Založ si blog

Prečo je príroda taká krásna a ľudia nie?

Nedávna štúdia uverejnená v časopise Science Advances pojednáva o zisteniach, že dostatočne dlhý pobyt v blízkosti rastlín môže predĺžiť život človeka o 2,5 roka.
Je to preto, že sme súčasťou prírody, ktorá pozostáva z minerálnej, rastlinnej, živočíšnej a ľudskej úrovne a ich vzájomné prepojenie nás vedie k tomu, že takéto javy pozorujeme.

Otázkou je, či aj ľudia dokážu upokojiť a utíšiť život iných ľudí podobným spôsobom, ako to dokážu rastliny?

Môžeme dokonca urobiť ešte viac. To, či ľudí okolo seba vnímame ako obťažujúcich alebo upokojujúcich, závisí od toho, do akej miery ich považujeme za dôležitých a blízkych. Musíme teda sami seba nabádať k tomu, aby nám boli iní ľudia bližší a bližší.

A práve v tomto bode sa skutočne stretávame s otázkou: Prečo sa nám príroda zdá taká krásna, zatiaľ čo ľudia sa nám zdajú pravým opakom? Je to preto, že naše ego, túžba užívať si na úkor iných, odmieta egoistickú povahu iných ľudí. Máme radi napríklad rastliny, pretože sú pre nás väčšinou neškodné. Na druhej strane, ľudia okolo nás môžu privádzať až do šialenstva.

Mali by sme teda zmeniť svoj postoj k iným ľuďom tak, aby sme vo vzťahu k nim skúmali sami seba: „Ako sa ja javím v ich očiach“. Prečo? Je to preto, aby sme sa pre nich stali pozitívnym príkladom. Potom sa možno v dôsledku toho zmenia aj oni podľa toho, aký príklad im ukážeme.

Ak chápeme prírodu ako silu, ktorá všetko a všetkých neustále smeruje k dobru, harmónii a mieru, potom môžeme vnímať krásu prírody na všetkých jej úrovniach – minerálnej, rastlinnej, živočíšnej a najmä ľudskej. Vtedy totiž vidíme potrebu zosúladiť sa s pozitívnou silou prírody. Náš vlastný cieľ nás v tomto smere vedie k tomu, aby sme krásu videli aj v ľuďoch, rovnako ako ju vidíme v prírode. Najmä na úrovni medziľudských vzťahov.

Spoločne zvíťazíme.

04.12.2023

Medzinárodná podpora, ktorú v tejto strašnej vojne Izrael dostáva, vrátane amerických lietadlových lodí ako zastrašujúceho prostriedku a posily, poskytuje Izraelcom pocit podpory a záruky. Nesmieme však zabúdať na to, že žiadna príprava ani zbrane nemôžu nahradiť naše vzájomné spojenie: náš hlavný štít proti všetkým hrozbám. Práve naše rozdelenie dáva [...]

Globálna podpora Izraela: Posilňuje nás alebo oslabuje?

01.12.2023

Aktuálne, po tragických udalostiach 7. októbra, vyjadrilo podporu Izraelu viac ako 80 zemí. Čo sa týka otázky, či nás táto podpora posilňuje alebo oslabuje, musím konštatovať, že nás oslabuje. Sila a budúcnosť ľudí Izraela nezávisí na tom ako sa ku nám vzťahujú ostatní, ale na tom ako sa k sebe vzťahujeme navzájom. „Keď im Stvoriteľ dal zostúpiť z hory Sion, [...]

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

27.11.2023

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných. Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632128x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu

Kategórie