Založ si blog

Môžeme naplniť svet láskou?

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete?

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije.
Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o vlastný prospech na úkor iných, sa začína obracať proti nám. Nikdy nedokážeme uspokojiť svoje stále rastúce požiadavky, vypúšťame do sveta čoraz viac hnevu a krutosti, ktoré sa nám potom vracajú ako ničivý bumerang.

Teraz si predstavte, že by sme dokázali obrátiť svoju pozornosť a vytvárať vzťahy len z pozície lásky a vzájomnej starostlivosti.

Čo keby sme zrazu mohli zmeniť svet tak, aby nikto nevykorisťoval a neubližoval druhým?

Potom by sa pred nami otvoril prevrátený svet, v ktorom by sme zmenili smer našich obáv, úzkostí a všetkých negatívnych pocitov – na smer podpory, povzbudenia a lásky k druhému.

Láska by sa stala zárukou a my by sme túžili, mysleli a konali v jej záujme. Prestali by sme vkladať svoju energiu do neustále sa zvyšujúcej výroby, reklamy, používania a vyhadzovania nepotrebných prebytkov.

Keby bol svet naplnený láskou, a aj keby nikto nezarábal nevydelával peniaze, stále by sme mohli uspokojovať svoje potreby, pretože by sme netúžili po prebytkoch. Naopak, atmosféra lásky a vzájomnej úcty by nás úplne uspokojila.

Dnešné bujaré ľudské ego nás čoraz viac vťahuje do hlbšieho konfliktu s prírodou. Približne 90 % toho, čo produkujeme, je nepotrebné, zatiaľ čo príroda sama produkuje len to, čo je nevyhnutné. V prírode sa všetko znovu využíva na 100 % svojej kapacity.

Príroda funguje ako uzavretý, celistvý systém a náš vplyv na ňu sa zvrhol na neprijateľnú odchýlku. Naše výrobky sa do prírody nevracajú v prirodzenej podobe, ale v deformovanej podobe, ktorá do prírody vracia toxíny a priemyselné jedy.

Keby sme sa však k sebe správali s láskou, vyčistili by sme svet. Vzťah lásky a starostlivosti medzi nami by nahradil našu túžbu po nadbytku a zbytočnostiach a opäť by sme našli rovnováhu medzi sebou a prírodou.

Kým zásadne nezmeníme naše vzájomné vzťahy – kým láska nenahradí nenávisť, starostlivosť a podporu, ľahostajnosť a apatiu – čím viac budeme investovať do technológií na vyčistenie sveta, tým viac bude náš svet znečistený. Príroda nás nakoniec aj tak donúti uviesť vzťahy do rovnováhy, vytvoriť atmosféru lásky a vzájomného rešpektu na celom svete. Kým tak neurobíme, príroda nám bude neustále pripomínať, že naše pokusy riešiť nahromadené problémy bez nápravy vzájomných vzťahov povedú len k ďalším problémom a utrpeniu.

Aby sa v našom svete mohli rozvíjať láskyplné vzťahy, musíme voči sebe navzájom prejavovať ohľaduplnosť, starostlivosť a zodpovednosť. Musíme si navzájom pomáhať, aby sme sa začlenili do integrálneho systému prírody. A potom budeme svedkami nového láskyplného sveta, v ktorom sa vyriešia problémy a krízy, ktoré nás dnes trápia.

Čo znamená žiť v prítomnom okamihu

16.06.2024

Žiť tu a teraz Vedomý život v prítomnosti – ako ho dosiahnuť Jeden z mojich študentov sa ma nedávno opýtal, čo to znamená žiť v prítomnom okamihu, a to na základe alegórie dialógu medzi motýľom a trvalkou. Jednodenný motýľ pristál na trvalke a začal obdivovať všetko, čo videl: „Slnko je také milé a krásne! Tá rosa je úžasná! A aká je to lúka! A tá obloha! [...]

Čo znamená, že Boh oddelil Svetlo od Tmy?

14.06.2024

„Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. A Boh rozdelil svetlo od tmy.“ To znamená, že keď sa v našom svete objavilo svetlo, bolo jasné, že celý vesmír sa skladá z dvoch protikladných stavov: svetla a tmy, dňa a noci. Svetlo a tma sa v nás odhaľujú vo vzťahu s naším spojením s Bohom, ktorého v múdrosti kabaly zvyčajne pomenúvame ako „Stvoriteľa“. On predstavuje [...]

Ak nás Boh naozaj miluje, prečo necháva ľudí trpieť, obzvlášť tých nevinných?

12.06.2024

Pani Oľga mi napísala takúto otázku na moju facebookovú stránku: „Vážený pán doktor Laitman, počúvam Vás už dlhú dobu a zvyčajne s Vami súhlasím, ale je tu jedna vec, s ktorou súhlasiť nemôžem, a to, keď hovoríte, že Stvoriteľ je dobrý. Nie je to pravda. On nie je dobrý. Pozrite sa okolo seba! Aj keby som si opakovala „Stvoriteľ je dobrý, Stvoriteľ je dobrý“ [...]

Nitra, Kynek, záplavy

V Nitre opäť vytopilo Kynek aj mestské kúpalisko

16.06.2024 19:55

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Donald Trump

Trump označil Zelenského za najlepšieho predajcu všetkých čias: Len čo odišiel so 60 miliardami, už si pýta ďalšie, treba to zastaviť

16.06.2024 17:25

Americký exprezident Donald Trump sa v noci na nedeľu sťažoval, že žiadosti Ukrajiny o podporu od Spojených štátov "nemajú konca".

Kaaba, Veľká mešita, hadž

Púť do Mekky má už najmenej 19 obetí. Teploty stúpajú nad štyridsiatku

16.06.2024 17:09

V Mekke panujú v posledných dňoch vysoké teploty, ktoré sa dostali aj nad 45 stupňov.

kalinák

Šéf NR SR stále chýba. Čaká sa na Fica? Kaliňák: Nejde o dohodu medzi SNS a Hlasom, Pellegrini odišiel, situácia sa zmenila

16.06.2024 17:00

Kaliňák zatiaľ nepočul o žiadnych personálnych zmenách v koalícii. Pellegriniho už do koaličnej zostavy nepočíta.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 395
Celková čítanosť: 733130x
Priemerná čítanosť článkov: 1856x

Autor blogu

Kategórie