Čo robí život skutočne zmysluplným

Vstávame, začíname deň, pripravujeme deti do školy, alebo ak sme slobodní, ideme do práce. Deň rýchlo ubehne. Potom prídeme domov vyčerpaní a spíme až do ďalšieho rána, aby sme mohli začať ďalší deň odznova. Mohlo by to byť práve to, čo robí život zmysluplným? Presne to skúmala nedávna celosvetová štúdia. 39 % respondentov uviedlo, že rodina je hlavným zdrojom zmyslu ich života, v porovnaní s 2 %, ktorí nachádzajú zmysel vo viere a spiritualite.

Podľa nedávnej štúdie, ktorú uskutočnila agentúra Pew Research Center medzi 19 000 dospelými v 17 rozvinutých krajinách sveta, sú najdôležitejšími faktormi v živote človeka rodina, kariéra a finančná prosperita.

Niet divu, že rodina je hlavným zdrojom spokojnosti. Rodina zohráva najdôležitejšiu a najbezprostrednejšiu úlohu v rozvoji človeka, pretože je to jeho najbližšia a najvplyvnejšia oblasť. Ostatné oblasti nás tiež ovplyvňujú a hodnotovo vypĺňajú čas, sú však viac vzdialené, menej stabilné a môžu sa meniť zo dňa na deň. Človek môže zmeniť prácu, priateľov alebo miesto zábavy, ale nie svoju rodinu. Napriek ťažkostiam, ktoré niekedy zažíva, je dotyčná osoba od rodiny závislá a je s ňou spojená. Práve preto je taká dôležitá.

Po dvoch rokoch trvania COVID-19 sa dalo očakávať, že ľudia sa budú viac pýtať na zmysel života, a preto ich bude viac priťahovať spiritualita. Ale nakoniec sa ľudstvo nad globálnou epidémiou nijako zvlášť nezamýšľa ani nerozjíma. Ľudia sa skôr cítia utláčaní tým, že nemôžu voľne cestovať do zahraničia, že musia nosiť masky a musia sa dodatočne očkovať, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, ako aj mnohým zaťažujúcim obmedzeniam.

Celkovo sme sa však s nákazou naučili žiť. Čoskoro ľudstvo zabudne aj na nový variant, ktorý vtrhol do našich životov. Naša ľudská prirodzenosť je ochotná dobrovoľne prijímať potešenie a pôžitok pre seba a len pre seba. Zo dňa na deň táto egoistická povaha rastie, hrubne a hrubne, stáva sa takou rafinovanou a prefíkanou, že človeka už neohromí vôbec nič. Neustále nás bombardujú informácie o vojnách, masovom hladomore a nových variantoch vírusov, ale kým takúto skutočnosť nezažijeme všetkými zmyslami, neveríme, že sa to deje, a nepodnikáme kroky k zmene.

Napriek tomu nemôžem povedať, že by na nás koronavírus nemal vplyv. Odhalil nám, ako veľmi sme od seba navzájom závislí, keďže sme malá globálna dedina. Ale v sieti vzájomnej komunikácie, v našich vnútorných pocitoch zostávame naďalej ľahostajní a odlúčení jeden od druhého. Takže keď sa prirodzene stane, že egoizmus bude silnieť, objavia sa ďalšie a ďalšie globálne údery, až kým si neuvedomíme, že len vtedy, keď sa budeme cítiť ako jedna rodina, vo vzájomnej starostlivosti a garancii, budeme schopní prosperity.

Svoje životy budeme vnímať ako zmysluplné výlučne prostredníctvom úzkeho ľudského spojenia. Ak by sme tvár spoločnosti formovali podľa vzoru ideálnej rodiny, zlepšili by sme si život, vytvorili by sme si dobrú, teplú a priateľskú atmosféru. Vybudovali by sme si dobré prostredie, ktoré by nás objímalo ako milujúca matka. Čím viac by sme sa navzájom citovo spájali, tým viac by sme cítili silu spojenia, najvyššiu silu prírody, atribút dávania a lásky, dobrú a blahodarnú silu. Len ak sa primkneme k vlastnostiam a zámerom prírody, objavíme zmysel života v oboch: telesnom aj duchovnom, pre naše dokonalé naplnenie.

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Ukrajina, vojaci

Na Ukrajine bol zabitý Maďar len preto, že nechcel do vojny, komentuje Szijjártóv námestník. Armáda obvinenia odmieta

10.07.2025 22:40

Budapešť si predvolala veľvyslanca Kyjeva kvôli smrti ukrajinského Maďara.

Donald Trump

Sudca stopol Trumpov dekrét o obmedzení práva na občianstvo

10.07.2025 21:55

Prezident chce, aby všetky deti narodené po 19. februári, ktorých rodičia nie sú občanmi alebo osobami so zákonným trvalým pobytom v USA, podliehali deportácii.

Zelenskyj

Zelenskyj má dôvod na spokojnosť. USA obnovia vojenskú pomoc Kyjevu, Nemecko nakúpi pre Ukrajinu Patrioty

10.07.2025 19:40

Ukrajina nedostávala americkú vojenskú pomoc od 2. júla.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 937348x
Priemerná čítanosť článkov: 1871x

Autor blogu

Kategórie