Založ si blog

Láska, ktorú veda nedokáže vysvetliť

Keď v roku 2012 zomrel uznávaný ochranár Lawrence Anthony, ktorý sa stal známym ako „Zaklínač slonov“, stalo sa niečo úžasné: po dlhom čase strávenom vo voľnej prírode sa slony, ktoré Anthony pred rokmi zachránil, vydali na 12-hodinový pochod do jeho domu, aby smútili za jeho odchodom. Podľa BBC One tam slony „zostali mlčky dva dni“. Ešte pozoruhodnejšie je, že „presne rok po jeho smrti, na deň presne, stádo opäť pochodovalo k jeho domu. Je to niečo, čo veda nedokáže vysvetliť.“

Svet, v ktorom žijeme, je prepojený spôsobom, ktorému nerozumieme, ale pomaly sa to učíme. Naša zaujatosť sebou samými chce, aby sme sa sústredili len na seba, ale realita nás núti pozrieť sa von a tiež nás učí, že vonku je toho oveľa viac.

Ako dokazujú Anthonyho slony, celá príroda vníma svoju prepojenosť a žije podľa tohto diktátu. Ľudia však tento pocit nemajú, a preto sa správajú, akoby boli na svete sami.

Civilizácia sa však v súlade s celou realitou čoraz viac prepája a núti nás uvedomiť si, že aj my sme na sebe závislí a navzájom spojení. Dnes sa učíme, že okrem fyzického spojenia existuje aj virtuálne spojenie. Zajtra sa naučíme, že sme prepojení aj emocionálne, že zdieľame a premietame nielen činy alebo kúsky údajov, ale aj myšlienky a túžby, a to aj bez toho, aby sme ich verbalizovali.

Nakoniec zistíme, že naše spojenie je ešte hlbšie ako emócie: je duchovné. Všetci sme jedna bytosť, ktorej orgány a bunky sú nami všetkými, celým stvorením. Preto slony vedeli, kedy majú prísť vzdať úctu svojmu spasiteľovi, a vrátiť sa tam nasledujúci rok, na deň presne.

Keď sa všetci navzájom vnímame, umožňuje nám to pracovať harmonicky, spôsobom, ktorý je prospešný pre všetkých. Keby sme dokázali precítiť svoju skutočnú realitu, nikdy by sme nerobili chyby, nikdy by sme nikomu neublížili a nikto by nám nikdy neublížil, pretože by sme sa cítili ako jeden. Prečo je nám teda odopierané toto životne dôležité poznanie, ktoré, zdá sa, má celá príroda okrem nás?

Celá príroda sa riadi inštinktmi. Ľuďom väčšina inštinktov, ktoré majú zvieratá, chýba. Namiesto toho sa musíme všetko učiť od základov vlastným úsilím a výchovou našich rodičov a učiteľov. Má to svoj dôvod: keď sa učíme vlastným úsilím, získavame hlbšie pochopenie nášho sveta a reality.

To isté platí aj o poznaní našej vzájomnej prepojenosti a toho, čo z nej vyplýva. Chýba nám zmysel pre naše vzájomné spojenie, takže ho môžeme rozvíjať len vlastným úsilím. To, čo slony cítia prirodzene, my musíme prácne rozvíjať. Pritom však pochopíme, ako všetko funguje, a získame hlboké vnímanie našej existencie. Inými slovami, naša nevedomosť nám umožňuje dosiahnuť cieľ nášho života, ale kým ho nedosiahneme, sme pre svet hrozbou.

Existujú dva spôsoby, ako môžeme dosiahnuť cieľ nášho života. Prvým je nechať prírodu ísť svojím smerom samú. Môžeme ju nechať, aby nás utopila v povodniach, spálila v požiaroch, rozdrvila pod troskami zemetrasení alebo nás postavila proti sebe na smrť. Druhým spôsobom je osvojiť si spôsoby prírody, pochopiť, ako všetko funguje v prepojení a harmónii, a začať meniť svoje vzťahy podľa toho, čo sa od prírody naučíme. Keď budeme „praktizovať“ láskavosť, staneme sa láskavejšími a rozvinieme si hlbšie city k ľuďom a svetu okolo nás.

Prax naozaj robí človeka dokonalým. Môžeme budovať sociálne štruktúry, napríklad malé skupiny, kde budeme „cvičiť“ vzájomnú prepojenosť a vzájomný záujem. Keď budeme tieto schopnosti rozvíjať vo svojej psychike, začneme sa navzájom cítiť na čoraz hlbších úrovniach.

Ak to budeme robiť, zistíme, čo umožňuje slonom tak dobre vedieť, ako sa cítia ostatní, pretože aj my sa staneme citlivými a uvedomelými. Okrem toho pochopíme, aké „myslenie“, aká „logika“ stojí za tým, že stvorenie je také zložité, a predsa tak neúprosne prepojené, a aké veľké poznanie a moc udeľuje tým, ktorí ho pochopia.

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

Dušan Kováčik

V korupčnom procese s exprokurátorom Kováčikom vypovedal aj bývalý šéf SIS

20.03.2023 16:14

Obžaloba viní Dušana Kováčika zo zločinu prijímania úplatku.

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

polícia, policajná páska

Na odľahlom mieste v Bernolákove našli zakopané telo muža

20.03.2023 15:36

V Bernolákove v okrese Senec našli zakopané telo muža. Časť tela trčiaceho zo zeme na odľahlom mieste pri Malom Dunaji si všimli psičkári.

polícia, NAKA

Pri akcii Barón obvinili funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

20.03.2023 15:27

NAKA zasahovala v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515722x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie