Pomôže vesmírna turistika zlepšiť situáciu na Zemi?

Efekt nadhľadu je málo známym psychologickým fenoménom, ktorý zažili niektorí astronauti pri pohľade na Zem z vesmíru. Vedci tento efekt popisujú ako „stav úžasu so seba transcendentnými vlastnosťami, ktoré sú vyvolané obzvlášť pôsobivými vizuálnymi podnetmi“. Najvýraznejšími spoločnými aspektmi osobného prežitku Zeme z vesmíru sú ocenené a vnímané krásy, nečakané a dokonca ohromujúce emócie a zosilnený pocit spojenia s ostatnými ľuďmi a Zeme ako celku.
Michael Collins, člen posádky kozmickej lodi Apollo 11 (1969), povedal, že „vec, ktorá má naozaj prekvapila, bola , že z nej (Zeme) vyžarovala atmosféra krehkosti. A prečo to neviem. Neviem to dodnes. Mal som pocit, že je maličká, úchvatná, že je prekrásna, že je to domov, a že je krehká“. Edgar Mitchell, ktorý bol na palube Apolla 14 (1971), spomínal. „Človek si okamžite vytvorí globálne vedomie, orientáciu na ľudí, intenzívna nespokojnosť so stavom sveta a nutkanie s tým niečo urobiť. Z mesiaca vyzerá medzinárodná politika tak malicherne. Človek má chuť chytiť politika za vlasy, odtiahnuť o štvrť miliónov kilometrov ďalej a povedať mu: „pozri sa na to, synu..“
Jeden môj študent sa ma opýtal na efekt nadhľadu a navrhol, že vďaka vesmírnej turistike by sa ľudia mohli cítiť viac spojení so Zemou a medzi sebou navzájom.
Rozumiem, že výlet do vesmíru a pohľad na svet odtiaľ by človeka prinútil uvedomiť si krehkosť našej ( nie tak veľkej) modrej guličky a to, ako sme na sebe závislí. Z vesmíru je ľahké vidieť, že všetci dýchame rovnaký vzduch, živí nás spoločná pôda a pijeme rovnakú vodu.
A predsa neverím, že by cestovanie do vesmíru zmenilo niečo na tom, ako sa chováme k našej planéte, pretože ľudia pri kormidle, tím, ktorí rozhodujú je úplne jedno. António Guterres, generálny tajomník Organizácie spojených národov, v apríli sa vyjadril k týmto ľuďom veľmi nediplomaticky: „ Niektoré vlády a vedúci predstavitelia podnikov hovoria jednu vec, ale v zapätí urobia druhú. Jednoducho povedané klamú.
Keď to vidíte, máte chuť vziať politikov do vesmíru, nechať ich pozerať sa na Zem zhora ako navrhoval Edgar Mitchell a nechať ich tam plávať pokiaľ sa nezmenia. Ale vážne, nemyslím si, že sa zmenia, alebo dokonca, že by sa mohli zmeniť.
Politikom ide o jedno, o vládnutie. Nič iného nevidí ani necíti. Pokiaľ sú nažive, chcú byť hore a na ničom inom im nezáleží.
Čo s tým môžeme urobiť? To naozaj neviem. Pokiaľ však dostatočný počet ľudí nezmení na svet svoj pohľad a neuvedomia si, že solidarita a vzájomný záujem sú dôležitejšie ako pýcha a moc, tak dovtedy vtedy nezmenia svoje názory aj politici. Ak by sa tak stalo nezmenia sa z vnútra, ale možno si len uvedomia, že pokiaľ chcú byť pri kormidle musia podporiť také hodnoty, ako sú starostlivosť o druhých a súcit. Nie ješitnosť a zahľadenosť do seba. Na záver sa dá povedať, že potrebujeme dôkladný vzdelávací proces, aby sme sa stali nie len ľuďmi, ale aj humánnymi bytosťami.

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Čo s nami bude po smrti?

20.06.2025

Dnes dosahujeme bod radikálneho prehodnotenia hodnôt. To, čo sa predtým zdalo byť cenné – za čo sme bojovali, žili a umierali, čo sme sa snažili uchovať a odovzdať budúcim generáciám – stráca svoj význam a pôsobí stále prázdnejšie. Čo teda bude skutočne cenné? Iba myšlienka. Na prvý pohľad to môže človeku znieť príliš abstraktne. Ale keď sa nad tým [...]

súd, exekútor, paragraf

Česi zmiernili trestný zákonník, chcú posielať menej ľudí do basy a dávať viac alternatívnych trestov

03.07.2025 23:54

Český Senát schválil novelu trestného zákonníka, ktorá má viesť podľa vlády k zníženiu počtu väzňov a recidívy aj k úsporám v štátnom rozpočte.

medveď hnedý

Medveď v Rumunsku zabil zahraničného motorkára. Šelmy sa tam premnožili

03.07.2025 22:30

Na populárnej rumunskej horskej ceste Transfagarasan napadol medveďa zahraničného motorkára, ktorý útok šelmy neprežil.

Afganistan / Taliban /

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

03.07.2025 22:00

Rusko je prvým štátom, ktorý uznal súčasnú vládu Talibanu v Afganistane.

TikTok

EÚ sa chystá debatovať, ako odrezať deti od sociálnych sietí

03.07.2025 20:32

O možnom zavedení minimálnej vekovej hranice pre používanie sociálnych sietí budú na európskej úrovni diskutovať zástupcovia členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 500
Celková čítanosť: 933478x
Priemerná čítanosť článkov: 1867x

Autor blogu

Kategórie