Založ si blog

Človeka vychová len človek

Čo budeme robiť, keď naše pracovné miesta prevezmú roboty? V mnohých oblastiach pracovného trhu sa tak už deje. Počítačové stroje nahrádzajú ľudí – od pokladníkov až po právnikov, a to alarmujúcim tempom, ktoré sa len zrýchľuje. Nebude trvať dlho a roboty prevezmú poľnohospodárske práce, prácu v oblasti doručovania tovaru, väčšinu pracovných miest vo výrobe i prácu zamestnancov v hoteloch. Stroje nahradia aj pokladníkov v bankách, pracovníkov telefónnych centier, okrem mnohých ďalších pracovných miest, ktoré už boli do značnej miery automatizované.

Existuje však jedna oblasť, kde bude potrebných čoraz viac ľudí a počítače ich nikdy nenahradia: vzdelávanie. Vzdelávaním nemám na mysli učenie. Stroje dokážu naučiť všetko od matematiky až po históriu. Stroje nás však nemôžu vzdelávať v tom hlbokom zmysle slova. Stroje nedokážu z dieťaťa urobiť sebavedomého a sociálne pozitívneho dospelého človeka. To je niečo, čo patrí výlučne do kompetencie pedagógov.

V dnešnom svete je všetko prepojené. Nie je to len internet, ktorý nás spája. Každý výrobok na tejto planéte sa vyrába vo viacerých krajinách; potraviny, ktoré jeme, sa pestujú a potom aj vyrábajú vo viacerých krajinách; energia, ktorú používame na vykurovanie, varenie a pohon, sa vyrába alebo čerpá v iných krajinách, než kde sa primárne používa. Keby nebolo našich vzájomných prepojení na všetkých úrovniach, od najosobnejšej až po medzinárodnú, neprežili by sme.

Avšak hoci sme sa stali úplne navzájom prepojení a závislí jeden od druhého, zároveň sme sa stali voči sebe aj intenzívne nepriateľskí. Nedávne masové streľby v USA a vojna medzi Ruskom a Ukrajinou sú viditeľnými príkladmi nepriateľstva, ktoré voči sebe ľudia a národy pociťujú. Nie je to však len na neosobnej úrovni, ale aj medzi súrodencami, manželmi, priateľmi a spolupracovníkmi. Nedôvera je všade a tam, kde nie je dôvera, nemôžu existovať silné komunity ani šťastné rodiny. Tam, kde nie sú silné komunity alebo šťastné rodiny, nie sú ani šťastní ľudia. V dôsledku toho sa rozpadá celá spoločnosť a žiadna technológia to nedokáže zastaviť.

Keďže počítače nedokážu naučiť ľudí dôverovať si navzájom alebo starať sa jeden o druhého, najvyhľadávanejšou prácou v budúcnosti bude práca vychovávateľov: ľudí, ktorí učia iných ľudí, aby sa stali starostlivými jednotlivcami, ktorí sa snažia udržať spoločnosť založenú na vzájomnej zodpovednosti, a nie na izolácii a podozrievaní.

Takáto spoločnosť nebude menej vitálna a dynamická ako dnešná hyperkonkurenčná spoločnosť. Ľudia však nebudú súťažiť, aby sa navzájom porazili, ale aby boli tými, ktorí najviac prispievajú ku vzájomnému zjednoteniu a spojeniu.

Stále budú existovať ocenenia a pocty, ale nebudú ich dostávať tí, ktorí svojimi sebeckými činmi na svojej ceste pošliapu všetkých ostatných, ale tí, ktorí svojou prácou ostatných posilnia. Individuálne úspechy sa nielenže budú množiť, ale spoločnosť ich bude podporovať, pretože budú prinášať pokrok celej spoločnosti a nebudú na ničí úkor. V takejto spoločnosti budú mať ľudia pocit, že môžu realizovať svoje sny a byť tým, kým chcú byť, a zároveň zostať súčasťou živej a solidárnej spoločnosti.

Výchova k takejto spoločnosti si vyžaduje citlivosť a pochopenie ľudskej povahy. Keď si toto nové zmýšľanie osvojí čoraz viac ľudí, bude čoraz viac podobných vychovávateľov, ktorí zvrátia odcudzenie, ktoré dnes dominuje v našich vzťahoch, a pomôže vytvoriť starostlivú a solidárnu spoločnosť.

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360373x
Priemerná čítanosť článkov: 1959x

Autor blogu

Kategórie