Založ si blog

Ako ukončiť vojnu

V roku 1914, počas prvej svetovej vojny, sa stala úžasná udalosť. V čase, keď pri belgickom meste Ypres zahynulo pol milióna ľudí, vojaci tesne pred Vianocami 24. decembra začali zdobiť nemecké zákopy girlandami a rôznymi svetielkami. Potom sa presunuli na neutrálne územie. Na neutrálne územie vyšli z nepriateľských zákopov aj Francúzi a Briti, čím sa vytvorilo zhromaždenie asi 100 000 ľudí. Dovtedy sa navzájom zabíjali, ale v ten deň sa stretli a spojili: vymieňali si suveníry, spievali piesne, vymieňali si gombíky, tabak, víno a sladkosti, a hrali futbal s plechovkami. V roku 2014 bol na pamiatku tejto udalosti postavený futbalový pamätník.

Bolo to neuveriteľné predstavenie. Tí, ktorí spolu bojovali na život a na smrť a nenávideli sa, sa zrazu začali spájať. Prirodzene, generáli boli okamžite znepokojení. Pod hrozbou smrti boli vojaci prinútení vrátiť sa do zákopov a vojna pokračovala. Trvala štyri roky a zahynulo v nej 20 miliónov ľudí.

Kľúčová otázka, ktorá z tohto príkladu vyplýva, znie: Bolo by možné zastaviť vojnu z úrovne samotných vojakov? Vidíme, že keby vojaci chceli, mohli by vojnu ukončiť. Lenže sa riadia príkazmi svojich generálov, a to vyžaduje, aby aj generáli chceli vojnu zastaviť. Lenže to si zasa vyžaduje, aby to chcela každá ďalšia vyššia úroveň, čo je nemožné.

Tento príklad je však vrytý do histórie: Ľudia sa tu navzájom chladnokrvne zabíjali s bajonetmi, v boji zblízka, kde sa každý stretol s množstvom krvi a kde nešlo len o vzdialenú streľbu z diel a rakiet. Títo ľudia sa doslova postavili tvárou v tvár svojim nepriateľom, cítili k nim nenávisť a v jedinom okamihu sa to všetko zmenilo na stav spojenia.

Ukazuje to, že aj tá najsilnejšia nenávisť sa môže v okamihu vytratiť. Boj môže trvať dlho a zrazu „puf“ – nenávisť sa rozplynie. Dôvod nenávisti zrazu zmizne.

Nie je to žiadny zázrak. Je to jednoducho spôsob, akým sa odohráva program, ktorý riadi naše túžby. Naša nenávisť nemá zmysel, rovnako ako naša láska. Môžeme vidieť podobné príklady ľudí, ktorí boli kedysi zdanlivo zamilovaní, a zrazu sa prestali milovať. Tá Láska, ktorá ich držala pohromade v jednom okamihu zmizne. Často počujeme rozvedených ľudí, ako o svojich partneroch hovoria: „Čo som na ňom vlastne miloval?“.

Skutočnosť, že naše city sa môžu zrazu z jedného momentu na druhý zmeniť, nám ukazuje, že akákoľvek jednota, ktorú vytvoríme, by nemala byť založená na našich pocitoch, ale na myšlienke. To znamená, že ak by sme šírili myšlienku, že sa musíme zjednotiť, aby sme medzi sebou dosiahli úplné splynutie ako najžiadanejší stav, potom budeme mať pevný základ pre zjednotenie.

Základom tejto myšlienky je Vyšší koreň, v ktorom bolo ľudstvo pôvodne stvorené ako jednotné vedomie, ktoré prešlo procesom rozbitia a rozptýlenia, až sme sa ocitli v realite, kde sa vnímame oddelení jeden od druhého. Kým sa nachádzame v tomto stave oddelenia, prechádzame určitým vývojom, až kým nedosiahneme bod, v ktorom sa opäť začneme prebúdzať do nášho jednotného stavu. To znamená, že v určitom okamihu začneme cítiť, že sme v protiklade k nášmu najžiadanejšiemu stavu, že sme už dosť trpeli vo svojej rozdelenosti, a vyvinie sa v nás nová túžba: túžba podstúpiť veľký posun späť k úplnému zjednoteniu.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550253x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie