Veľký úspech – čo to pre nás znamená?

Všetci chceme uspieť, niečo dosiahnuť. To nám spoločnosť vštepuje už od útleho veku. Niektorí ľudia sú nakoniec veľmi úspešní a niektorí sa životom len tak pretĺkajú. Pri tomto nekonečnom hľadaní sa málokto zastaví a zamyslí sa nad tým, čo by sa malo v živote skutočne považovať za úspech? S čím by sme mali dôjsť do cieľa, aby sme si potom mohli v posledných chvíľach zhrnúť mieru svojho úspechu a povedať si: „Skvelé! V živote som uspel!“

Naším vnútorným motorom je túžba mať radosť a pôžitok. Preto chceme dosiahnuť rôzne veci, a keď sa nám ich podarí dosiahnuť, cítime sa spokojní. Máme existenčné túžby, ako je túžba po jedle, sexe, rodine; ľudské túžby, ako je túžba po peniazoch, cti, moci, a tiež túžba po vedomostiach a vzdelaní.

Zmes túžob, ktoré máme v danom okamihu, je ovplyvnená našimi osobnými sklonmi a vplyvmi prostredia, ktoré vstrebávame. V dôsledku toho všetkého si stanovujeme vlastné ciele. Na ceste za

ich zdolaním sa zvyčajne stretávame s konkurentmi a snažíme sa zvíťaziť. Výkony a úspechy sa, samozrejme, merajú vo vzťahu k nim.

Margaret Thatcherová bola dcérou majiteľa malého obchodu s potravinami. Vo veku 24 rokov sa uchádzala o miesto v parlamente a prehrala. Vďaka tomu, že sa držala svojho cieľa, sa jej nakoniec podarilo dosiahnuť post britskej premiérky a stala sa známou ako „železná žena“. Pre mnohých je symbolom človeka, ktorý si svoj úspech vybudoval od základov.

Naopak, tí, ktorí sa narodili so zlatou lyžičkou v ústach a dosiahli vysoké pozície vďaka svojim rodičom, sú osobne v živote považovaní za menej úspešných. To znamená: úspech sa meria podľa miery investícií, úsilia a dosiahnutých výsledkov. Ako postupujeme životom, túžba po úspechu sa čoraz viac vyjasňuje, zostruje, sústreďuje a prekonávanie prekážok na ceste k cieľu si vyžaduje, aby sme prešli vnútornými zmenami, vytvárajúc seba samých.

V dejinách sa vyskytli ľudia, ktorí vzbudzujú túžbu byť jedineční – túžbu realizovať život naplno. Vytýčili si cieľ preskúmať tajomstvo samotného života, tajomstvo úspechu, z nadhľadu.

Títo istí jednotlivci si kládli otázky: Narodili sme sa, aby sme žili a zomreli ako všetky ostatné tvory na svete, alebo existuje niečo vyššie, čo môžeme dosiahnuť počas našej existencie na zemi? Existuje nejaký večný cieľ, ktorý nám zostane v rukách aj po smrti tela? Po všetkom ostatnom – ako rodina, bohatstvo, úcta, postavenie, odbornosť, vzdelanie – veď to všetko si nemôžeme vziať so sebou, keď opustíme tento svet?!

Zvyčajne sa ľudia nezamýšľajú nad úspechom na takejto úrovni z jednoduchého dôvodu, že na tieto veľké otázky neexistujú zjavné odpovede. A ak je to tak, prečo by som sa vlastne mal zaoberať takýmito otázkami? Je lepšie plynúť s tým, čo prebieha, bez zbytočného skúmania. Jednoducho si stanoviť ciele, investovať, dosiahnuť ich, uspieť v živote ako každý iný. Jesť, piť, užívať si, akoby zajtra nebolo, pretože zajtra môžeme zomrieť.

Takto sme žili z generácie na generáciu, dnes už ale začíname pozorovať zmenu. Čoraz viac ľudí si kladie otázku, aký zmysel má všetok ten „úspech“, keď je vopred jasné, že nám všetkým „vyprší doba životnosti“?

Aj najpokročilejšie objavy vedy posilňujú pocit, že existuje niečo, čo presahuje to, čo sme teraz schopní vnímať svojimi zmyslami, čo presahuje to, čo dnes označujeme ako pevnú realitu. Vysvetľujú, že obraz, ktorý vnímame, je úplne subjektívny, a keby sme boli iní, pravdepodobne by sme vnímali aj iný obraz reality.

Skutočný priestor úspechu je otvorený pre tých, ktorí nesúhlasia s tým, aby naďalej žili len pre život. Pre tých, ktorí sa usilujú odhaliť širší obraz, vyššiu realitu presahujúcu našu úzku existenciu. Postupne, prostredníctvom tohto skúmania, sme schopní dosiahnuť skutočný úspech: keď sa naučíme a pochopíme, že existuje kolosálny mechanizmus, ktorý obklopuje náš život a náš svet, veľký systém, ktorý nás riadi a usmerňuje. Tento cieľ nás do značnej hĺbky pripravuje na to, aby sme sa z úrovne živočíšnej vyvinuli na úroveň ľudskú, aby sme vstúpili do širokého sveta večnosti a pochopili, prečo existuje.

 

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel slovenský exminister hospodárstva, mal 90 rokov

20.04.2025 15:23

Na poste zotrval do 10. novembra 1993, keď bol nahradený Jánom Duckým.

Kosťantynivka

Divadlo pre jediného diváka, hodnotí Putinovo „prímerie“ BBC. Kremeľ sa zľakol

20.04.2025 15:01

Medzi Moskvou a Kyjevom prebieha propagandistická bitka a obe strany sa snažia navzájom obviniť z zodpovednosti za pokračovanie konfliktu, uviedol expert.

Stíhačka F-15C Eagle

Rusi provokovali pred sviatkami. Britské stíhačky dvakrát bránili východné krídlo NATO

20.04.2025 14:05

Stíhačky britského letectva nasadené v Poľsku boli v permanencii.

papez

Pápež pozdravil veriacich, posolstvo Urbi et orbi ale osobne neprečítal

20.04.2025 13:36

František v posolstve vyzval na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom alebo sa modlil za mier.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896646x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie