Založ si blog

Prísnejšie zákony nepomôžu – masové streľby ako veľký problém dneška

Nedávny príval masových strelieb zdôraznil potrebu menej tolerantných zákonov o zbraniach a tým súvisiacich ďalších reštriktívnych opatrení. Hoci je zrejmé, že psychicky labilným ľuďom by nemalo byť dovolené nosiť alebo vlastniť zbrane, je tiež zrejmé, že samotné obmedzenia týkajúce sa zbraní nezmiernia násilie, ktoré sa pomocou nich pácha. Celá spoločnosť sa stala násilnou a agresívnou a citlivosť ľudí na násilie sa znižuje. Dnes ľudia takmer očakávajú, že dôjde k masovej streľbe. Preto si jej zastavenie vyžaduje viac než len nové zákony o zbraniach; vyžaduje to nájsť jej koreň a vytrhnúť ho.

Ešte pred niekoľkými desaťročiami sa ľudia necítili jeden od druhého tak vzdialení. Odcudzenie v spoločnosti ale narástlo na takú úroveň, že dnešná bežná miera antagonizmu voči spoločnosti by bola na prelome storočí diagnostikovaná ako narcizmus. Čo je však horšie, úroveň rozdelenia a nepriateľstva v spoločnosti sa neustále zvyšuje, a to čoraz rýchlejšie.

Ego ako také nie je vo svojej podstate zlé. Celý náš vývoj sa zakladal na našom egu. Ako sa vyvíjalo, rozvíjalo ľudskú spoločnosť, technológie, umenie a kultúru, i medicínu. Keby nebolo nášho ega, nemali by sme civilizáciu.

Keďže však ego je základom nášho konania, či už si to uvedomujeme, alebo nie, vždy medzi nami dochádza k agresii a násiliu. Niekedy je zjavná, inokedy skrytá, ale vždy je tu. Preto pri všetkej našej snahe nedokážeme vytvoriť spravodlivú spoločnosť.

Ľudská prirodzenosť si vyžaduje nadradenosť, nadvládu, výnimočnosť. V dôsledku toho, kým nezmeníme ľudskú prirodzenosť, bude v našej spoločnosti vždy všadeprítomný útlak a zneužívanie, a to v každej mysliteľnej i nemysliteľnej podobe. Túto snahu o nadradenosť skrývame za „neškodné“

pojmy ako „súťaž“ a „motivácia“, ale pod nimi sa skrýva ten istý zlý sklon, ktorý nás tlačí k tomu, aby sme sa vyšplhali na vrchol pokiaľ možno tak, že všetkým ostatným šliapeme na hlavu.

Preto, aby sme dokázali obmedziť násilie, vrátane masovej streľby, musíme „zreformovať“ seba – svoju ľudskú prirodzenosť. Inými slovami, musíme sa rozhodnúť: ak chceme, aby bol náš život bezpečnejší a pokojnejší, musíme zmeniť sami seba.

Ešte dôležitejšie je, že naliehavosť zmeny musí preniknúť do veľkej časti spoločnosti, pretože človek nemôže zmeniť svoj postoj k spoločnosti bez spoločnosti, ktorá ho podporuje a usiluje sa o rovnaký cieľ. Preto keď sa rozhodneme pre zmenu, musíme vytvoriť celospoločenské vzdelávacie programy, ktoré nebudú zamerané len na obmedzovanie násilia, ale na zvyšovanie empatie voči iným, na podporu solidarity a vzájomnej zodpovednosti.

Aby sa nám podarilo úspešne prejsť od spoločnosti plnej odcudzenia a násilia k spoločnosti súdržnej a plnej starostlivosti, je dôležité nesústrediť sa na negatíva, ale posilniť pozitíva. Pretože ego sa neustále vyvíja, ak sa sústredíme len na negatíva, núti nás to ku snahe ich potláčať, a to až kým sa nevysilíme a oni potom neprepuknú ešte prudšie ako predtým. Okrem toho taktiež premrháme čas na márne úsilie vybudovať alternatívu k násilnému egoizmu, takže nebudeme mať ani alternatívu, ktorú by sme si mohli namiesto väčšieho násilia vybrať.

Ak chceme vytvoriť pozitívnu alternatívu k egoizmu a násiliu, musíme v spoločnosti rozvíjať pozitívne hodnoty, aby sme na nich mohli založiť vzťahy v našich spoločenstvách. Čím viac energie vložíme do pestovania pozitívnych vzťahov medzi ľuďmi, tým priaznivejšia bude atmosféra v komunite. To následne zníži celkovú úroveň násilia a agresie.

Aby bola akákoľvek transformácia úspešná, naším pravidlom by malo byť posilňovanie pozitívneho, a nie obmedzovanie negatívneho. Ak budeme v súvislosti s násilím v komunite pracovať týmto spôsobom, budeme úspešní. Ak sa uspokojíme s prísnejšou kontrolou zbraní, veci pôjdu naďalej dolu vodou.

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca, ktorá sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu, bola 200 metrov široká, 80 metrov dlhá a 60 metrov hrubá.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360354x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Autor blogu

Kategórie