Založ si blog

Nový liek, ktorý sľubuje, že bude cieliť len na rakovinu, ju nezničí

Vedci z Tel-Avivskej univerzity (TAU) oznámili, že vyvinuli nový spôsob, ako dopraviť lieky priamo do rakovinových buniek, namiesto toho, aby boli rozptýlené po celom tele. Podľa časopisu Science Daily „štúdia otvára novú cestu k personalizovanému a presne cielenému boju proti rakovine“. Profesor Dan Peer, vedúci výskumného tímu, uviedol, že ich cieľom bolo „umlčať enzým HO1, ktorý umožňuje nádorom získať odolnosť voči chemoterapii a ukryť sa tak pred imunitným systémom.“ … „Náš nový nanoliek,“ tvrdí, „sa vie presne zamerať na rakovinové bunky, umlčať enzým HO1 a vystaviť nádor chemoterapii bez toho, aby boli poškodené okolité zdravé bunky.“

Som za pokrokovú medicínu, ale medicína nedokáže vyliečiť príčinu rakoviny a bez vyliečenia príčiny je to, akoby sme utesnili jednu netesnosť v potrubí, len aby sme zistili, že sa namiesto nej vytvorila nová.

Rakovina je jedinečná choroba. Vzniká vtedy, keď bunky začnú „konzumovať“ svoje okolie a rastú na jeho úkor. Nakoniec si rakovina privodí vlastnú smrť tým, že zabije telo, ktoré ju živí, no nemôže si pomôcť.

Toto „sebecké“ správanie nádorov je veľmi podobné tomu, ako sa správame jeden k druhému i k životnému prostrediu my. Hoci sme od oboch závislí, pokiaľ ide o naše prežitie, náš postoj k nim je oportunistický a zneužívajúci – ale nemôžeme si pomôcť. V tomto zmysle sú ľudia rakovinou Zeme.

Aj keď neplatí, že čím je človek sebeckejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa u neho vyvinie rakovina, rastúci výskyt rakoviny v ľudskej spoločnosti ako celku je dôsledkom nášho prístupu k Zemi a k sebe navzájom, ktorý je čoraz viac vykorisťovateľský. Tak ako sa i u láskavých a veľkorysých ľudí alebo dokonca u malých detí môže vyvinúť rakovina, účinky zneužívajúceho prístupu ľudstva sa môžu prejaviť aj v tých častiach sveta, ktoré zvlášť vykorisťovateľské nie sú. Je tu vzájomná zodpovednosť: tak ako trpí celý organizmus, keď ochorie jeden orgán, trpí aj celé ľudstvo, keď je chorý jeho celkový postoj, konkrétne – vzájomné zneužívanie.

Rakovina nie je jediným dôsledkom nášho zneužívajúceho prístupu. V podstate sú to aj všetky naše ostatné choroby. Rakovina je však najvýraznejším prípadom „sebeckej“ choroby, pretože spôsob jej fungovania je veľmi podobný tomu, ako sa správame jeden k druhému, k zvieratám a rastlinám, i k Zemi ako celku.

Keďže rakovina je „egoistická“ choroba, jediným liekom na ňu je vyliečiť náš egoizmus. Odstránenie rakoviny si preto vyžaduje vykoreniť egoizmus z našej spoločnosti.

Je jasné, že ide o vzdelávací, a nie medicínsky proces, ale jeho prínos pocítime v každom aspekte nášho života. Výchova k vzájomnosti a ohľaduplnosti prospeje nielen nášmu zdraviu, ale aj našej ekonomike, bezpečnosti našej spoločnosti, úrovni zneužívania drog a kriminality súvisiacej s drogami i našej celkovej životnej úrovni a blahobytu.

Aj keď nevidíme zjavnú súvislosť medzi rakovinou a sebectvom, odstránenie sebectva je jednoznačne užitočným cieľom. Preto by som navrhoval, aby sme to najprv skúsili, a keď uvidíme výsledky, už nebudeme chcieť prestať.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550254x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie