Založ si blog

Všadeprítomný strach a ako z neho

Väčšina z nás si neuvedomuje motívy svojho konania. Prechádzame životom takpovediac na autopilota a málokedy sa zamýšľame nad tým, čo nás núti robiť to, čo robíme, hovoriť to, čo hovoríme, a myslieť si to, čo si myslíme. Má to svoj dobrý dôvod: nikto si nechce uvedomiť, že motiváciou nášho konania je strach. Sme v neustálom únikovom režime a myšlienka naň je neznesiteľná.

Jeden zo susedov v bytovom dome, kde bývam, má strach zo svojej banky. Je strašne zadlžený a banka mu môže kedykoľvek zablokovať všetky platby a trvalé príkazy. Ďalší sused má strach z polície. Chytili ho pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu a bojí sa, že mu polícia príde prehľadávať byt. Ale najviac sa bojí, že by polícia mohla prísť do jeho kancelárie s príkazom na prehliadku a zahanbiť ho pred jeho spolupracovníkmi.

Všetci sme takí: bojíme sa niečoho alebo mnohých vecí. Bojíme sa toho, čo si o nás ľudia pomyslia a čo o nás povedia. Bojíme sa o svoje deti na toľkých úrovniach, že to ani nevieme opísať. Bojíme sa vírusu, bojíme sa klímy, bojíme sa teroristov, bojíme sa, že nás budú využívať kolegovia, spolupracovníci a šéfovia, a bojíme sa o svoju budúcnosť a budúcnosť našich detí.

Stručne povedané, sme nevedomky zapletení do siete strachov, ktorá každým okamihom formuje a určuje náš život. Navyše práve prostredníctvom tejto siete máme pocit, že žijeme, že existujeme. Tlaky, ktoré pociťujeme od všetkého okolo nás – od nerastov cez rastliny a zvieratá až po ľudí – nám umožňujú cítiť tento svet a seba v ňom.

Je to však negatívny pocit. Zo všetkého máme strach. Snažíme sa užívať si život, ale všetko, čo dostávame, je tlak zo strany vlády, banky, šéfa, detí, úradov a podobne. Sme v bode, keď sa považujeme za šťastných, ak nás nikto a nič netrápi. To však nie je šťastie, je to neprítomnosť utrpenia.

Nemôžeme sa prestať báť; tak je postavený svet a tak sme postavení aj my. Môžeme však zmeniť veci, ktoré nás desia, čo následne zmení naše pocity.

Sme bytosti hľadajúce potešenie. Bojíme sa, keď máme pocit, že by sme mohli byť zranení alebo si neužívať život. Preto je náš strach určený tým, čo si chceme užiť. Ak si chceme užívať iné veci než tie, ktoré chceme práve teraz, budeme sa báť iných vecí, a podľa toho sa zmení celý náš pohľad na svet a vlastne aj celý náš svet.

Trik, ako sa vymaniť z depresívneho, smutného stavu našej existencie, spočíva v tom, že presunieme svoju pozornosť zo sústredenia sa na seba na sústredenie sa na iných. Pozrite sa na matky sústredené na výchovu svojich detí. Ľudské matky aj matky v ríši zvierat sú skvelým príkladom odvahy a sily, ktorú čerpajú zo starostlivosti o iných, konkrétne o svoje mláďatá.

Mali by sme sa z toho poučiť. Materinská láska prichádza prirodzene, ale láska k cudzím ľuďom si vyžaduje tréning a prax a široký spoločenský konsenzus k tomuto procesu. Práve to však dnes potrebujeme, a to zúfalo. Potrebujeme sa naučiť nebáť sa, že sa nebudeme dostatočne starať, že nebudeme dostatočne dávať. Náš tlak musí byť tlakom milujúcich matiek, tlakom, ktorý vytvára život, a nie tlakom nepriateľov, ktorí chcú zničiť svojich protivníkov. Ten druhý tlak pociťujeme práve teraz a zabíja nás i svet, v ktorom žijeme.

Sme v zúfalom stave. Naša planéta ani ľudstvo už dlho nevydržia negatívny tlak, ktorý vyvíjame jeden na druhého i na životné prostredie. Ak nezmeníme svoje obavy a strach zo záujmu o seba na záujem o druhých, naše egocentrické zameranie na seba nám prinesie vlastnú záhubu.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383408x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie