Založ si blog

Mikrodávky drogy – existujú lepšie spôsoby, ako zvýšiť kreativitu

Dozvedel som sa, že existuje nový trend – užívať malé množstvá dietylamidu kyseliny lysergovej (LSD), húb obsahujúcich psilocybín a iných halucinogénnych látok, na zlepšenie kreativity a výkonnosti v práci. Vedecké údaje o tejto praxi, nazývanej „mikrodávkovanie“, sú prinajmenšom nepresvedčivé. V jednej štúdii sa zistilo, že účinky sú veľmi obmedzené a prejavujú sa len vtedy, ak im vôbec veríte. Iná štúdia síce zistila určité pozitívne účinky, ale rovnako zistila aj nežiadúce účinky. Chápem potrebu rozšíriť si svoje hranice, pozrieť sa na seba zvonku; je to veľmi príťažlivé… Existuje však lepší spôsob, ako to urobiť, a ten nezahŕňa odpojenie od reality, ale jeho presný opak: nové a hlbšie prepojenie so všetkým.

Namiesto toho, aby sme sa odpútali od iných ľudí prostredníctvom drog, a to v akejkoľvek dávke, mali by sme zväčšiť a prehĺbiť svoje spojenie s nimi. Tým môžeme začať vidieť svet „ich očami“, cítiť ho tak, ako ho cítia oni, a skutočne vyjsť zo seba.

Každý človek žije vo svojom vlastnom trojrozmernom svete. Keď začneme vnímať svet očami iných ľudí, získame pomocou toho nekonečne nové rozmery nášho vnímania. Ba čo viac, realita, ktorú vidíme prostredníctvom iných ľudí, naviac obohacuje a posilňuje tú, ktorú vidíme vlastnými očami. Tieto „paralelné vesmíry“ si neprotirečia, ale prelínajú sa do plnšieho a ucelenejšieho obrazu reality.

Všetko, čo musíme urobiť, aby sme toho dosiahli, je zmeniť svoj zámer v interakcii s ostatnými. Namiesto toho, aby sme sa snažili získať od druhých čo najviac pre seba, mali by sme sa usilovať dať druhým to, čo len môžeme a kedy môžeme. Uplatnenie tejto taktiky nám odhalí, čo cítia a ako vidia svet. Jediné, čo nám bráni v objavovaní týchto nekonečných nových svetov, ktoré existujú všade okolo nás, je náš zámer ich skôr zneužívať, než k nim prispievať.

Nemusíme svoj postoj k druhým zmeniť naraz. Môžeme ho „mikrodávkovať“ a začať tam, kde je to najjednoduchšie, a to u ľudí, ktorí sú nám blízki. Zistenia, ktoré objavíme, budú určite znepokojujúce aj poučné. Ako budeme postupovať, zmení sa celý náš pohľad na svet a naše vnímanie reality bude úplne nové. Je to kumulatívny proces, preto sa nesmieme ponáhľať.

V tomto procese však nemôžeme uspieť osamotení. Ak sa o zmenu svojho postoja k druhým pokúsi len jeden človek, nebude to fungovať. Musí existovať aspoň skupina ľudí, ktorí na tom pracujú spoločne. Keď to praktizujú medzi sebou, otvoria sa svetom tých ostatných, naučia sa vnímať jeden druhého, začlenia sa vzájomne do svojich svetov – a tak sa zmení celé ich vnímanie. Keď toto navzájom medzi sebou dosiahnu, ich nové vnímanie sa odrazí aj v tom, ako vnímajú svet vo všeobecnosti, a budú môcť svoje skúsenosti uplatniť vo všetkých aspektoch života.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491431x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie