Založ si blog

Opičie kiahne – nový vírus „v meste“?

Ešte sme sa ani nestihli vysporiadať s jedným vírusom a už sa objavil ďalší. Opičie kiahne, zvyčajne mierny príbuzný smrteľného vírusu pravých kiahní, sa vyskytujú už od roku 1958. Doteraz však boli endemické najmä v Afrike. Teraz, ako všetko v dnešnej globálnej dobe, sa stal celosvetovou hrozbou. Podľa najnovších informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) „je v súčasnosti potvrdených celkovo 131 prípadov opičích kiahní… v 19 krajinách“ (stav k 25. máju). WHO však tiež uvádza: „Hoci je výskyt nezvyčajný, je naďalej ‚zvládnuteľný‘.“

Nie som si istý, či je to začiatok novej pandémie, hoci odborníci si to nemyslia. V každom prípade, ak nie táto hrozba, tak príde iné nebezpečenstvo zo strany prírody, ktoré zvýši našu citlivosť k tomu, ako sa k nám správa.

Nič nie je mocnejšie ako samotná príroda. V tejto súvislosti veľký mysliteľ a kabalista 20. storočia Baal HaSulam vo svojej eseji „Mier“ píše, že Boh a príroda sú synonymá. Čo teda od nás Boh alebo príroda chce? Prečo trestá celé ľudstvo rovnakými ranami v rovnakom čase a prečo sa to deje práve teraz?

Odpoveď na tieto otázky vyplýva z nášho vlastného správania. To, že si toľko ľudí kladie tieto veľmi vážne otázky, je presne to, čo príroda „chce“ dosiahnuť, ak sa to dá takto povedať. Prečo nám však príroda ukladá všetky tieto obmedzenia? Prečo nás núti báť sa priblížiť k iným ľuďom zo strachu, že sa nakazíme? Je to práve preto, že keď sa nebojíme k sebe navzájom priblížiť, robíme to často preto, aby sme si navzájom ublížili alebo sa využili, prípadne oboje.

Príroda nám bude naďalej uštedrovať nečakané rany, kým si neuvedomíme, že koreň problému nie je v ríši zvierat, ale v sociálnych neduhoch ľudskej spoločnosti. Naše vzájomné odcudzenie a nenávisť zamorujú naše telá, naše mysle a svet okolo nás. Toto je veľká lekcia, ktorú sa nám príroda snaží prostredníctvom svojich epidémií dať.

Keďže svet je jeden prepojený systém, všetko, čo robíme, hovoríme alebo si myslíme, ovplyvňuje celý svet. Odcudzenie a agresia, ktoré ovládajú ľudské vzťahy, prenikajú do ostatných úrovní prírody a vyvolávajú negatívne účinky. Produkujú nielen nové choroby, ale aj všetky druhy prírodných katastrof. Napriek tomu sú vlastne odrazom nášho nepriaznivého postoja k sebe navzájom a k prírode, pretože ich ovplyvňuje jediný „chorý“ prvok v globálnom ekosystéme: ľudstvo.

Ak chceme zabrániť tomu, aby nás v budúcnosti prenasledovali epidémie, musíme sa zaoberať koreňom problému – škodlivými vzťahmi medzi nami navzájom i medzi nami a prírodou. Ak prestaneme negatívne zmýšľať jeden o druhom, prestaneme aj vyžarovať negatívnosť do globálneho ekosystému.

Aby sme to dosiahli, už by sme sa viac nemali zameriavať na negatívne myšlienky, ale na vytváranie pozitívnej a priaznivej atmosféry pre všetkých ľudí. Ak sa skutočne sústredíme na to, aby sme videli prínos každého národa a každého človeka pre spoločnosť, a ak ľudia budú využívať svoje schopnosti a talenty pre spoločné dobro, zmeníme aj atmosféru okolo nás, čo nakoniec zastaví to neustále vyžarovanie zloby do sveta. A to zasa zastaví vytváranie prírodných pohrôm voči ľuďom.

Izrael – svetový líder v nesprávnej odbornosti

30.11.2022

Bezpilotné lietadlá sa stali kľúčovými prvkami na bojisku. Na Ukrajine ich vo veľkej miere využívajú obe strany konfliktu na útoky i sledovanie; USA, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny ich využívajú na vojenské účely. Rovnako ich využívajú teroristické skupiny, ako sú Hizballáh a Hamas, ako aj Hútiovia v Jemene v rámci konfliktu so Saudskou Arábiou. Na rozdiel od [...]

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Mikulec prežil ôsmy pokus o jeho odvolanie. Nedôveru mu vyslovilo len 71 poslancov

01.12.2022 11:00

Nie je vylúčené, že opozícia bude iniciovať aj ďalší pokus.

Penta, NAKA, Haščák

Podarí sa polícii pri Haščákovi a Gorile tentokrát vyhnúť hanbe? Milióny eur od štátu už raz žiadal

01.12.2022 10:56

Haščákove predchádzajúce stíhanie skončilo pre políciu neslávne. S veľkou pompou obsadili sídlo Penty a štát sa za nezákonné obvinenie a väzbu musel ospravedlniť.

eurovea

Prvý slovenský mrakodrap dosiahol svoju finálnu výšku. Po dvoch rokoch

01.12.2022 10:51

Eurovea Tower bude mať 47 nadzemných podlaží. Osadili tam už aj glajchu.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnice zhltnú ďalších 258 miliónov eur. Vláda odklepla oddlženie

01.12.2022 10:37

Návrh ešte musí schváliť parlament.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 461348x
Priemerná čítanosť článkov: 2006x

Autor blogu

Kategórie