Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi.

Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného človeka. A to buď z minulosti, alebo zo súčasnosti bez toho, aby boli tieto pocity, myšlienky a skúsenosti plne sprostredkované objektívne jednoznačným spôsobom“. Súcit znamená „citlivé vnímanie utrpenia iných spolu s túžbou zmierniť ho“.

Pri súcite akoby sme vstúpili do sveta druhého človeka a precítili jeho skúsenosť. Ak v sebe takýto pocit podporíme a rozvíjame, môžeme potom vstúpiť do úplne iného sveta. Na takomto procese sa však nepodieľame. Všeobecne platí, že vo veku trinásť a štrnásť rokov dokážeme plne rezonovať s utrpením iných ľudí. Ak by sme potom získali ďalšie vzdelanie o tom, ako sa k takýmto pocitom vzťahovať, mohli by sme vo svete priniesť obrovské pozitívne zmeny.

Súcit môžeme učiť spôsobom, pri ktorom sa ľudia naučia, ako ho čoraz viac chápať a pestovať. Zvyšovaním súcitu v spoločnosti sa môžeme podieľať na utrpení iných ľudí tým, že ho čiastočne prijmeme na seba, a potom dosiahneme stav, keď utrpenie neutralizujeme.

Tým, že by sme na seba prebrali zdanlivo príliš veľa utrpenia, by sme navyše vôbec nevyhoreli. Naopak, náš zvýšený súcit a sympatie by utrpenie neutralizovali, rozdelili by sme ho na menšie časti a priniesli by sme tým úľavu iným.
Spoločný súcit všetkých ľudí na Zemi by viedol k celosvetovo blaženému stavu, čo je presne to, čo potrebujeme dosiahnuť. Ak sa nám nepodarí zvýšiť súcit v ľudskej spoločnosti, potom sa budeme stretávať s čoraz väčšími problémami smerujúcimi do budúcnosti. Ľudské ego totiž neustále rastie, zatiaľ čo príroda nás núti k čoraz tesnejšej vzájomnej závislosti. Inými slovami, bez zjednotenia a zdieľania nášho utrpenia nebudeme schopní znášať našu rastúcu prepojenosť: budeme pociťovať čoraz väčší tlak na naše ego, až sa stane neúnosným.

Podľa múdrosti kabaly má súcit širšiu definíciu, než aká je v Merriam-Websteri. Rozdeľuje obrovské utrpenie, ktoré existuje v realite. Realita pozostáva z jednej obrovskej túžby po prijatí, ktorá bola stvorená a ktorej sme súčasťou. Veľké svetlo – sila lásky, obdarovania a spojenia – musí túto túžbu úplne naplniť. Čím viac si na túto túžbu pripravíme súcitný prístup, t. j. zámer, ktorý nie je zameraný na seba, ale na lásku, darovanie a pozitívne spojenie s druhými, tým viac dovolíme svetlu – pozitívnej sile lásky, obdarovania a spojenia – vstúpiť do tejto túžby, zmierniť naše utrpenie a priviesť nás k pokoju a harmónii. Inými slovami, veľká túžba prijímať, ktorá je základom našej reality, sa môže úplne naplniť len vtedy, ak je náš zámer namierený na prospech druhých.

Preto tým, že sa naučíme byť súcitní, môžeme urýchliť čas, ktorý potrebujeme na dosiahnutie rovnováhy medzi nami navzájom a prírodou. Rozdiel medzi absolútnym naplnením a prázdnotou by sme potom rozdelili medzi každého z nás a boli by sme na ceste k blaženému stavu: rozporuplnosť, bezmocnosť a vnútorný plač by sa pretavili do nového druhu vyššieho potešenia a radosti. V takomto stave neexistuje rozdiel medzi bolesťou a potešením, pretože sa spájajú v jedno. Inými slovami, vo vyššej úrovni reality, kde sme spolu správnejšie prepojení, sa bolesť stáva potešením, pretože to vyrovnávame.

Bolesť je nám daná preto, aby sme ju obrátili na potešenie. Najväčšia bolesť sa v dôsledku toho stáva najväčším potešením. Ak vieme, ako tieto protiklady vyvážiť, nakoniec získame úplne nový druh potešenia a vímania reality.

 

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Cessna / Courier Freighter / Plane /

V Rusku núdzovo pristálo Lietadlo s parašutistami, 10 je zranených

06.07.2025 09:09

Príčina núdzového pristátia nebola bezprostredne známa.

Veľké Kolpašské jazero, Banský Studenec

Komorná atmosféra pri tajchoch: Vládne tam pohoda, na Počúvadle ubudla voda aj dlhé roky známa atrakcia

06.07.2025 09:00

Horúčavy udreli plnou silou, ale žiadne „tlačenky“ či „nájazdy“ turistov sa na banskoštiavnické jazerá zatiaľ nekonajú.

mládež, slnko, rakovina kože, tínedžeri, mladí, prsty

Až 57 % mladých v Európe považuje za najlepší spôsob vládnutia demokraciu, 21 % je za autoritársku vládu

06.07.2025 08:55

Prieskum v 7 krajinách ukázal, že najnižšiu podporu má demokratický systém v Poľsku so 48 %, najviac v Nemecku - 71 %.

Mark Rutte

ONLINE: Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na NATO

06.07.2025 07:30

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 935888x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie