Založ si blog

Prečo sa príroda hnevá. . .

Už niekoľko týždňov sa v Stredozemnom mori a jeho okolí opakovane objavujú rôzne seizmické javy. Najprv vybuchla hora Aténa v Taliansku. Potom zasiahla Krétu séria zemetrasení a nedávno vybuchla hora Cumbre Vieja o niečo južnejšie, na španielskom ostrove La Palma pri pobreží Maroka. Nič sa nedeje bez príčiny. Ak vieme, že realita smeruje k rovnováhe, potom aj vyššie uvedené udalosti smerujú k rovnováhe. To, čo sa musíme naučiť, je, ako dosiahnuť rovnováhu bez toho, aby sme na ceste k mieru prechádzali otrasmi a katastrofami.

Biológovia to nazývajú „homeostáza“, fyzici tomu hovoria entropia alebo „stav termodynamickej rovnováhy“. Tak či onak, konečným a zdravým stavom prírody je rovnováha, harmónia. Výbuchy sopiek, zemetrasenia, mohutné búrky a iné hrozby poukazujú na stupeň nerovnováhy v prírode. Sú to ventily, ktorými príroda uvoľňuje nadmerný tlak na rôznych úrovniach. Čím intenzívnejší je tlak, tým väčšia je aj prírodná katastrofa.

Ak sa poobzeráme okolo seba a budeme hľadať príčinu rastúceho tlaku prírody, nenájdeme ju. Zdá sa, že erupcie prichádzajú bez príčiny. V minulosti si ľudia mysleli, že na upokojenie bohov, teda prírody, musia obetovať iné ľudské bytosti, niekedy dokonca aj deti. Keď sa stali civilizovanejšími, začali obetovať zvieratá, potom rastliny, až človek od obetí úplne upustil. Hnev prírody je však stále veľmi dôležitou súčasťou nášho života.

Ide o to, že zjavný hnev prírody má svoj dôvod, o ktorom dnes vieme, že je to nerovnováha, a že je potrebné niečo obetovať, aby sa príroda „upokojila“. Ale to niečo nie je mimo nás, je to v nás: je to naše vlastné ego, naša egocentrická povaha, ktorá je v nás zakorenená od narodenia.

Teraz svoje ego uctievame. Uspokojujeme jeho rozmary a neželáme si nič iné, len mu vyhovieť. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu

planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať i integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Jediný prvok, ktorý nie je v rovnováhe so zvyškom prírody, zmizne, hnev prírody ustane a zavládne mier.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Hodiny súdneho dňa / Doomsday Clock /

Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa

27.01.2023 11:54

Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491406x
Priemerná čítanosť článkov: 1981x

Autor blogu

Kategórie