Založ si blog

Prekročí ľudská populácia kapacitu Zeme?

Dnes panuje veľmi populárny a rozšírený názor, že preľudnenie znamená pre planétu problém – napríklad že zvyšuje globálne otepľovanie, klimatické zmeny, choroby.
V skutočnosti však platí, že čím početnejšia je ľudská populácia, tým menej utrpenia znáša každý z nás ako jednotlivec.

Tiež platí, že pokiaľ sa povznesieme nad svoje egocentrické a individuálne potreby, preľudnenie ľudstva nebudeme vnímať ako problém, pretože zlepšíme medziľudské vzťahy tým, že sa správne vzájomne prepojíme a budeme spolupracovať v jednom spoločnom zámere.

V súvislosti s tvrdením „čím viac je na planéte obyvateľov, tým menej utrpenia je vložené na jednotlivca“, musíme najprv pochopiť, že na svete neexistuje pojem nadbytoční ľudia. Nielenže naša planéta zvládne uživiť oveľa viac ľudí, dokonca viac ľudí znamená menej utrpenia. Keď sa na to pozrieme z hľadiska vývoja ľudstva smerom k jeho jednotnému budúcemu stavu, vzorec vyzerá nasledovne:

Množstvo ľudí delené množstvom utrpenia sa rovná našej schopnosti uplatniť slobodu voľby – spojiť sa nad egom.

Inými slovami, pokiaľ je ľudí viac, množstvo utrpenia sa medzi nich rozdelí, rozptýli, a v dôsledku toho jednotlivec trpí menej. Povedzme napríklad, že ľudstvo musí v určitej fáze svojho vývoja zniesť milión ton utrpenia. Čomu by ste teda dali prednosť: byť súčasťou ľudstva s ôsmimi miliardami ľudí, ktorí sa musia vyrovnať s jedným miliónom ton utrpenia, alebo byť súčasťou ľudstva s dvoma miliardami ľudí, ktorí na seba toto bremeno preberajú? Je jasné, že by sme si vybrali možnosť menšieho utrpenia vloženého na jednotlivca.

Ako to funguje? Aby sme to pochopili, musíme sa na vývoj ľudstva pozrieť z vtáčej perspektívy.

V súčasnosti vstupujeme do vývojovej etapy ľudstva prepojeného ako jeden organizmus, v ktorom sa budeme navzájom cítiť bližšie ako členovia vlastnej rodiny. Stojíme na križovatke: Buď budeme naďalej pokračovať cestou rastúceho na seba zameraného egoizmu, ktorý hľadá ďalšie potešenie napriek prehlbujúcim sa osobným, sociálnym a globálnym problémom, alebo môžeme uplatniť svoju slobodnú voľbu a zapojiť sa do tohoto procesu pozitívne, prepojiť sa nad svojou egoistickou povahou a povzniesť sa nad problémy.

Ak si v tomto procese uvedomíme svoju slobodnú voľbu a začneme sa spájať nad svojim egom, potom sa ani jeden človek na planéte nebude javiť ako nadbytočný. Naopak, každý človek bude vnímaný ako veľmi vzácne stvorenie, neoddeliteľné od spoločnosti, ktoré nesie významnú časť bremena ľudstva. Každý človek bude rovnako dôležitý ako bunky a orgány pre naše telo, kde každá bunka pracuje v prospech celého tela a navzájom sa dopĺňajú.
Neexistujú teda žiadni nadbytoční ľudia. Zbytočné sú akékoľvek myšlienky na obmedzovanie rastu populácie. Namiesto premýšľania o obmedzovaní populácie by sme mali uvažovať o tom, ako môžeme našu rýchlo rastúcu populáciu nasmerovať k pozitívne prepojenej spoločnosti. Tým si môžeme uvedomiť našu schopnosť uplatniť slobodnú voľbu a objaviť nový obraz sveta miesto toho, ktorý v súčasnosti vnímame prostredníctvom svojho ega.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550284x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie