Čo sa môžeme naučiť od slonov?

Slony sú veľmi súcitné a citlivé zvieratá. Sú to jediné zvieratá, ktoré majú pohrebný obrad. Často stádo vykope jamu, prikryje mŕtveho slona a zostáva v blízkosti hrobu niekoľko dní. Takisto, ak stádo narazí na mŕtveho slona, ktorý nie je z ich stáda, budú sa k nemu správať, akoby bol ich vlastný. Okrem toho, ak je niektorý zo slonov v stáde chorý, starajú sa o neho, nosia mu jedlo a pomáhajú mu vstávať.

Keď vidíme takéto príklady citlivosti a súcitu, môžeme si ako ľudia položiť otázku: Čo máme my, čo zvieratá nemajú, a môžeme sa tu niečo naučiť?

V porovnaní so zvieratami máme navyše túžbu. Problém je však v tom, že svoju nadmernú túžbu využívame na svoju škodu. Jasný príklad tohto problému môžeme vidieť, ak sa pozrieme na nekonečné vojny a bezohľadnú konkurenciu, v ktorej sa v priebehu dejín nachádzame. Taktiež  to, ako dnes nalievame peniaze do hromadenia ďalších a ďalších zbraní miesto iných nespočetných investícii, ktoré by nám mohli priniesť úžitok. Neustále sa zaoberáme myšlienkami, ako využiť, premôcť a prekonať ostatných.

Zvieratá tiež ukazujú mnoho príkladov prekonávania a zabíjania iných zvierat, ale robia to z potreby prežitia, nie z radosti, že sa cítia väčšie, silnejšie, rýchlejšie a lepšie ako iné zvieratá – ako to robíme my ľudia voči sebe navzájom.

Prečo máme k iným ľuďom taký negatívny vzťah? Je to preto, aby sme si udržali svoje ego, t. j. aby sme sa pokúsili uspokojiť svoje túžby po peniazoch, úcte a moci. Nesnažíme sa premôcť druhých len z nutnosti prežiť.

Keď teda vezmeme do úvahy skutočnosť, že máme väčšie egoistické túžby, ktoré využívame na úkor iných, nemôžeme povedať, že sme na nejakom vyššom stupni ako zvieratá.

Ak chceme maximálne realizovať svoju ľudskú túžbu a skutočne sa prejaviť ako vznešenejšie bytosti, musíme sa povzniesť nad svoje egoistické túžby – túžby po vlastnom prospechu na úkor druhých – a dosiahnuť stav spoločnej lásky k druhým, stav „miluj svojho blížneho ako seba samého“. Inými slovami, namiesto toho, aby sme uprednostňovali vlastný prospech pred prospechom druhých, musíme uprednostniť druhých pred vlastným prospechom.

V dôsledku toho by sme dosiahli dokonalý a večný stav – stav, pre ktorý sme boli stvorení.

Všetko v prírode na nehybnej, vegetatívnej a živej úrovni – mimo človeka – je v harmónii a len my ľudia túto rovnováhu narúšame svojím samoúčelným využívaním našej ľudskej túžby.

Mali by sme sa teda zamyslieť nad tým, ako môžeme prejsť od uprednostňovania vlastného prospechu na úkor iných k uprednostňovaniu prospechu iných a k využívaniu seba samých v prospech iných. Obrátením nášho zámeru a postoja k druhým, z egoistického na altruistický, by sme totiž objavili nie menej ako dokonalý svet pre všetkých.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Udobrí si ich úderom na Putina?

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.

Trump

Frederiksenová: USA neprevezmú Grónsko, patrí Grónčanom

02.04.2025 23:43

Trump počas predvolebnej kampane aj po návrate do Bieleho domu opakovane vzniesol nároky na Grónsko a dokonca nevylúčil ani použitie sily.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 889859x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie