Prekročí ľudská populácia kapacitu Zeme?

Dnes panuje veľmi populárny a rozšírený názor, že preľudnenie znamená pre planétu problém – napríklad že zvyšuje globálne otepľovanie, klimatické zmeny, choroby.
V skutočnosti však platí, že čím početnejšia je ľudská populácia, tým menej utrpenia znáša každý z nás ako jednotlivec.

Tiež platí, že pokiaľ sa povznesieme nad svoje egocentrické a individuálne potreby, preľudnenie ľudstva nebudeme vnímať ako problém, pretože zlepšíme medziľudské vzťahy tým, že sa správne vzájomne prepojíme a budeme spolupracovať v jednom spoločnom zámere.

V súvislosti s tvrdením „čím viac je na planéte obyvateľov, tým menej utrpenia je vložené na jednotlivca“, musíme najprv pochopiť, že na svete neexistuje pojem nadbytoční ľudia. Nielenže naša planéta zvládne uživiť oveľa viac ľudí, dokonca viac ľudí znamená menej utrpenia. Keď sa na to pozrieme z hľadiska vývoja ľudstva smerom k jeho jednotnému budúcemu stavu, vzorec vyzerá nasledovne:

Množstvo ľudí delené množstvom utrpenia sa rovná našej schopnosti uplatniť slobodu voľby – spojiť sa nad egom.

Inými slovami, pokiaľ je ľudí viac, množstvo utrpenia sa medzi nich rozdelí, rozptýli, a v dôsledku toho jednotlivec trpí menej. Povedzme napríklad, že ľudstvo musí v určitej fáze svojho vývoja zniesť milión ton utrpenia. Čomu by ste teda dali prednosť: byť súčasťou ľudstva s ôsmimi miliardami ľudí, ktorí sa musia vyrovnať s jedným miliónom ton utrpenia, alebo byť súčasťou ľudstva s dvoma miliardami ľudí, ktorí na seba toto bremeno preberajú? Je jasné, že by sme si vybrali možnosť menšieho utrpenia vloženého na jednotlivca.

Ako to funguje? Aby sme to pochopili, musíme sa na vývoj ľudstva pozrieť z vtáčej perspektívy.

V súčasnosti vstupujeme do vývojovej etapy ľudstva prepojeného ako jeden organizmus, v ktorom sa budeme navzájom cítiť bližšie ako členovia vlastnej rodiny. Stojíme na križovatke: Buď budeme naďalej pokračovať cestou rastúceho na seba zameraného egoizmu, ktorý hľadá ďalšie potešenie napriek prehlbujúcim sa osobným, sociálnym a globálnym problémom, alebo môžeme uplatniť svoju slobodnú voľbu a zapojiť sa do tohoto procesu pozitívne, prepojiť sa nad svojou egoistickou povahou a povzniesť sa nad problémy.

Ak si v tomto procese uvedomíme svoju slobodnú voľbu a začneme sa spájať nad svojim egom, potom sa ani jeden človek na planéte nebude javiť ako nadbytočný. Naopak, každý človek bude vnímaný ako veľmi vzácne stvorenie, neoddeliteľné od spoločnosti, ktoré nesie významnú časť bremena ľudstva. Každý človek bude rovnako dôležitý ako bunky a orgány pre naše telo, kde každá bunka pracuje v prospech celého tela a navzájom sa dopĺňajú.
Neexistujú teda žiadni nadbytoční ľudia. Zbytočné sú akékoľvek myšlienky na obmedzovanie rastu populácie. Namiesto premýšľania o obmedzovaní populácie by sme mali uvažovať o tom, ako môžeme našu rýchlo rastúcu populáciu nasmerovať k pozitívne prepojenej spoločnosti. Tým si môžeme uvedomiť našu schopnosť uplatniť slobodnú voľbu a objaviť nový obraz sveta miesto toho, ktorý v súčasnosti vnímame prostredníctvom svojho ega.

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Oleksij Reznikov

Exminister Reznikov: S Putinom mier nebude nikdy, krája Ukrajinu ako salámu

09.07.2025 09:31

Aby bol mier, Putin nesmie byť pri moci, je obsadením Ukrajiny posadnutý, tvrdí ukrajinský exminister Reznikov. Verí, že jeho nástupca by vojnu zastavil.

povodne na Morave, českí hasiči, záplavy, prívalové dažde

Od búrok si oddýchneme, hrozia však povodne. Počasie pripomína október a nie leto

09.07.2025 09:09

Najviac zrážok za posledných 24 hodín spadlo podľa SHMÚ v obci Žihárec.

Piper PA-34 Seneca

V Severnej Karolíne pri havárii lietadla zahynula štvorčlenná rodina

09.07.2025 08:36

Podľa úradov lietadlo hlásilo problémy s motorom približne 8 až 10 kilometrov pre svojim cieľom.

Trump

Najvyšší súd posvätil Trumpovo osekanie počtu federálnych zamestnancov. Sudkyňa: Demolačná guľa

09.07.2025 08:02

Trump výkonným nariadením vytvoril Úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE) pod vedením miliardára Muska.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 936902x
Priemerná čítanosť článkov: 1870x

Autor blogu

Kategórie