Založ si blog

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa z jej príkladu môžu učiť, ako aj počas búrok stáť za svojimi slovami a ako si v neochvejnej oddanosti udržať roľu panovníčky.
Táto drobná, ale mohutná dáma vládla Británii sedem desaťročí, pričom v sebe ukrývala kontrasty medzi túžbou po impériu a moderným multikulturalizmom. Preukázala veľkú vyrovnanosť aj v dobe, kedy sa intímne a zahanbujúce detaily o jej rodine šírili svetovými médiami.
Podľa nedávneho prieskumu agentúry YouGov si šesť z desiatich Britov (62 %) myslí, že Británia by mala mať monarchiu aj v budúcnosti. Drvivá väčšina, osem z desiatich ľudí (81 %), má na kráľovnú pozitívny názor. Naopak, Harry a Meghan Merkelová patria medzi najmenej obľúbených, aj keď mladšia generácia má na nich pozitívnejší názor. Mladí ľudia zároveň viac pochybujú o význame monarchie v Británii. Len 33 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov si myslí, že monarchia by mala byť naďalej zachovaná.
Napriek otázkam týkajúcich sa privilégií a právoplatnosti monarchie neexistuje vo Veľkej Británii stabilnejšia inštitúcia ako konštitučná monarchia, z ktorej existencie ľudia celkovo viac získavajú, ako strácajú.
Kráľovná vo svojich 96 rokoch, hoci sa u nej prejavuje fyzická krehkosť, poskytuje stabilitu súčasnej spoločnosti v nepokojnom modernom svete. Nepoznám iného vodcu, ako je ona – ženu, ktorá si uvedomuje a prijíma zodpovednosť moci svojej role s nevídaným nasadením, ženu, ktorá koná s odhodlaním a skalopevnou vôľou, ktorá presne vie, ako má fungovať, aby poskytla svetu potrebnú mieru stability.
Prijíma hostí, zúčastňuje sa na ceremóniách, dokonca chodí na poľovačky do Škótska – nie pre vlastné potešenie, ale ako súčasť kráľovského protokolu. Buď jej sláva.
Alžbeta II. Je zrejme poslednou kráľovnou svojho druhu. Čas plynie a všetci potomkovia koruny prejavujú určitú prázdnotu, ktorá nie je vhodným predpokladom pre budúcich monarchov. Skutoční králi či kráľovné nesmú konať podľa svojej súkromnej vôle, túžob a vnútorných pocitov, ale podľa toho, čo je žiaduce pre ich rolu.
V zdanlivo rútiacom sa svete by pojem kráľ, kráľovstvo či vládnuci vodca, mal poskytovať nádej a dať príklad, ako obstáť na rozbúrenej politickej medzinárodnej scéne. Preto si nemyslím, že nastal čas, keď je možné zrušiť spojenie britskej monarchie s Kanadou, Austráliou a menšími krajinami Spojeného kráľovstva.
Kráľovské rodiny pôsobia ako štátny symbol ľudu a musia byť v službách más, aby pomohli zabezpečiť stabilné a silné spoločnosti. Podobne ako kráľovstvo prírodnej ríše, aj kráľovské dynastie na zemi sú trvalým, stabilným a nemenným faktorom, ktorý sa tiahne ako niť spájajúca časové obdobia a generácie. Rovnako ako v prírode panuje hierarchia, aj monarchia by mala byť zárukou vhodnej formy riadenia a spojenia ľudskej spoločnosti, v dnešnej dobe tak veľmi potrebnou.

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Úsilie o dosiahnutie pozitívneho spojenia je pristupovať ku každému okamihu ako k novej bitke.

10.04.2024

Keď muž prechádzal trhoviskom, zakričal naňho obchodník s bojovými kohútmi: „Kúp si môjho kohúta vie bojovať na život a na smrť.“ „K čomu mi je kohút, ktorý vie bojovať na smrť? Takého nepotrebujem, chcem kohúta, ktorý bojuje len o víťazstvo,“ odpovedá muž. Celý náš život je plný boja, a či už bojujeme na smrť alebo o víťazstvo, podstatné je si [...]

Kto je skutočný vedec?

08.04.2024

„Sám seba vnímam len ako dieťa hrajúce sa na pláži, zatiaľ čo predo mnou sa rozprestierajú neobjavené oceány pravdy.“ – Isaac Newton Pre Newtona bolo prirodzené neustále pociťovať a skúmať svet očami dieťaťa. Ku všetkému pristupoval tak, že aj keď našiel niekoľko obyčajných kamienkov, dokázal sa z toho radovať. Za tento dar bol vďačný a po celý život [...]

Kaliňák, pas, cestovný doklad

Po roku opäť: Polícia nestíha vyrábať pasy, vyššie poplatky situáciu eskalujú

12.04.2024 12:54

V marci za jeden deň zaznamenali takmer 8 000 žiadostí.

Rusko potopa, Orsk, voda, vytopené domy, člny,

Najhoršie záplavy v moderných dejinách Ruska: To najhoršie ešte len príde, škody sú rozsiahle

12.04.2024 12:15, aktualizované: 12:22

V Orenburskej oblasti už voda zaplavila zhruba 12 000 domov a 15 000 pozemkov.

Portugal Pope World Youth Day

Katolícka cirkev v Portugalsku odškodní obete sexuálneho zneužívania

12.04.2024 12:02

Tento krok prišiel vyše roka po zverejnení správy o sexuálnom zneužívaní neplnoletých. Obeťami kňazov stalo najmenej 4 815 neplnoletých ľudí.

Fico

Opozícia kritizuje vládu za možné ohrozenie čerpania peňazí z plánu obnovy

12.04.2024 11:47

Reagovali na list, ktorý mala Európska komisia poslať Vláde SR.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 367
Celková čítanosť: 694661x
Priemerná čítanosť článkov: 1893x

Autor blogu

Kategórie