Založ si blog

Prekročí ľudská populácia kapacitu Zeme?

Dnes panuje veľmi populárny a rozšírený názor, že preľudnenie znamená pre planétu problém – napríklad že zvyšuje globálne otepľovanie, klimatické zmeny, choroby.
V skutočnosti však platí, že čím početnejšia je ľudská populácia, tým menej utrpenia znáša každý z nás ako jednotlivec.

Tiež platí, že pokiaľ sa povznesieme nad svoje egocentrické a individuálne potreby, preľudnenie ľudstva nebudeme vnímať ako problém, pretože zlepšíme medziľudské vzťahy tým, že sa správne vzájomne prepojíme a budeme spolupracovať v jednom spoločnom zámere.

V súvislosti s tvrdením „čím viac je na planéte obyvateľov, tým menej utrpenia je vložené na jednotlivca“, musíme najprv pochopiť, že na svete neexistuje pojem nadbytoční ľudia. Nielenže naša planéta zvládne uživiť oveľa viac ľudí, dokonca viac ľudí znamená menej utrpenia. Keď sa na to pozrieme z hľadiska vývoja ľudstva smerom k jeho jednotnému budúcemu stavu, vzorec vyzerá nasledovne:

Množstvo ľudí delené množstvom utrpenia sa rovná našej schopnosti uplatniť slobodu voľby – spojiť sa nad egom.

Inými slovami, pokiaľ je ľudí viac, množstvo utrpenia sa medzi nich rozdelí, rozptýli, a v dôsledku toho jednotlivec trpí menej. Povedzme napríklad, že ľudstvo musí v určitej fáze svojho vývoja zniesť milión ton utrpenia. Čomu by ste teda dali prednosť: byť súčasťou ľudstva s ôsmimi miliardami ľudí, ktorí sa musia vyrovnať s jedným miliónom ton utrpenia, alebo byť súčasťou ľudstva s dvoma miliardami ľudí, ktorí na seba toto bremeno preberajú? Je jasné, že by sme si vybrali možnosť menšieho utrpenia vloženého na jednotlivca.

Ako to funguje? Aby sme to pochopili, musíme sa na vývoj ľudstva pozrieť z vtáčej perspektívy.

V súčasnosti vstupujeme do vývojovej etapy ľudstva prepojeného ako jeden organizmus, v ktorom sa budeme navzájom cítiť bližšie ako členovia vlastnej rodiny. Stojíme na križovatke: Buď budeme naďalej pokračovať cestou rastúceho na seba zameraného egoizmu, ktorý hľadá ďalšie potešenie napriek prehlbujúcim sa osobným, sociálnym a globálnym problémom, alebo môžeme uplatniť svoju slobodnú voľbu a zapojiť sa do tohoto procesu pozitívne, prepojiť sa nad svojou egoistickou povahou a povzniesť sa nad problémy.

Ak si v tomto procese uvedomíme svoju slobodnú voľbu a začneme sa spájať nad svojim egom, potom sa ani jeden človek na planéte nebude javiť ako nadbytočný. Naopak, každý človek bude vnímaný ako veľmi vzácne stvorenie, neoddeliteľné od spoločnosti, ktoré nesie významnú časť bremena ľudstva. Každý človek bude rovnako dôležitý ako bunky a orgány pre naše telo, kde každá bunka pracuje v prospech celého tela a navzájom sa dopĺňajú.
Neexistujú teda žiadni nadbytoční ľudia. Zbytočné sú akékoľvek myšlienky na obmedzovanie rastu populácie. Namiesto premýšľania o obmedzovaní populácie by sme mali uvažovať o tom, ako môžeme našu rýchlo rastúcu populáciu nasmerovať k pozitívne prepojenej spoločnosti. Tým si môžeme uvedomiť našu schopnosť uplatniť slobodnú voľbu a objaviť nový obraz sveta miesto toho, ktorý v súčasnosti vnímame prostredníctvom svojho ega.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761254x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie