Založ si blog

Od čoho závisí budúcnosť ľudstva?

Budúcnosť ľudstva závisí od pochopenia toho, čo je človek. Musíme vedieť, v akom štádiu vývoja sa nachádzame, kam smerujeme a ako sa môžeme zosúladiť s prírodnými zákonmi, ktoré riadia náš vývoj. Keď to urobíme, zistíme, že žijeme v krásnom svete plnom harmónie a mieru.

Do 21. storočia náš vývoj ovládali čoraz väčšie egoistické sily. Dnes ľudské ego dosiahlo svoj vrchol, a tak v tejto ďalšej etape vývoja dostávame možnosť slobodnej voľby.

V čom spočíva naša slobodná voľba? V našej schopnosti povzniesť sa nad našu egoistickú prirodzenosť.

Vystúpiť z nášho egoizmu je náš jediný čin slobodného konania, pretože všetky ostatné činy pochádzajú z našich egoistických motívov a prebiehajú podľa nevedomého programu, ktorý nás neustále ženie k egocentrickému sebauspokojovaniu. Ak sa teda dokážeme povzniesť nad svoje vlastné záujmy tým, že budeme myslieť a konať v prospech druhých, vykonáme činnosť, ktorá presahuje egoistickú obmedzenosť a celú našu egoistickú povahu. V tomto slobodnom konaní si nepredstavujeme žiadne potešenie v egocentrickom smere pre seba a namiesto toho si želáme presmerovať všetko dobro na druhých.

Zákony prírody budú stále fungovať bez ohľadu na to, či uplatníme svoju slobodnú voľbu alebo nie. Ale bez našej priamej účasti na tomto procese bude ľudský život čoraz bolestnejší. Sebecké túžby sa nikdy nemôžu naplniť, pretože sú nenásytné. Čím viac sa ich snažíme uspokojiť, tým viac sa zamotávame do rastúcej siete problémov.

Naša schopnosť slobodnej voľby je to, čo nás odlišuje od zvierat a iných úrovní prírody. Práve z tohto dôvodu kabalisti hovoria, že celá realita bola stvorená len pre človeka. My sme jediné inteligentné stvorenia prírody, ktoré dostali dar povzniesť sa nad svoje vrodené egoistické základy a byť vedome v súlade so zákonmi prírody – zákonmi lásky, harmónie a spojenia.

Čaká nás obrovská transformácia a zároveň ešte úžasnejší cieľ. Naša súčasná situácia si od nás vyžaduje, aby sme hľadali odpovede na nové a ťažšie výzvy, ktorým budeme čeliť na ceste do budúcnosti. Naozaj sa nachádzame v dobrých časoch a čo príde, vítam bez obáv a s veľkou nádejou.

Čo robiť, keď v rodine panuje nenávisť

21.05.2024

Keď sa v rodinných vzťahoch objaví nenávisť, je potrebná trpezlivosť, porozumenie a tiež uznanie, že ostatní členovia rodiny zdieľajú rovnaké bolestivé pocity, dojmy a túžby. V každom sa skrýva láska i nenávisť, ktoré sa môžu v rôznych okamihoch zladiť aj rozchádzať. Navyše je zbytočné tieto pocity stupňovať a dramatizovať. Primárne je potrebné sa [...]

Ako sa skupiny ľudí rozhodujú kolektívnym spôsobom?

18.05.2024

Talmud opisuje, ako bola Tóra preložená do gréčtiny: „Král Ptolemaios raz zhromaždil 72 starších. Umiestnil ich do 72 komnát, každého zvlášť, pričom im neprezradil, prečo sú povolaní. Vošiel do každej miestnosti a povedal: ‚Napíšte mi Tóru Mojžiša, vášho učiteľa.‘ Boh každému vložil do srdca, aby prekladal rovnako ako všetci ostatní.“ 72 [...]

Ak urobíte niečo dobré pre druhých, očakávate niečo naspäť?

16.05.2024

V jednom citáte od Benjamina Franklina sa hovorí: „Ten, kto ti raz preukázal láskavosť, bude ochotnejší preukázať ti ďalšiu, než ten, ktorému si sám láskavosť preukázal.“ Iný spôsob vyjadrenia znie: „Neočakávaj protislužbu od niekoho, pre koho si sám dobro vykonal.“ Podvedome však očakávame v nejakej forme návrat toho, čo sme dali, akoby sme uzavreli obchod a [...]

mozner, karas

Susko stiahol ústavnú sťažnosť v prípade sudcu Moznera, ktorú podala Dubovcová

22.05.2024 15:18

Podľa Moznera išlo o reakciu vtedajšej ministerky na jeho kritiku reformy súdnej mapy

Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci

Vlk je za dverami, neutrálne štáty by sa mali pridať k NATO a členovia zvýšiť výdavky na armádu, vyzval Londýn

22.05.2024 15:15

Budem sa zasadzovať za to, aby sa do NATO zapojili všetci, ktorí využívajú ochranný dáždnik aliancie, vyhlásil minister Shapps.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Atentátnik na Fica prišiel o advokátku. Vybral si nového zástupcu sám?

22.05.2024 13:47

Od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica prešiel týždeň.

rusko, malka

Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

22.05.2024 13:11

Strelci kritizovali vedenie, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 382
Celková čítanosť: 717471x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie