Založ si blog

Vzplanutie Arménska-Azerbajdžanu — Spomienka na neisté časy

Po dvoch rokoch prímeria medzi Arménskou republikou a Azerbajdžanskou republikou, ktoré viedli niekoľko rokov spor o Náhorný Karabach, vypukli znova boje. Podľa správ bolo pri obnovených stretoch zabitých desiatky osôb. Nie je zrejmý dôvod kvôli, ktorému náhle vznikli tieto boje, ale je príznačné, že to vzniklo kvôli neistým časom, do ktorých vstupujeme. Nakoľko sú v tomto období ľudia citliví , netolerantní, nekompromisní a zo všetkého je najhoršie to, že sú bojovní.
Vyskúšali sme vojnu, vyskúšali sme bojkotovanie. Skúsili sme takmer každú negatívnu možnosť. Je načase, aby sme sa pokúsili spojiť bez presadzovania našich názorov a bez zasahovania. …., jednoducho sa treba spojiť kvôli spojeniu.
Stojíme pred dlhou a studenou zimou. Rusko-Ukrajinská vojna stále zúri a je nedostatok plynu. Jeho závratná cena zvyšuje infláciu a základné potraviny začínajú byť nedostupné alebo úplne zmizli.
A navyše sa zrejme objavia nové mutácie a vírusy, ktoré zhoršia už bez tak napätie medzi ľuďmi. Tieto eskalujúce podmienky sa spájajú, aby vyvolávali konflikty podobné ako Náhornom Karabachu alebo ešte horším.
Aby sme ozdravili situáciu, musíme pochopiť rovnako ako vysvetliť , že jediná cesta k zmierneniu napätia je energicky vytvárať pozitívnu atmosféru medzi všetkými. Musíme zámerne kultivovať pozitívne vzťahy, pretože tie negatívne už existujú a jediný spôsob ich vyvážiť je zabezpečiť to, čo chýba teda pozitívne vzťahy. A pokiaľ sa cítime neprirodzene a nepríjemne, keď to tak robíme je to iba dôkaz toho, že prevládajú v nás negatívne pocity.
Musíme mať na pamäti, že mier môžeme uzatvárať len s nepriateľom a len s nepriateľom ho potrebujeme uzavrieť. Musíme mať z toho divný pocit, pretože spriateliť sa s nepriateľom je tá najmenej prirodzená vec, ktorú môžeme urobiť. Prirodzené je bojovať proti nepriateľovi, keďže táto cesta nevedie k bezpečiu, musíme preto zvoliť cestu konštruktívnu a to cestu k mieru.
Nemali by sme očakávať, že jeden s druhým budeme súhlasiť. Rozdielnosť názorov, ktorá nás postavila proti sebe zrejme aj zostane. Preto by sme sa nemali pokúšať meniť rozdiely. Mali by sme súhlasiť s nesúhlasom a z tohto počiatočného bodu by sme mali vytvoriť vzťah.
Tento prístup medzi nami prebudí pozitívnu silu, ktorá preváži súčasnú prevládajúcu negatívnu silu. To nám umožní vidieť novú cestu spojenia, aby sme našli novú spoločnú reč s ľuďmi, ktorí doposiaľ boli našimi nepriateľmi.

Ako prijímať to zložité v živote?

20.04.2024

Ak chceme naplniť cieľ nášho života a dosiahnuť rovnováhu so zákonmi prírody – zákonmi lásky, odovzdania a spojenia – musíme na tom pracovať. Potom sa naučíme životné ťažkosti vnímať ako pomoc, ktorá nám pomáha rásť. Naša cesta smerom ku konečnému cieľu, k nášmu budúcemu životu, v ktorom budeme v harmónii a mieri prepojení do jedného celku, sa môže [...]

Uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté.

18.04.2024

Kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním: príslovie k neutíchajúcej snahe o jednotu. Cez sociálne siete sa mi posťažoval Amir, ktorý napísal nasledujúce: „Čím viac sa snažím s druhými vytvárať jednotu a dobré vzťahy, tým je to horšie. A napriek tomu stále pokračujem a pokračujem. Ako keby som nechcel prijať, že sa mi to vôbec nedarí”. [...]

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

charkov, veža, televízna

List z Charkova: Úder na televíznu veže bolí. Ale nezlomí

23.04.2024 10:00

Vidieť ste ju mohli takmer odkiaľkoľvek v meste, bola najvyššou stavbou Charkova. Pripomínala raketu, ktorá každú chvíľu vzlietne do vesmíru.

Gorazdova 27, bratislava, vila, Danko

Nielen prezidentská vila chátra. Štát odkúpil miliónové nehnuteľnosti aj pre šéfa parlamentu, nikto v nich však nebýva

23.04.2024 09:00

Žiaden šéf Národnej rady SR sa do nej totiž nenasťahoval, ani len v jej priestoroch neprijal žiadnu oficiálnu návštevu.

deviataci, Banská Bystrica, protidrogový vlak

Špeciálny vlak ukazuje, čo spôsobujú tvrdé drogy. Autor projektu Revolution train vychádza z vlastnej skúsenosti

23.04.2024 09:00

Na nebezpečenstvo drog upozorňuje v týchto dňoch slovenských deviatakov špeciálny vlak Revolution train, v ktorom sa o príčinách, vývoji a dôsledkoch závislosti dozvedajú zážitkovou formou.

Russia Victory Day Parade ruskí vojaci

Výdavky na zbrojenie rekordne rastú. Vojna na Ukrajine rozhýbala NATO

23.04.2024 08:00

Celkové vojenské výdavky vo svete dosiahli vlani až 2,443 bilióna dolárov, čo je najvyššia suma od roku 1988.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 371
Celková čítanosť: 699994x
Priemerná čítanosť článkov: 1887x

Autor blogu

Kategórie