Ekonomická „praženica“ – zmätok nad zmätok

8. marca 2009, počas finančnej krízy, ktorá sa stala známou ako Veľká recesia, vtedajší ekonóm spoločnosti Wachovia Corp. Mark Vitner celkom výstižne opísal svetové ekonomiky, ktoré sa zmätene premiešali: „Je to ako snažiť sa oddeliť zmiešané vajíčka. Jednoducho sa to nedá urobiť tak ľahko. Neviem, či sa to vôbec dá,“ povedal pre CBS News. V týchto dňoch, keď svet zápasí s narušením globálneho dodávateľského reťazca a životne dôležité komodity uviazli na mori na celé mesiace, niektorí odborníci navrhujú, aby sme urobili práve to. Od roku 2009 sa však ekonomiky len viac zamotali a myšlienka ich oddelenia sa stala ešte nereálnejšou.

Nemôžete ísť proti evolúcii – a tá smeruje k väčšej spletitosti, nikdy nie k menšej. Platí to na všetkých úrovniach: minerálnej, biologickej aj sociálnej. Výsledkom je, že ľudská spoločnosť sa stáva zložitejšou a previazanejšou a hospodárstvo, ktoré je odrazom ľudskej spoločnosti, sleduje rovnakú líniu.

Dôvodom, prečo v prírode nevidíme také zahltenie a narušenie, je, že okrem ľudí sa všetky ostatné prvky riadia svojimi prirodzenými inštinktami. Výsledkom je harmonický tok, kontinuálny neprerušovaný kolobeh života a veci vyvíjajúce sa synchrónne so svojím prostredím.

Ľudstvo funguje presne opačne. Snažíme sa povzniesť nad naše prostredie, nie byť v súlade s ním. Snažíme sa dosiahnuť vrchol, byť rýchlejší, vyšší a silnejší ako všetci ostatní. Keď sa o to snaží každá krajina, spoločnosť, a dokonca aj človek (do určitej miery), dochádza k preťaženiu „uzlov“ a všetko sa zasekne.

Inými slovami, sme svedkami výsledku nášho vlastného egocentrického postoja. Keby každý pracoval v harmónii so zvyškom ľudskej spoločnosti, ako to robí každý iná súčasť prírody, nedošlo by k nijakému zahlteniu a každý by dostal to, čo potrebuje, vtedy, keď to potrebuje, a toľko, koľko potrebuje.

Okrem toho, keďže sme súťaživí a uspokojenie nám neprináša to, že máme to, čo potrebujeme, ale to, že máme viac ako ostatní, a dokonca to, že ostatným odopierame to, čo potrebujú, nemôžeme naše hospodárstvo rozvrátiť. Naša túžba poraziť druhých nás k nim aj viaže, pretože ich bolesť je naším potešením a my nemôžeme pracovať bez potešenia. Ísť sám znamená ísť proti ľudskej prirodzenosti, a to nemôžeme, aspoň nie z dlhodobého hľadiska.

Ak chceme racionalizovať dodávateľské reťazce, musíme si jasne uvedomiť našu vzájomnú závislosť. Musíme sa začať vnímať ako celok, kde prospech jedného je prospechom všetkých a všetky časti prispievajú k blahu všetkých ostatných častí.

Takto funguje naše vlastné telo, takto funguje každý organizmus. Bez tohto prístupu by život nebol možný. Keď konáme v rozpore so základným princípom, ktorý umožňuje život a rozvoj, odsudzujeme našu spoločnosť ku smrti a úpadku.

Keď si uvedomíme, ako funguje príroda, ako fungujeme my, a že je v našom najlepšom záujme to zmeniť, môžeme prestať narúšať globálny ekonomický systém a začať synchronizovať svoje konanie. Zjednodušene povedané, budeme k sebe ohľaduplnejší.

V súčasnosti sa nám možno nepáči myšlienka, že musíme myslieť aj na druhých, nielen na seba, ale ak sa nezačneme učiť pravdu už dnes, globálne „premiešané zmätky“ sa zhoršia do takej miery, že si už nebudeme schopní zabezpečiť základné potreby pre každodenný život.

 

 

 

 

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Grécko, požiar, hasiace lietadlo, hasiči, hasenie, Atény

Na gréckom ostrove Eubója vyčíňa požiar, na Kréte je už prevažne pod kontrolou

05.07.2025 18:30, aktualizované: 18:50

Pre ostrov Eubója i viacero častí Grécka platila v sobotu zvýšená výstraha pred rizikom vzniku lesných požiarov.

hasič, požiarnik, požiar, oheň, hasenie

Lesný požiar v Kalifornii pohltil už vyše 28-tisíc hektárov porastov

05.07.2025 18:18

Podľa AFP ide o dosiaľ najrozsiahlejší tohoročný lesný požiar v Kalifornii.

Dominik Duka

Emeritný pražský arcibiskup Duka sa Slovákom ospravedlnil za Čechov, ktorí ich poučujú o demokracii

05.07.2025 16:12

Vyzdvihol význam vierozvestcov pri formovaní základov štátnosti v strednej Európe.

SR STVR Flašíková dekrét generálna riaditeľka BAX

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

05.07.2025 15:50

V minulosti bol hovorcom premiéra Vladimíra Mečiara.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 935645x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie