Depresia je rastúcim problémom v celom industrializovanom svete už niekoľko desaťročí, ale od začiatku pandémie jej výskyt prudko stúpol. Počet úmrtí v dôsledku zneužívania návykových látok, samovrážd a násilia páchaného zbraňami prudko vzrástol, úzkosť sa stala veľkým problémom a odborná pomoc je buď príliš drahá, alebo nedostupná pre nedostatok odborného personálu v okolí, prípadne oboje. V takomto stave je potrebné systémové, koordinované úsilie. Využitím masmédií na vysielanie upokojujúcich správ aj rád pre ľudí v núdzi môžeme zachrániť mnoho životov a zlepšiť kvalitu života nespočetného množstva ďalších.
Na celom svete si ľudia kladú kritické otázky o zmysle svojho života. Neschopnosť odpovedať na tieto otázky v nich zanecháva pocit bezcieľnosti a človek, ktorý nenachádza zmysel života, má pocit, že aj samotný život je nezmyselný. To je príčinou rastúceho úniku, ktorý sa prejavuje nespočetnými spôsobmi, od extrémnych športov, cez náboženský fundamentalizmus až po zneužívanie drog a samovraždy.
Pre ľudí predsa jedenie, pitie, spánok a párenie nie sú skutočným životom. Žiť znamená prežívať dôvod, prečo sme tu na tejto planéte. Ak nevieme, prečo sme sem boli poslaní, necítime, že žijeme alebo že náš život má hodnotu, to všetko môže viesť k hrozným následkom.
Ak sa takto cíti len niekoľko ľudí, môžete ich odkázať na odborníkov, ktorí im pomôžu zmierniť ich utrpenie, kým nenájdu svoj zmysel života. Keď však týmito útrapami trpí také veľké množstvo ľudí, zahltí to systém a potrebujete aj nový prístup. Namiesto toho, aby sme si zapĺňali mozog správami, ktoré nás posielajú na nákupy a vyprázdňujú naše vrecká, a čo je dôležitejšie, naše srdcia, musia médiá vo všetkých svojich formách šíriť správy, ktoré pomôžu vyriešiť našu situáciu.
Nie je to nemožné, je to otázka rozhodnutia vlády a porozumenia médií, inak sa situácia čoskoro vymkne spod kontroly. V stave núdze musíme podľa toho konať, pretože my sa k nemu určite blížime.
Existuje mnoho spôsobov, ako môžu médiá zmierniť narastajúcu mizériu ľudí, ale najúčinnejším z nich je zvrátiť svoju tendenciu štvať ľudí proti sebe, a naopak ich povzbudzovať, aby si navzájom vychádzali v ústrety. Nespočetné štúdie ukázali, že solidarita a súdržnosť v spoločnosti pomáhajú zmierniť alebo dokonca vyriešiť väčšinu sociálnych, hospodárskych a zdravotných problémov. Ak teda médiá ponúknu „kolektívnu liečbu“ pre všetkých tým, že budú vysielať obsah, ktorý povzbudí ľudí, aby sa zblížili, vyriešia väčšinu existujúcich problémov.
Hovorí sa, že „zdieľaný smútok je polovičný smútok“. Je to veľmi pravdivé. Zdieľanie a spájanie sa s ostatnými je spoľahlivým spôsobom, ako zjednotiť naše srdcia a vyliečiť naše choroby. Preto čím viac budeme pracovať na našej solidarite, tým skôr vyriešime naše sociálne a emocionálne problémy.
Zmysel života - jeden bloger to tu vysvetlil... ...
Celá debata | RSS tejto debaty