Cesta za šťastím Dalea Carnegieho

Dale Carnegie bol americký psychológ, rečník a spisovateľ. Svojím inšpiratívnym učením a najpredávanejšími knihami výrazne ovplyvnil nespočetné množstvo životov. Carnegieho najznámejšia kniha „Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí“ je stálicou v oblasti sebarozvojovej literatúry. Po celom svete sa predalo niekoľko miliónov výtlačkov a naďalej je obľúbeným zdrojom informácií na zlepšenie zručností v oblasti medziľudskej komunikácie. Carnegieho prednášky a semináre lákajú veľké davy ľudí, ktorí túžia získať prehľad o osobnom raste a lepších komunikačných zručnostiach.

Je pozoruhodné, že popredný americký zástanca neochvejného optimizmu a nadšenia prežíval na sklonku života obdobie depresie a osamelosti. Po diagnostikovaní rakoviny lymfatických ciev Dalea Carnegieho prepadli pocity smútku a izolácie. Tieto pocity sa znásobili tým, že v tomto ťažkom období mu chýbali blízki priatelia. Napriek tomu, že vo svojom učení zdôrazňoval dôležitosť medziľudských vzťahov a hodnotu pevných vzťahov, ocitol sa bez podpory, ktorú počas svojej kariéry presadzoval.

Nemožno prehliadnuť iróniu v jeho osude. Hoci Carnegie poskytol poradenstvo a inšpiráciu miliónom ľudí, jeho knihy a prednášky mu nezabezpečili imunitu pred bojom so samotou a nepriazňou osudu. To svedčí o limitoch, ktoré takéto učenie, založené na psychológii, môže dosiahnuť. Carnegie mal síce pravdu, keď zdôrazňoval význam zmysluplných vzťahov a silných sociálnych sietí, ale na dosiahnutie skutočného spojenia a šťastia potrebujeme viac než len psychológiu.

Predsa len sme sa narodili ako egoisti, ktorí túžia po potešení len pre svoj vlastný prospech, a psychológia všetko meria len z hľadiska našej egoistickej podstaty. To je dôvod, prečo napriek použitiu tých najlepších psychologických trikov môžeme zostať sami a osamelí, práve keď druhých potrebujeme najviac. Rovnako tak sa môžeme ľahko odvrátiť od druhých, keď nám ich prítomnosť už neprináša úžitok.

Ako starneme, naše egoistické sily postupne slabnú a rozplývajú sa. Keď stratíme všetky túžby, telo umiera. Presné okolnosti smrti Dalea Carnegieho zostávajú neisté.

V oficiálnom vyhlásení spoločnosti Dale Carnegie & Associates sa uvádza, že zomrel na Hodgkinov lymfóm, ale všeobecne sa špekuluje, že spáchal samovraždu. Neskôr novinár Irving Tressler napísal knihu „Ako stratiť priateľov a odcudziť sa ľuďom“ ako neautorizovanú paródiu na klasickú Carnegieho knihu a sám spáchal samovraždu. Podobne ako mnohí iní, obaja odišli zo sveta sami a sklamaní.

Všetci zomierame sami. Pred smrťou sa ľudia cítia úplne odtrhnutí a odcudzení od ostatných. Carnegieho odborné znalosti nestačili na to, aby mu pomohli. Rozvoj žiaduceho spojenia medzi ľuďmi si vyžaduje využitie pozitívnej sily, ktorá pramení z prírody a prichádza vďaka pochopeniu múdrosti kabaly.

Ľudia, ktorí študujú kabalu, sa môžu spojiť so stvorením, s dušami (súčasnými, minulými a budúcimi), nad časom a nad záležitosťami tohto sveta. Ani smrť fyzického tela toto spojenie nepreruší. Dokonca ani smrť fyzického tela takéto spojenie nepreruší. Kabala nám umožňuje rozvíjať dušu a nadviazať veľmi blízky a pozitívny vzťah s inými ľuďmi ako časťami našej vlastnej duše. Takáto blízkosť sa realizuje prostredníctvom vzostupu po duchovnom rebríčku, čím nás povznesie do stavu spojenia a absolútneho šťastia.

Ak sa nám nepodarí dosiahnuť takýto stav v súčasnom živote, telo zomrie a my opustíme tento svet tak, ako sme doň vstúpili – bez ničoho. Túžba po radosti sa opäť oblieka do iných hmotných tiel a takéto reinkarnácie pokračujú, až kým nedosiahneme svoj konečný cieľ.

Kabalisti necítia žiadnu smrť. Duša je večná a keď sa s ňou spojíme, už nie sme obmedzení priestorom a časom. Život na tomto svete potom vnímame ako prostriedok k nekonečne lepšej realite, ktorá je nám momentálne skrytá. Môžeme ju pocítiť len vtedy, keď získame pozitívnu silu odovzdávania a lásky, ktorá pramení z prírody. Vtedy vidíme, ako sila odovzdávania a lásky napĺňa všetko a každý je v nej zahrnutý. Potom môžeme opustiť klietky osamelosti nášho individuálneho ega a prekonať pocit samoty, napriek našim snahám „získavať si priateľov a ovplyvňovať ľudí“.

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Prečo ľudia túžia po pomste?

26.03.2025

Bola vykonaná štúdia, ktorej cieľom bolo zistiť, či je pomsta vrodenou ľudskou vlastnosťou. Vedci testovali 330 detí vo veku od štyroch do ôsmich rokov pomocou dvojfázovej hry. V prvej fáze dostali štyria „hráči“ (v skutočnosti počítačom ovládaní avatári) nálepky a jeden z nich ju daroval dieťaťu. Potom sa role vymenili a dieťa malo možnosť dať nálepku [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Trump očakáva, že Putin splní svoju časť dohody o prímerí. Sikorski: Nemôžeme na to čakať večne

01.04.2025 06:00

Mal by existovať dátum, do ktorého budeme rokovať o prímerí s Ruskom, nemôže to trvať večne, tvrdí poľský minister zahraničných vecí Sikorski.

Trump

Trump uvažuje o svete rovnako ako Putin. Napadne Amerika Kanadu?

01.04.2025 06:00

Kanadsko-americké vzťahy sú pravdepodobne najnapätejšie za posledné desaťročia.

Andrea Predajnova sefuje Muzeu Betliar

Škandály v Múzeu Betliar pokračujú. Zastupujúca riaditeľka obvinila zamestnancov zo šikanovania, padajú trestné oznámenia

01.04.2025 06:00

Na napätú situáciu a búrlivé dianie v Múzeu Betliar môžu nakoniec doplatiť hlavne návštevníci.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 480
Celková čítanosť: 888368x
Priemerná čítanosť článkov: 1851x

Autor blogu

Kategórie