Založ si blog

Kultivované mäso – rozumný krok pre civilizáciu

V novinovom článku, ktorý mi bol zaslaný minulý týždeň, bolo uvedené: „Je to vôbec prvý krát, čo Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) povolil laboratórne vypestovaný mäsový výrobok ako bezpečný pre ľudskú spotrebu… Produktom je kurča „bez porážky“, pestované z kultivovaných buniek, ktoré by mohli byť sprístupnené verejnosti v priebehu niekoľkých mesiacov.“ Ak sa tento vývoj bude úspešne komercializovať, ak sa zachovajú vhodné podmienky na výrobu bezpečného a zdravého mäsa a bude okolo tejto podmienky dodržiavané veľké „ak“, potom som za.

Dnes väčšina ľudí žije v mestách. Málokedy vidia súvislosť medzi potravinami, ktoré kupujú v supermarkete, a tým, odkiaľ pochádzajú. Ak zelenina, ktorú jedia, je vypestovaná bez pôdy, alebo ak mäso, ktoré kupujú, pochádza z továrne a nie zo zvieraťa, ktoré bolo zabité pre jeho výrobu, myslím si, že ich to nezaujíma. V skutočnosti by mnohí ľudia boli radi, keby počuli, že kuracie mäso, ktoré si kúpili, nepochádza zo skutočného kurčaťa a na prípravu večere nebola zabitá žiadna hydina.

Okrem toho, ak vezmeme do úvahy náklady na chov dobytka a hydiny, laboratórne vypestované mäso a kurčatá budú pravdepodobne lacnejšie na výrobu a aj na trhu. Zdravé potraviny sú pre mnohých ľudí luxusom, takže možno preto budú o niečo dostupnejšie.

Produkcia kultivovaného mäsa pestovaného v laboratóriu má tiež jasný environmentálny prínos v porovnaní s mäsom pochádzajúcim zo zvierat. Zvieratá potrebujú pasienky, ktoré nielen vyčerpávajú vegetáciu, ale ničia aj prirodzené prostredie pre voľne žijúce zvieratá.

Myslím si, že vo vzdialenejšej budúcnosti úplne vymiznú prirodzene pestované potraviny. Je možné, že ľudia si budú kupovať krabice, ktoré budú obsahujú potraviny, ktoré nebudú mať nič spoločné s tým, čo dnes poznáme. Nebude to ani zelenina, ani mäso, ale niečo úplne iné. Nemám s tým problém, najmä preto, že ja sám nie som veľkým fanúšikom mäsa. Nie som vegetarián, ale mäso ma tiež nefascinuje. Pokiaľ ľudstvo vyrába adekvátne potraviny, nemám problém s ich výrobou v laboratóriu alebo továrni a nemyslím si, že by sme sa nad tým mali zamýšľať.

O čom by sme však mali premýšľať, je náš postoj k veciam okolo nás. Musíme sa naučiť správať sa ku všetkému slušne a láskavo. Musíme pochopiť, že sme na sebe závislí na všetkých úrovniach, od minerálnej ríše cez rastlinnú, živočíšnu až po ľudskú. Ak pochopíme, ako veľmi sme všetci dôležití pre dokonalosť našej planéty, ako sa navzájom dopĺňame a ako naše blaho závisí od blaha všetkých obyvateľov Zeme, potom sa budeme správať správne a bude dostatok potravy pre všetkých.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini: SaS rozhodne, či nás Heger a Matovič budú trápiť do septembra

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

JAS-39 Gripen

Slovenské nebo ochráni aj 14 maďarských Gripenov

27.01.2023 14:58

Od minulej jesene ochraňujú slovenský vzdušný priestor Poľsko a Česko.

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491445x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie