Nejde o vakcínu

Pandémia koronavírusu a očkovanie viedli k mnohým príbehom: napríklad o žene, ktorá nevedomky nakazila celú svoju rodinu a veľmi to ľutovala, ale ľudia, ktorých nakazila, jej to nikdy neodpustili. Namiesto pochopenia a odpustenia sa jej otvorene vyhrážali.

O deťoch, ktoré boli nútené odísť do izolácie kvôli svojim kamarátom, a preto sa medzi sebou pohádali na život a na smrť.

A neobyčajný príbeh rodičov, ktorí sa pokúsili nakaziť svoje deti koronavírusom, aby ho mohli dostať v miernej forme a získať tak zelenú kartu.

Tieto a ďalšie podobné príbehy vyvolali živú diskusiu na sociálnych sieťach. Pomáha vakcína? Očkovať či neočkovať? Ako sa správať k tým, ktorí neboli očkovaní a pri nákaze pokračujú v šírení choroby?

Ak nakazená osoba dodržala všetky pokyny ministerstva a napriek tomu nakazila ostatných, nedalo sa nič robiť, bol to osud. Na tom sa zhodli všetci. Ak však osoba vedela o pokynoch ministerstva, ignorovala ich a nakazila ostatných, potom je vinná a musí byť potrestaná, alebo má právo konať podľa vlastného uváženia, podľa svojho najhlbšieho presvedčenia?

Aby sme boli spravodliví, v tomto prípade bola väčšina diskutujúcich za trest. A to ma potešilo. Nie preto, že by mal byť dotyčný potrestaný, ale preto, že ľudia začali chápať, že sme všetci zodpovední jeden za druhého.

Začali sme si uvedomovať, že musíme počítať jeden s druhým a správať sa k sebe inak ako predtým. Pochopili sme, že sme všetci na jednej lodi a každý sa musí postarať o toho druhého. A to je hlavný prínos súčasnej pandémie.

Samozrejme, aj pred pandémiou bolo jasné, že každý z nás je súčasťou niečoho väčšieho – rodiny, komunity, krajiny… Ale pred pandémiou sme o tom príliš neuvažovali, pretože sme nevnímali globálne dôsledky toho, že sa o seba navzájom nestaráme, že sa ignorujeme.

Dnes sme však jasne presvedčení, že činy jedného človeka ovplyvňujú všetkých a každý sa musí správať zodpovedne. A tí, ktorí nechcú niesť zodpovednosť za svoje činy pred spoločnosťou, sa od nej môžu izolovať. Ako to urobí, je jeho vec, ale spoločnosť musí vedieť, že takýto človek pre ňu už neexistuje. So všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú.

Ja som sa napríklad s príchodom koronavírusu mohol úplne izolovať a s nikým neprichádzať do kontaktu. A pandémiu som mohol prekonať aj bez vakcíny. To je isté. Ale nechal som sa zaočkovať, pretože som sa riadil usmerneniami aj zo solidarity s tým, čo robí môj národ.

Koniec koncov, nejde o koronavírus, ale o môj postoj k spoločnosti, k mojim ľuďom. Pre mňa to nie je strach z infekcie, ani otázka správnosti či nesprávnosti očkovania. Väčšina ľudí sa rozhodla pre očkovanie, alebo aspoň proti nemu nenamietala, a tak mám pocit, že im to dlžím. Pretože som telom svojho ľudu, svojho národa – je to duchovný princíp, duchovný zákon.

Všetky zákony existencie izraelského národa vychádzajú z kabaly a sú odvodené zo vzájomnej úcty, z bratskej lásky, a to ako v rámci národa, tak aj voči ostatným národom sveta. Tieto zákony totiž vychádzajú zo základov prírody, zo zákonov Stvoriteľa.

Ako napísal veľký kabalista 20. storočia Baal HaSulam vo svojom texte „Mier vo svete“: „Človek nemôže existovať bez spoločnosti, rovnako ako sa bez nej nemôže sám uživiť. Samotná príroda tak núti človeka žiť životom spoločnosti.

To je jeho zákon, a kto ho poruší, bude určite potrestaný, pretože svojím konaním marí zámer, ktorý stanovil Stvoriteľ. A keďže číselný význam slov „príroda“ a „Stvoriteľ“ je rovnaký, zákony Stvoriteľa sa môžu nazývať prikázaniami prírody a naopak, pretože sú jedno a to isté.“

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

varim-verim-press-26

Vyhlásenia k politike v našom divadle už nečítame, tvrdí herec Horján. Názory prinášajú v predstaveniach

20.04.2025 21:01

Momentálne má pocit, ako keby sa spoločnosť posunula skoro 100 rokov dozadu.

turek

Český europoslanec Turek sa po diaľnici rútil 250-kou a fotil si tachometer a aj seba

20.04.2025 20:24

Zábermi sa pochválil na sociálnej sieti.

kyjev

Televízia blízka Trumpovi označila „omylom“ Kyjev za súčasť Ruska

20.04.2025 19:26

Ukrajina žiada ospravedlnenie a vyšetrovanie.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896774x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie