Založ si blog

Prečo sa príroda hnevá. . .

Už niekoľko týždňov sa v Stredozemnom mori a jeho okolí opakovane objavujú rôzne seizmické javy. Najprv vybuchla hora Aténa v Taliansku. Potom zasiahla Krétu séria zemetrasení a nedávno vybuchla hora Cumbre Vieja o niečo južnejšie, na španielskom ostrove La Palma pri pobreží Maroka. Nič sa nedeje bez príčiny. Ak vieme, že realita smeruje k rovnováhe, potom aj vyššie uvedené udalosti smerujú k rovnováhe. To, čo sa musíme naučiť, je, ako dosiahnuť rovnováhu bez toho, aby sme na ceste k mieru prechádzali otrasmi a katastrofami.

Biológovia to nazývajú „homeostáza“, fyzici tomu hovoria entropia alebo „stav termodynamickej rovnováhy“. Tak či onak, konečným a zdravým stavom prírody je rovnováha, harmónia. Výbuchy sopiek, zemetrasenia, mohutné búrky a iné hrozby poukazujú na stupeň nerovnováhy v prírode. Sú to ventily, ktorými príroda uvoľňuje nadmerný tlak na rôznych úrovniach. Čím intenzívnejší je tlak, tým väčšia je aj prírodná katastrofa.

Ak sa poobzeráme okolo seba a budeme hľadať príčinu rastúceho tlaku prírody, nenájdeme ju. Zdá sa, že erupcie prichádzajú bez príčiny. V minulosti si ľudia mysleli, že na upokojenie bohov, teda prírody, musia obetovať iné ľudské bytosti, niekedy dokonca aj deti. Keď sa stali civilizovanejšími, začali obetovať zvieratá, potom rastliny, až človek od obetí úplne upustil. Hnev prírody je však stále veľmi dôležitou súčasťou nášho života.

Ide o to, že zjavný hnev prírody má svoj dôvod, o ktorom dnes vieme, že je to nerovnováha, a že je potrebné niečo obetovať, aby sa príroda „upokojila“. Ale to niečo nie je mimo nás, je to v nás: je to naše vlastné ego, naša egocentrická povaha, ktorá je v nás zakorenená od narodenia.

Teraz svoje ego uctievame. Uspokojujeme jeho rozmary a neželáme si nič iné, len mu vyhovieť. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu

planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať i integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Jediný prvok, ktorý nie je v rovnováhe so zvyškom prírody, zmizne, hnev prírody ustane a zavládne mier.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761222x
Priemerná čítanosť článkov: 1825x

Autor blogu

Kategórie