Založ si blog

Aký by mal byť dobrý humor

Všetko, čo bolo stvorené, bolo stvorené kvôli nášmu rozvoju, vrátane nášho zmyslu pre humor. Dáva nám silu a schopnosť rozvíjať sa.

Každý, kto má blízko k ľuďom, ktorí sa profesionálne venujú humoru, vie, že sú to ľudia často od prírody nešťastní, veľmi vážni a niekedy aj depresívni. Zmysel pre humor sa u nich rozvíja z potreby dostať sa zo šedého mraku, v ktorom sú ponorení.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac sa človek rozvíja, tým viac dokáže oceniť jemný humor. Mám na mysli humor, ktorý je brilantný – neočakávané spojenie osobitých vecí, ktoré v našom bežnom spôsobe myslenia spolu vôbec nesúvisia.

Čo by malo byť zdrojom smiechu?

Rafinovaný humor si vyžaduje, aby sme dokázali pozorovať svoju vlastnú povahu z nadhľadu, aby sme si dokázali urobiť srandu sami zo seba. Takýto humor je založený na schopnosti rozpoznať v sebe niekoľko rôznych identít: pôvodnú, ktorú sme dostali od prírody, potom tú, v ktorej sme boli vychovaní, a aj identity, ktoré sme prijali počas rôznych etáp nášho života – a to sú podoby, ktoré sme absorbovali od iných. Všetky tieto porovnania identít vyvolávajú rôzne dôležité otázky.

Humor môže na jednej strane vyjadrovať kritiku, na druhej strane by mal byť podaný láskavým a príjemným spôsobom. Nikdy by sme sa nemali vysmievať iným a vyvolávať nenávisť. Mali by sme sa smiať len na všeobecných slabostiach, ktoré v človečenstve existujú, aby sme objasnili slabosti našej sebeckej ľudskej povahy a pomohli tak rozvíjať ich poznanie a povedomie o nich. Ak si totiž uvedomíme svoje negatívne vlastnosti, môžeme pracovať na tom, aby sme sa nad ne povzniesli.

Koniec koncov, tak nás príroda stvorila, nedokonalých. Príroda nám dala zmysel pre humor, aby nám pomohol kritizovať samých seba a prekonať našu prirodzenosť. Humor nám umožňuje pozerať sa na seba z vyššej perspektívy, a tak nám môže pomôcť dostať sa z našej súčasnej úrovne na vyššiu. Keď sa na seba pozrieme „zboku“ a zasmejeme sa sami na sebe, môže to podporiť vnútorné skúmanie toho, kým naozaj sme. Ak sa môžeme smiať sami sebe, potom je to tak, ako je napísané: „Boh mi priniesol smiech“ (1 Moj 21,6) – a to je situácia, na ktorej môžeme vyrásť.

Dobrý humor by mal byť vždy jemný, mal by prinášať rozvoj a vytvárať náklonnosť k tomu, o čom hovoríme. Mal by nám tak trochu prevrátiť svet naruby, zjemniť strnulú atmosféru.

Čo je to za humor, ktorý dokáže otvoriť srdcia a zbúrať múry medzi ľuďmi? Humor z nás strháva všetky povýšenecké postoje, ktoré si obliekame. Akoby nás zbavil všetkých póz a masiek a urobil nás rovnakými, jednoduchými a bez vzájomných ľstí. Keď sa spoločne zasmejeme na slabostiach, ktoré aj tak všetci máme, okamžite sa medzi nami vytvorí vľúdnejší a bližší vzťah.

Niet snáď mocnejšieho nástroja na prekonávanie hraníc, bariér a vzdialeností ako je humor. Veľkou výzvou našej doby, jednou z najvážnejších, je preto rozvíjať humor, ktorý by nás viac spájal – aby sme si my, ľudia, boli navzájom bližší.

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360367x
Priemerná čítanosť článkov: 1959x

Autor blogu

Kategórie