Založ si blog

Dravá realita nášho storočia

Starozákonní proroci nazývali modloslužobníkmi tých, ktorí uctievali veci vyrobené vlastnými rukami. Ich bohmi boli predmety z dreva alebo kameňa.
Výraz modloslužba znamená, že človek prenáša všetko, čo prežíva, silu lásky, silu myšlienok, na predmety mimo seba. Moderný človek je modloslužobník, vníma sa len prostredníctvom predmetov, prostredníctvom vecí, ktoré vlastní (Erich Fromm).

Svet vecí sa stáva čoraz dôležitejším, a čím ďalej, tým viac sa človek vedľa týchto vecí stráca. Moderný človek sa definuje ako vec: „Kupujem, teda existujem“. Jeho existencia je podmienená vzťahmi s inými vecami.

Hodnota domu, nábytku, auta, oblečenia, hodiniek, počítačov, televízorov vytvára spoločenský status a určuje hodnotu jednotlivca. Keď človek stratí časť svojho majetku, stráca časť seba samého. Keď stratí všetko, stráca seba samého úplne.

Počas hospodárskych kríz niektorí ľudia, ktorí prišli o veľkú časť svojho majetku, ukončili svoj život skokom z okien mrakodrapov. Svoje bohatstvo považovali za seba samých. V tomto systéme kultúrnych hodnôt sa samovražda ekonomickým bankrotom stáva celkom logickou; znamená bankrot osobnosti.

Ľudia sa s vecami stotožňovali aj predtým, ale nikdy sa veci nestali tak hlboko prítomné v ich všeobecnom vedomí ako v posledných desaťročiach. Spotreba sa stala kritériom hodnotenia hodnoty človeka.

Program výchovy človeka, aby celý svoj život zasvätil práci, bol ukončený a začala sa ďalšia etapa, výchova konzumenta. Ekonomika potrebovala nielen disciplinovaného pracovníka, ale aj rovnako disciplinovaného spotrebiteľa, ktorý kupuje všetky nové tovary hneď, ako sa objavia na trhu.
Spotrebiteľská propaganda dostala za úlohu vykoreniť stáročnú tradíciu kupovať len to, čo je nevyhnutné – bolo potrebné rozvíjať presvedčenie, že životné šťastie spočíva len v kupovaní nových vecí.

Spotrebiteľ mal uveriť, že on je ten, kto si vyberá, že on je ten, kto rozhoduje o tom, či si kúpi ten alebo onen výrobok. Ale už len náklady na reklamu, ktoré tvoria viac ako 50 % ceny, hovoria o tom, koľko energie a talentu sa investuje do procesu presviedčania spotrebiteľa.

V súčasnosti vstupujeme do obdobia uvedomovania si minulej vývojovej fázy, odklonu od konzumu – nie preto, že by ľudia vnútorne zbohatli a nepotrebovali vonkajšie znaky svojej dôležitosti, ale preto, že sa v nich neustále rozvíja túžba, ktorá si vyžaduje kvalitatívne nové naplnenie – uvedomenie si skutočného zmyslu našej existencie.

Aj keď nás vyvádzanie na pódiách a obrazovkách láka späť, rozvoj novej potreby – objavenie zmyslu života – je nevyhnutný a povedie k túžbe spoznať múdrosť vedy kabaly.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550255x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie