Založ si blog

Ako nájsť pravdu vo svete dezinformácií

Krátko po oznámení, že Ministerstvo vnútornej bezpečnosti (Department of Homeland Security – DHS) USA zriaďuje Radu pre riadenie dezinformácií (DGB), oznámila jej zamýšľaná šéfka Nina Jankowiczová svoju rezignáciu. O niekoľko dní neskôr Bidenova administratíva oznámila rozpustenie celej rady a upustenie od celej myšlienky. DGB zrejme vyvolala kritiku, vrátane tej, ktorá ju „prirovnala k Ministerstvu pravdy z knihy Georgea Orwella ‚1984‘“, a Jankowiczovej tvrdenie: „Som na to spôsobilá, pretože som overená, ale je veľa ľudí, ktorí by nemali byť overení, ktorí podľa mňa nie sú, viete, legitímni. Teda, …nie sú dôveryhodní,“ prispelo k rozhodnutiu túto iniciatívu odložiť.

Myslím si, že nikto nemôže skutočne tvrdiť, že pozná pravdu, pretože pravda vôbec nie je vecou názoru alebo výroku, či dokonca toho alebo onoho konania. Pravda je to, čo existuje, a nepravda je to, čo neexistuje, a to jediné, čo skutočne existuje, je nezničiteľné spojenie medzi všetkými ľuďmi a všetkými vecami.

V súčasnosti si ľudia myslia, že len ich názor je správny a názor všetkých ostatných je chybný. Keďže však všetky názory sú súčasťou siete, ktorá nás spája, všetky názory sú vo svojej podstate nesprávne, keď sa na ne pozeráme oddelene, a vo svojej podstate správne, keď sa na ne pozeráme ako na súčasť tejto siete. Preto je jedinou pravdou iba samotná sieť a nič iné nemožno považovať za pravdivé, bez ohľadu na to, aké miesto a funkciu to v sieti zastáva.

Aby to bolo trochu jasnejšie, predstavte si pečeň a srdce v tele človeka. Z pohľadu srdca je všetko, čo robí pečeň, falošné, nesprávne a škodlivé. Z pohľadu pečene je všetko, čo robí srdce, rovnako nezmyselné a poškodzujúce. Avšak pri pohľade z perspektívy tela človeka, ktoré obe spája a má z oboch úžitok, sú obe neoceniteľné, nenahraditeľné. Pravda je teda viditeľná len z pohľadu siete.

Aké je naše telo, takí sme aj my. Žijeme v sieti, ktorá určuje všetko, čo sa nám deje – dobré či zlé, príjemné či nepríjemné. Priebeh a udalosti nášho života nezávisia od žiadneho jednotlivého človeka alebo činu, pretože všetci sme prostredníctvom siete prepojení a sieť určuje všetko pre tých, ktorí sa v nej nachádzajú. Inými slovami, žiadna vec alebo prvok neurčuje nič sám, ale spojenie medzi prvkami určuje ich vlastnosti, hodnotu, funkčnosť a životnosť. Inak povedané, spojenie medzi prvkami určuje všetko.

Ak sa vrátime k tvrdeniu o tom, čo je pravdivé a čo je nepravdivé, tak to, čo existuje, a teda je pravdivé, je to, čo posilňuje spojenie v sieti – spojenie medzi ľuďmi. Práve toto spojenie

čo nazývame „Vyššou silou“, „Stvoriteľom“ alebo „Bohom“. To je pravda. Podľa toho, nepravda je potom všetko, čo je v rozpore so spojením.

Ľahko môžeme povedať, že svet je v súčasnosti založený na nepravde, pretože sa zjavne rúca, rozpadá. V súčasnosti usilujeme o nadvládu, vzájomné zneužívanie, odpútavanie sa, odcudzenie a rozdelenie. Kvôli tomu sme v rozpore s prírodou a žijeme v lži.

V dôsledku toho, nech sa akokoľvek snažíme obmedziť emisie CO2, odlesňovanie a používanie plastov, nedokážeme zvrátiť zostupnú špirálu sveta. Pokiaľ sa nebudeme usilovať o posilnenie spojenia medzi ľuďmi, nad všetky rozdiely a antagonizmus, budeme sa naďalej uberať nesprávnym smerom, falošnou cestou, ktorá nás povedie len k prehrám a agónii.

Ukazuje sa, že ak chceme poznať pravdu o svete, musíme sa naň pozerať len z pohľadu siete, celého systému, ktorým je náš svet, ba dokonca aj náš vesmír. Aby sme to dokázali, musíme sa najprv povzniesť nad svoj terajší úzky, egocentrický pohľad, akoby sme boli pečeňovými bunkami, ktoré posudzujú vesmír len z perspektívy pečene, a osvojiť si perspektívu človeka, v ktorom sídli pečeň aj srdce. Z tejto transcendentálnej perspektívy bude všetko, čo uvidíme, pravdivé a aktuálne.

Izrael – svetový líder v nesprávnej odbornosti

30.11.2022

Bezpilotné lietadlá sa stali kľúčovými prvkami na bojisku. Na Ukrajine ich vo veľkej miere využívajú obe strany konfliktu na útoky i sledovanie; USA, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny ich využívajú na vojenské účely. Rovnako ich využívajú teroristické skupiny, ako sú Hizballáh a Hamas, ako aj Hútiovia v Jemene v rámci konfliktu so Saudskou Arábiou. Na rozdiel od [...]

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Penta, NAKA, Haščák

Podarí sa polícii pri Haščákovi a Gorile tentokrát vyhnúť hanbe? Milióny eur od štátu už raz žiadal

01.12.2022 10:56

Haščákove predchádzajúce stíhanie skončilo pre políciu neslávne. S veľkou pompou obsadili sídlo Penty a štát sa za nezákonné obvinenie a väzbu musel ospravedlniť.

eurovea

Prvý slovenský mrakodrap dosiahol svoju finálnu výšku. Po dvoch rokoch

01.12.2022 10:51

Eurovea Tower bude mať 47 nadzemných podlaží. Osadili tam už aj glajchu.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnice zhltnú ďalších 258 miliónov eur. Vláda odklepla oddlženie

01.12.2022 10:37

Návrh ešte musí schváliť parlament.

Twitter

Zakážeme Twitter. Varovala EÚ Muska, ak nebude dodržiavať pravidlá

01.12.2022 10:08

Miliardár Elon Musk po kúpe sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter koncom októbra tohto roku avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 461343x
Priemerná čítanosť článkov: 2006x

Autor blogu

Kategórie