Založ si blog

Umenie odpustiť krivdu

Keď nám iní ublížia, strašne to bolí – a toto sa môže stať v našom živote kedykoľvek. Okamžite sa vynára otázka: Kde je priestor na odpustenie a čo to vlastne je?

Je ľudskou prirodzenosťou tešiť sa, uspokojovať sa všeličím, čo sa nám zdá dobré. Chceme si užívať jedlo, sex, rodinu, peniaze, česť, moc, informácie a predovšetkým ich kombináciu. Neustále pracujeme na naplnení svojich túžob a zvažujeme, koľko energie by sme mali do niečoho konkrétneho investovať, v závislosti od očakávaného výsledku.

Na ilustráciu povedzme, že si chceme kúpiť pekný oblek na obzvlášť slávnostnú príležitosť. Investujeme do neho veľkú sumu peňazí, ktorá sa rovná takmer týždňovej práci, a kúpime si ho s veľkým potešením. Príde dlho očakávaný deň, oblečieme si nový oblek a chodíme medzi všetkými s úsmevom od ucha k uchu. Ľudia hovoria: „Aký skvelý oblek.“ Hruď sa nám dme pýchou.

A zrazu niekto pred všetkými nahlas vysloví: „Čo to máš na sebe za smiešny oblek? Čo je to za maškaru?“ A od tej chvíle sa realita mení. Všetci sa chichúňajú a nás napĺňa hanba.

Neskôr v ten večer opäť narazíme na tú istú osobu, ktorá nám potichu povie: „Prepáčte, ak som predtým povedal niečo nevhodné.“ Okamžite reagujeme odmietnutím. Je takáto žiadosť o odpustenie náplasťou za spôsobenú ujmu? Určite nie. Preto ju neprijímame.

Skutočné ospravedlnenie by malo byť také, aby mi vynahradilo veľkú sumu, ktorú som investoval do kúpy obleku, všetky očakávania, že sa mi dostane komplimentov, úcty a uznania, nádeje, ktoré boli nahradené opovrhnutím, výsmechom a hanbou. Za všetko, čo sa vo mne kvôli tomu nahromadilo, potrebujem náležitú kompenzáciu.

Odškodnenie sa môže uskutočniť prostredníctvom pomsty, ako sa to zvyčajne robí, alebo alternatívne tým, že dotyčná osoba príde za mnou s úprimným ospravedlnením a presvedčí ma, že chápe škodu a strašnú urážku, ktorú mi spôsobila. Povedzme, že dotyčná osoba vypíše šek, ktorý by pokryl napríklad nákup ďalších desiatich oblekov. V takom prípade, ak mám pocit, že ospravedlnenie je naozaj úprimné, a šek sa mi tiež zdá dostatočne úctyhodný, som ochotný odpustiť, vymazať túto záležitosť, akoby sa nestala.

V zásade platí, že aká veľká je rana, taká veľká je aj kompenzácia, ktorá ju môže pokryť. Odpustenie, pomsta, zneváženie, urážka, investícia, to všetko sú veci, ktoré sa merajú len vo vzťahu k mojej egoistickej túžbe po potešení. Ak sa ego stále cíti zranené a žiada pomstu, znamená to, že ešte nedošlo k zaplneniu miesta zranenia náležitou kompenzáciou. Jama, ktorá sa otvorila v srdci, je stále otvorená, takže nemôžeme skutočne odpustiť.

Doteraz sme analyzovali javy, ktoré všetci poznáme. V určitom okamihu sa v človeku môže objaviť pocit, v ktorom sa túžba po pomste, hľadanie cti, boje o kontrolu a vojny – stávajú pre nás mimoriadne vyčerpávajúcimi. Ničí to naše zdravie, naše vzťahy, celý náš život. „Čo z toho všetkého mám,“ začneme sa pýtať sami seba, „pre čo sa oplatí žiť? Je toto moje životné poslanie, je to všetko, čo mám robiť?“

Prebudenie týchto vnútorných otázok nás privádza k hľadaniu vnútorného rozvoja, k metóde prekonávania obmedzení našej egoistickej povahy. Táto múdrosť učí, že veľkým zmyslom našej existencie na zemi je objaviť univerzálnu silu prírody, kvalitu lásky a dávania, a tú objavíme len tak, že si osvojíme podobnú kvalitu ako je ona. Toto odhalenie sa nazýva duchovné, pretože každú ľudskú bytosť povyšuje na vyššiu, večnú a úplnú úroveň existencie.

Ako sa to deje? Všeobecne povedané, rozvíjaním láskyplných vzťahov v malej skupine, ktorá slúži ako laboratórium, sa navzájom dopĺňame spôsobom, ktorý iba sami nemôžeme dosiahnuť. Učíme sa navzájom spájať v harmónii, tak ako rôzne orgány v tele. Krivda, náprava, pomsta, odpustenie, všetky tieto hry strácajú svoj význam, pretože chápeme, že nebojujeme proti sebe, ale všetci spoločne sa pozdvihujeme nad svoje úzkoprsé kalkulácie tvárou v tvár našej spoločnej egoistickej prirodzenosti.

Keď si uvedomím, že som niekomu ublížil, idem priamo za tým človekom a spýtam sa ho, čo môžem urobiť, aby som napravil, čo som pokazil. Môžem prísť k nemu bližšie, spojiť sa s danou osobou a urobiť všetko pre to, aby som obnovil silu lásky medzi nami. A ak niekto ublížil mne, potrebujem si uvedomiť, že to nie je jeho vina, ale ľudské ego, a potom sa snažiť pomôcť tomuto človeku povzniesť sa nad neho. Tak postupne dosiahneme stav, keď sa náš svet stane miestom, kde je radosť žiť. S najvyššou silou prírody, vo vzájomnosti, podpore a dôvere.

Izrael – svetový líder v nesprávnej odbornosti

30.11.2022

Bezpilotné lietadlá sa stali kľúčovými prvkami na bojisku. Na Ukrajine ich vo veľkej miere využívajú obe strany konfliktu na útoky i sledovanie; USA, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny ich využívajú na vojenské účely. Rovnako ich využívajú teroristické skupiny, ako sú Hizballáh a Hamas, ako aj Hútiovia v Jemene v rámci konfliktu so Saudskou Arábiou. Na rozdiel od [...]

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Penta, NAKA, Haščák

Podarí sa polícii pri Haščákovi a Gorile tentokrát vyhnúť hanbe? Milióny eur od štátu už raz žiadal

01.12.2022 10:56

Haščákove predchádzajúce stíhanie skončilo pre políciu neslávne. S veľkou pompou obsadili sídlo Penty a štát sa za nezákonné obvinenie a väzbu musel ospravedlniť.

eurovea

Prvý slovenský mrakodrap dosiahol svoju finálnu výšku. Po dvoch rokoch

01.12.2022 10:51

Eurovea Tower bude mať 47 nadzemných podlaží. Osadili tam už aj glajchu.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnice zhltnú ďalších 258 miliónov eur. Vláda odklepla oddlženie

01.12.2022 10:37

Návrh ešte musí schváliť parlament.

Twitter

Zakážeme Twitter. Varovala EÚ Muska, ak nebude dodržiavať pravidlá

01.12.2022 10:08

Miliardár Elon Musk po kúpe sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter koncom októbra tohto roku avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 461346x
Priemerná čítanosť článkov: 2006x

Autor blogu

Kategórie