Založ si blog

Prečo si ľudia na lásku spomenú až na smrteľnej posteli

Povedali mi, že spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs napísal pred svojou smrťou list, v ktorom sa zamýšľal nad životom. Podľa tohto listu napísal: „Vážte si lásku ku svojej rodine, lásku k partnerovi, lásku k priateľom. …Boh nám dal zmysly, aby sme cítili lásku v srdci každého človeka, nie ilúzie, ktoré prináša bohatstvo. Bohatstvo, ktoré som získal vo svojom živote, si nemôžem vziať so sebou. To, čo si môžem vziať, sú len spomienky vyvolané láskou. To je to pravé bohatstvo, ktoré vás bude nasledovať, sprevádzať vás a dodávať vám silu a svetlo, aby ste mohli ísť ďalej.“

Skutočne, skôr ako človek zomrie, začne pociťovať niečo z pravdy. Blížiaca sa smrť ho núti vzdať sa svojho ega a umožňuje mu pravdu uvidieť.

Existuje hranica medzi starostlivosťou o seba a vynorením sa do úplne inej sféry, kde je prekypujúca láska. Ego nám bráni ju nájsť, pretože ono sa vždy pozerá dovnútra – na to, čo mám a čo môžem získať, a nie na to, čo tam vonku skutočne je. Preto keď ustúpi nabok, uvedomíme si, čo nám celý život chýbalo: svet plný lásky, ktorý existuje všade okolo nás.

Ego „zomiera“ tesne predtým, ako zomrie sám človek. Oslobodení z jeho pút si teraz môžeme ujasniť, že sme doteraz skutočne nemilovali a nevieme, čo je to skutočná láska. Je to smutný moment zúčtovania, keď si možno uvedomíme, že sme celý život mysleli len na seba.

Sú takí, ktorí ľuďom na smrteľnej posteli radia – a sám som toho bol svedkom, aby sme v tomto stave pili, fajčili, užívali si a brali si zo života čo najviac, kým ešte môžeme. Tento prístup je možno úprimný, ale nemyslím si, že prináša šťastie.

Musíme si uvedomiť, že duša sa nikdy neprestáva vyvíjať; pokračuje vo vývoji aj po fyzickom zániku človeka. Preto uvedomenie si skutočného významu lásky, že láska nie je o pocite vlastnej existencie, ale že existujem kvôli druhým,  že ich uspokojenie ma robí šťastným, toto uvedomenie je neoceniteľné a večné.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550261x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie