Založ si blog

Tajomstvo výroby najdokonalejších huslí Antonia Stradivariho

Okrem najmodernejších technológií, ktoré nie sú schopné reprodukovať zvuk Stradivariho huslí, sa tiež „Medzinárodná asociácia výrobcov huslí a sláčikov“ opakovane a neúspešne pokúšala odhaliť majstrovo tajomstvo. Boli podané najrôznejšie logické vysvetlenia, ako napríklad iné drevo alebo iná doba, ale nikto toto tajomstvo skutočne nepozná.

Najskôr je potrebné pochopiť, čo sa deje v našich ušiach, akým špecifickým spôsobom reagujú na Stradivariho struny a ako do nás vstupujú zvuky.

Tajomstvo skutočne existuje, ale myslím, že si ho nebol vedomý ani sám Stradivari. Proste pracoval podľa určitej intuície.

Tajomstvo spočíva v zvláštnej kombinácii zvukov, ktoré pôsobia na srdce, a my sa musíme zamyslieť nad tým, ako najprv reaguje srdce a až potom ho nasleduje ucho. Primárna rola srdca v tejto záležitosti je nesmierne dôležitá, ale nikto ju nepozná.

Netušil to ani Stradivari. Takú vnútornú mechaniku nepoznal. On aj jeho ruky sa často riadili vnútornou intuíciou a samozrejme v tejto súhre hrala poprednú rolu Vyššia moc.

Hovoríme vlastne o obyčajnom človeku s určitou profesiou, ale zároveň bol vyvolený, aby plnil určitú rolu a toto tajomstvo sa prostredníctvom neho prenášalo.

Tajomstvo zvuku Stradivariho huslí je ukryté vo všetkom, nielen v hudobných nástrojoch. Zvuk musí najprv preniknúť do srdce a až potom sa dostane k uchu. To je samozrejme v rozpore s tým, čo si bežne myslíme: že počujeme ušami a nie srdcom.

Týmto spôsobom vznikajú aj slova. Keď hovoríme alebo píšeme, musíme nájsť slovo, ktoré najskôr vstúpi do srdca, a až potom ho počujeme.

V kabalistickej múdrosti je vlastne veľmi ľahké takéto slová nájsť. Môj učiteľ Rabaš (kabalista Baruch Ašlag) o tom povedal: „Michael, počul si, čo sa hovorí v modlitbe „Šma“ („Počuj“)? Hovorí sa tam „Šma Michael“. („Počuj, Michael.“) Prekvapilo ma to, pomyslel som si, prečo je tam napísané „Michael“ a nie „Počuj, Izrael“? „Izrael“ je všeobecné meno, ale v skutočnosti tam môžeme doplniť svoje vlastné mená. Takže to „Počuj, ó Michael“ sa obracia k srdci, a vtedy začína skladba.

Modlitba „Šma“ je považovaná za jednu z najvznešenejších modlitieb. Modlitba je najprv vypočutá v srdci a až potom ju počuje ucho – pokiaľ ju vôbec počuje.

V kabalistickej múdrosti hovoríme, že modlitba obyčajného človeka je vznešenejšia než všetky modlitby zložené mudrcmi a kabalistami. Je to preto, že ju človek cíti. Jeho srdce rezonuje so slovom, ktoré je zakorenené v duchovnom pocite. Ak teda človek vyslovuje modlitbu svojimi pocitmi, počuje ju najskôr zhora. A toto je niečo, čo sa nemôže zrodiť v nikom z nás.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550283x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie