Založ si blog

Čo definuje našu súčasnosť?

Nachádzame sa v novom prechodnom období.

V priebehu generácií sa ľudské ego – túžba po užívaní si na úkor iných a prírody – vyvinulo do takej miery, kde už nedokážeme uspokojiť sami seba. Dostávame sa do stavu bezmocnosti, pretože svoje túžby už nedokážeme napĺňať doposiaľ zaužívanými egoistickými spôsobmi.

Zažívame viac problémov a kríz na všetkých úrovniach ako kedykoľvek predtým. Narastá počet prípadov depresie, osamelosti, úzkosti, stresu, psychických problémov, zneužívaní drog, rozvodov a samovrážd. A to sú len niektoré z nich.
Náš egoistický spôsob fungovania z minulosti sa dostáva do konfliktu s novým globálne prepojeným a vzájomne závislým svetom. Teraz zisťujeme, že všetko, čo sme robili po tisícročia, nás dnes prestáva uspokojovať. Dosiahli sme vrchol nasýtenia a my nevieme, ako ďalej postupovať.

Samozrejme, stále sa nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že dnešné problémy môžeme vyriešiť peniazmi, mocou alebo rôznymi inými vedeckými či technologickými prostriedkami. Avšak uvidíme, ako nám žiadne z týchto navrhovaných riešení nepomôže, pretože neriešia základný problém: že sa musíme zmeniť my sami. Inými slovami, musíme zmeniť naše egoistické väzby medzi nami – medzi ľuďmi, medzi skupinami a medzi národmi – povýšiť ich na altruistické, v ktorých môžeme prežívať vzťahy v harmónii, mieri a šťastí.

Vzhľadom na to, že stret ľudského ega s globálne prepojeným a vzájomne závislým svetom prináša čoraz viac problémov, potrebujeme napraviť práve tento bod ľudského prepojenia.
Zisťujeme, ako úzko sme prepojení, ale naďalej sa k takémuto stavu staviame egoisticky, v zmysle „Čo z toho budem mať?“. Preto pociťujeme naše čoraz väčšie prepojenie ako rastúcu záťaž.

Ako ľudské bytosti sa nachádzame na najvyššom stupni vývoja, a preto je naša civilizácia zodpovedná za nájdenie a realizáciu nesebeckého spôsobu prepojenia. Bez harmonického prepojenia sa nevyrieši žiadny problém.
Ľudstvo môžeme prirovnať k jednému organizmu, kde každý z nás je jeho bunkou. Keď bunky uvažujú o vlastnom prospechu na úkor ostatných buniek, organizmus kolabuje. A tak prekvapivo zisťujeme, že sa ľudia správajú rovnako – ako oddelené a nesúrodé časti jedného organizmu. Otázka znie: Ako sa správne spojíme? Akú metódu môžeme použiť, aby sme sa spojili v harmónii?

Ak chceme optimálne využiť naše súčasné prechodné obdobie, v ktorom sa nachádzame, našim hlavným cieľom musí byť vzdelanie zamerané na význam jednoty. Nastal čas, aby sa ľudstvo pozdvihlo na vyššiu úroveň vedomia, aby sme sa všetci cítili ako jedna veľká globálna rodina. Takémuto vnímaniu musíme otvoriť svoju myseľ a srdce.

Pokiaľ sa nám podarí pozitívne pretvárať vzťahy medzi nami, prekonávať svoje ego, vnímať utrpenie druhých a ochotne sa staneme nástrojom na realizáciu nápravy, potom zistíme, že do nášho života vstupuje božská kvalita lásky a láskavosti, ktorá nás vedie na najvyššiu úroveň života.

Pomáhajú nám prírodné katastrofy vzájomne sa zbližovať?

25.09.2023

Pozorujeme, ako sa ľudia v krízových situáciách zbližujú a viac si pomáhajú. Príroda nám posiela takéto situácie práve preto, aby sme si uvedomili naše spojenie a myšlienku, že musíme brať ohľad na potreby druhých ako na svoje vlastné. Príroda je živý systém. Je to uzavretý kruh, prepojený od začiatku do konca a naopak. Inými slovami, je to celistvý systém, ktorý [...]

Ako môžem zvládnuť Svoju závislosť na hazarde?

22.09.2023

Atraktívnosť hazardných hier pramení z pocitu nedostatočného spojenia s osudom. Čo je to nedostatočné spojenie s osudom? Je to absencia harmonického spojenia medzi človekom a prírodou alebo absencia cesty, ktorá k tomuto cieľu vedie. Základom všetkých našich túžob je túžba spojiť sa so zdrojom nášho života, so silou lásky, odovzdania a spojenia, silou, ktorá nás [...]

Má introspekcia nejaké benefity?

19.09.2023

Ak budeme schopní introspekcie – sebareflexie, ktorej cieľom je zlepšiť naše vzájomné vzťahy integrálnym – celostným spôsobom, potom bude mať introspekcia skutočne veľký prínos. Ak si kladiem otázky, ako napríklad: „Kedy budeme schopní starať sa o všetkých ľudí na svete tak, ako sa staráme o svoju úzku rodinu?“, potom nás sebareflexia približuje k rovnováhe s [...]

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 602867x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu

Kategórie