Nech sa nikdy neprestaneme pýtať

Ilan Ramon bol prvým izraelským astronautom. Bol na palube STS-107, 28. misie raketoplánu Columbia. Pri vstupe do atmosféry sa Columbia rozpadla a explodovala, pričom zahynulo všetkých sedem členov posádky na palube. Ramon dosiahol veľké úspechy. Bol elitným stíhacím pilotom a najmladším pilotom, ktorý sa zúčastnil na izraelskom útoku, ktorý zničil iracký jadrový reaktor. Napriek svojmu úspechu si Ramon kládol dojemné otázky o živote a jeho zmysle, nad ktorými by sme sa podľa mňa mali zamyslieť všetci, pretože práve ony dávajú hodnotu našim činom.

Pán Ramon poslal svoje otázky Ješajahuovi Leibowitzovi, známemu profesorovi biochémie a neurofyziológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, ktorý bol aj plodným spisovateľom v oblasti židovského myslenia a západnej filozofie. „Už dlhší čas uvažujem nad mnohými otázkami, ktoré by sa dali zhrnúť do názvu: Aký je cieľ človeka vo svete, v ktorom žijeme?“, napísal Ramon. „Čím viac otázok si kladieme, tým väčšie sú rozpory a nejasnosti. Ako vysvetliť podstatu života?“ opýtal sa profesora Leibowitza. „Ako vidíte zmysel a cieľ života človeka a aká je cesta k dosiahnutiu tohto cieľa?“

Dnes, keď si mnohí ľudia kladú podobne pálčivé otázky, by sme sa nimi mali zaoberať pozornejšie. Tieto otázky majú svoj dôvod; sú kompasom, ktorý nás vedie k nášmu životnému poslaniu, k nášmu konečnému cieľu.

Aby sme však našli svoj cieľ, mali by sme začať od základov. Možno si to neuvedomujeme, ale ľudstvo, ba celá realita, sa neskladá z odlišných entít a samostatných jednotlivcov. V skutočnosti sme všetci súčasťou celku, ktorý funguje ako jediný organizmus a my sme jeho bunkami a orgánmi.

Problém je v tom, že si svoju jednotu neuvedomujeme a vnímame sa ako samostatné bytosti. Tak ako môžeme pochopiť zmysel existencie bunky len v kontexte organizmu, v ktorom žije, môžeme pochopiť svoju vlastnú existenciu len v kontexte celej reality. Keďže sa cítime ako oddelené bytosti a neuvedomujeme si svoje spojenie so všetkými stvoreniami, nemôžeme nájsť zmysel a účel svojej existencie.

Preto namiesto toho, aby sme žili plnohodnotný život ako súčasť niečoho vyššieho, než sme my sami, žijeme len pre seba a nevieme, prečo prechádzame životnými ťažkosťami ani aký úžitok máme zo svojej existencie. To je hlavná príčina dnešného čoraz častejšieho výskytu úzkosti a depresie.

Našou úlohou je preto uvedomiť si našu vzájomnú prepojenosť. Ak sa dokážeme vnímať ako jeden celok, budeme vedieť, aké je naše miesto vo svete, čím mu môžeme prispieť a ako by sme mali žiť svoj život. Budeme šťastní a sebavedomí, keď budeme poznať svoju hodnotu a svoje miesto vo svete.

Nikdy sa však nedozvieme o svojej prepojenosti alebo o zmysle svojho života, ak sa na to nebudeme pýtať. Tieto základné otázky, ktoré môžu byť niekedy dosť skľučujúce, sú motorom, ktorý nás poháňa pri hľadaní odpovedí. Sú silou, ktorá posúva ľudstvo k ďalšiemu poznávaniu a vývoju. Ak chceme neustále rásť, nikdy by sme sa nemali prestať pýtať.

Akú úlohu zohráva vzdelávanie pri podpore mieru a predchádzaní konfliktom?

17.12.2024

Jeden z mojich študentov mi rozprával príbeh o kórejskej žene, ktorá letela zo Soulu do Kalifornie so svojim štvormesačným dieťaťom. Pred letom rozdala všetkým pasažierom 200 malých balíčkov. V balíčkoch boli štuple do uší, sladkosti a lístok: „Ahoj, volám sa Junwoo, mám štyri mesiace a letím do Ameriky so svojou mamou a babičkou. Toto je môj prvý let a možno [...]

Čo je sociálna inteligencia?

13.12.2024

Sociálna inteligencia je schopnosť cítiť a chápať – mysľou aj srdcom, ako môžem najlepšie slúžiť a prospieť spoločnosti. Ako sa stať sociálne inteligentnými? Sociálne inteligentnými sa môžeme stať tým, že sa k svojmu okoliu budeme správať s podporou, povzbudením a starostlivosťou. Napríklad vo vzťahoch s ostatnými by sme k nim mali pristupovať s [...]

Ako pristupovať k bolesti?

09.12.2024

Bolesť je jedným z bežných ukazovateľov, s ktorými sa stretávame, keď hovoríme o zdraví alebo o jeho poškodení. My sa snažíme bolesti zbaviť všetkými možnými spôsobmi, avšak mechanizmus bolesti má svoju vlastnú dôležitú funkciu. Keď hovoríme o nejakom jave, predovšetkým je potrebné pochopiť jeho pôvod. Koreňom nervového systému, rovnako ako všetkých [...]

Luigi Mangione

Muža podozrivého z vraždy šéfa zdravotnej poisťovne obvinili aj z terorizmu

17.12.2024 23:30

Podozrivému útočníkovi Mangionemu hrozí maximálny trest doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

babiš

České voľby by s veľkým náskokom opäť vyhralo Babišovo ANO

17.12.2024 22:55

Najzaujímavejšia je v tejto chvíli pozícia Motoristov, ktorí majú zo všetkých strán asi najväčší potenciál rastu, uviedla analytička.

donald trump

Súd odmietol Trumpov návrh na zamietnutie kauzy podplácania pornoherečky

17.12.2024 20:07

Sudca by mal zvlášť rozhodnúť, či Trumpovi udelí trest pred nástupom do úradu, po jeho funkčnom období alebo vôbec nie.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 453
Celková čítanosť: 832582x
Priemerná čítanosť článkov: 1838x

Autor blogu

Kategórie