahy životy úplne všetkých, nielen tých v bohatých krajinách, inak zničí všetky životy. Európa sa musí naučiť, čo znamená byť ohľaduplný a zabezpečiť, aby každý, naozaj každý, mal to, čo potrebuje. Ak má byť spoločným trhom, ako o sebe tvrdí, musí sa aj postarať o spoločné všeobecné blaho. Načo je inak spoločný trh?

Aby existoval (skutočne) spoločný trh, musí existovať spoločný záujem. To znamená, že Európa musí v prvom rade zastaviť prílev ľudí z celého sveta, najmä z Ázie a Afriky. Ich záujmy sú veľmi odlišné od európskych a ich kultúra nemá s európskou nič spoločné. Európa v súčasnosti nedokáže uniesť inváziu cudzincov, ktorí menia jej kultúrne a náboženské zloženie, a to popri hospodárskych a sociálnych problémoch, ktoré už má.

Okrem toho musí po zastavení prílevu migrantov zabezpečiť, aby mal každý v Európe minimálne a dôstojné životné podmienky. Ak sa zanedbá jedna časť európskeho trhu, celé usporiadanie sa zrúti ako domček z kariet.

Po tretie, musí byť samozrejmosťou postarať sa o všetkých, rovnako ako sa neopúšťa blízky člen rodiny. Takéto kroky si však vyžadujú, aby Európa prekonala stáročia vojen, sprisahaní a zlej krvi medzi krajinami. Nesmieme zabúdať, že obe doterajšie svetové vojny sa začali v Európe, a to z pádnych dôvodov. Toto je výchova, o ktorej som hovoril na začiatku tohto článku: výchova k vzájomnej zodpovednosti, dôvere a dobrej vôli.

Trvalá zmena môže byť len výsledkom dôkladného vzdelávacieho procesu. Ak sa na tom zhodnú všetky krajiny, Európa môže z tejto výzvy vyjsť víťazne. Na druhej strane, ak umožní krajinám, aby sa vzdali vzájomnej zodpovednosti, alebo umožní, aby sa sem naďalej hrnuli cudzinci, je odsúdená na zánik. Nebude trvať dlho a o osude Európy sa rozhodne, či už tak alebo onak.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761229x
Priemerná čítanosť článkov: 1825x

Autor blogu

Kategórie