Založ si blog

Cesta za šťastím Dalea Carnegieho

Dale Carnegie bol americký psychológ, rečník a spisovateľ. Svojím inšpiratívnym učením a najpredávanejšími knihami výrazne ovplyvnil nespočetné množstvo životov. Carnegieho najznámejšia kniha „Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí“ je stálicou v oblasti sebarozvojovej literatúry. Po celom svete sa predalo niekoľko miliónov výtlačkov a naďalej je obľúbeným zdrojom informácií na zlepšenie zručností v oblasti medziľudskej komunikácie. Carnegieho prednášky a semináre lákajú veľké davy ľudí, ktorí túžia získať prehľad o osobnom raste a lepších komunikačných zručnostiach.

Je pozoruhodné, že popredný americký zástanca neochvejného optimizmu a nadšenia prežíval na sklonku života obdobie depresie a osamelosti. Po diagnostikovaní rakoviny lymfatických ciev Dalea Carnegieho prepadli pocity smútku a izolácie. Tieto pocity sa znásobili tým, že v tomto ťažkom období mu chýbali blízki priatelia. Napriek tomu, že vo svojom učení zdôrazňoval dôležitosť medziľudských vzťahov a hodnotu pevných vzťahov, ocitol sa bez podpory, ktorú počas svojej kariéry presadzoval.

Nemožno prehliadnuť iróniu v jeho osude. Hoci Carnegie poskytol poradenstvo a inšpiráciu miliónom ľudí, jeho knihy a prednášky mu nezabezpečili imunitu pred bojom so samotou a nepriazňou osudu. To svedčí o limitoch, ktoré takéto učenie, založené na psychológii, môže dosiahnuť. Carnegie mal síce pravdu, keď zdôrazňoval význam zmysluplných vzťahov a silných sociálnych sietí, ale na dosiahnutie skutočného spojenia a šťastia potrebujeme viac než len psychológiu.

Predsa len sme sa narodili ako egoisti, ktorí túžia po potešení len pre svoj vlastný prospech, a psychológia všetko meria len z hľadiska našej egoistickej podstaty. To je dôvod, prečo napriek použitiu tých najlepších psychologických trikov môžeme zostať sami a osamelí, práve keď druhých potrebujeme najviac. Rovnako tak sa môžeme ľahko odvrátiť od druhých, keď nám ich prítomnosť už neprináša úžitok.

Ako starneme, naše egoistické sily postupne slabnú a rozplývajú sa. Keď stratíme všetky túžby, telo umiera. Presné okolnosti smrti Dalea Carnegieho zostávajú neisté.

V oficiálnom vyhlásení spoločnosti Dale Carnegie & Associates sa uvádza, že zomrel na Hodgkinov lymfóm, ale všeobecne sa špekuluje, že spáchal samovraždu. Neskôr novinár Irving Tressler napísal knihu „Ako stratiť priateľov a odcudziť sa ľuďom“ ako neautorizovanú paródiu na klasickú Carnegieho knihu a sám spáchal samovraždu. Podobne ako mnohí iní, obaja odišli zo sveta sami a sklamaní.

Všetci zomierame sami. Pred smrťou sa ľudia cítia úplne odtrhnutí a odcudzení od ostatných. Carnegieho odborné znalosti nestačili na to, aby mu pomohli. Rozvoj žiaduceho spojenia medzi ľuďmi si vyžaduje využitie pozitívnej sily, ktorá pramení z prírody a prichádza vďaka pochopeniu múdrosti kabaly.

Ľudia, ktorí študujú kabalu, sa môžu spojiť so stvorením, s dušami (súčasnými, minulými a budúcimi), nad časom a nad záležitosťami tohto sveta. Ani smrť fyzického tela toto spojenie nepreruší. Dokonca ani smrť fyzického tela takéto spojenie nepreruší. Kabala nám umožňuje rozvíjať dušu a nadviazať veľmi blízky a pozitívny vzťah s inými ľuďmi ako časťami našej vlastnej duše. Takáto blízkosť sa realizuje prostredníctvom vzostupu po duchovnom rebríčku, čím nás povznesie do stavu spojenia a absolútneho šťastia.

Ak sa nám nepodarí dosiahnuť takýto stav v súčasnom živote, telo zomrie a my opustíme tento svet tak, ako sme doň vstúpili – bez ničoho. Túžba po radosti sa opäť oblieka do iných hmotných tiel a takéto reinkarnácie pokračujú, až kým nedosiahneme svoj konečný cieľ.

Kabalisti necítia žiadnu smrť. Duša je večná a keď sa s ňou spojíme, už nie sme obmedzení priestorom a časom. Život na tomto svete potom vnímame ako prostriedok k nekonečne lepšej realite, ktorá je nám momentálne skrytá. Môžeme ju pocítiť len vtedy, keď získame pozitívnu silu odovzdávania a lásky, ktorá pramení z prírody. Vtedy vidíme, ako sila odovzdávania a lásky napĺňa všetko a každý je v nej zahrnutý. Potom môžeme opustiť klietky osamelosti nášho individuálneho ega a prekonať pocit samoty, napriek našim snahám „získavať si priateľov a ovplyvňovať ľudí“.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761290x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie