Akú úlohu zohráva vzdelávanie pri podpore mieru a predchádzaní konfliktom?

Jeden z mojich študentov mi rozprával príbeh o kórejskej žene, ktorá letela zo Soulu do Kalifornie so svojim štvormesačným dieťaťom. Pred letom rozdala všetkým pasažierom 200 malých balíčkov.

V balíčkoch boli štuple do uší, sladkosti a lístok:

„Ahoj, volám sa Junwoo, mám štyri mesiace a letím do Ameriky so svojou mamou a babičkou. Toto je môj prvý let a možno budem plakať. Moja mama pre vás pripravila cukríky a štuple do uší. Prosím, použite ich, ak kvôli mne bude príliš hlučno. Prosím, nehnevajte sa na mňa. Ospravedlňujem sa a ďakujem.“

Chlapec Junwoo sa nakoniec správal skvele a väčšinu letu prespal.

Môžeme skutočne oceniť prístup tejto kórejskej matky. Hlavnou otázkou však zostáva, či možno takú vlastnosť v človeku rozvíjať, a ak áno, malo by sa to robiť? Možno a malo by, ale kde sú učitelia, ktorí by takýto prístup v ľuďoch vzdelávali?

Rozvoj takéhoto prístupu k druhým v širšom meradle závisí skutočne od vzdelania. Vyžaduje to naučiť sa vnímať svet z perspektívy nechcení rušiť ostatných, skôr než z perspektívy pocitu, že sme rušení. Tá druhá možnosť je spôsob, akým sme prirodzene nastavení: že všetko vnímame skrze našu vrodenú egoistickú povahu, ktorá kalkuluje predovšetkým vlastný prospech.

Ak by sme túto vlastnosť v rámci vzdelávania posilňovali v širšom meradle, videli by sme oveľa menej problémov v našich životoch. Či už ide o rozvody na úrovni rodín, alebo vojny na národnej a medzinárodnej úrovni, ich základom je nedostatok vzájomného porozumenia. Keby teda bolo možné v širokom meradle zaviesť vzdelávanie zamerané na hodnoty obohacujúce spojenie, boli by sme svedkami sveta s menej rozvodmi a vojnami.

Dúfam, že by to tak mohlo byť, ale vyžaduje si to veľmi vážne investície zdrojov a peňazí špecificky do ľudí a ich vzdelávanie. Myslím si však, že smerujeme k situácii, keď už nebude iná možnosť. Čím viac ľudstvo evoľvuje, tým viac trpí, a myslím si, že toto utrpenie nás dovedie k rozhodujúcemu bodu, kde budeme musieť vykonať presný výpočet, ako vystúpiť z tejto dráhy zvyšujúcu bolesť. Zdá sa mi, že sa teraz nachádzame v prechodnom stave, v ktorom by k takejto zásadnej zmene mohlo dôjsť. Ľudia potrebujú dostať vzdelanie zamerané na hodnoty obohacujúce spojenie, aby cítili potrebu zmeniť sami seba.

Kto riadi mozog?

20.03.2026

Neurochirurg a akademik Arnold Smejanovič, ktorý zasvätil život výskumu ľudského mozgu, k otázke povedal: „Pred sebou vidím hmotu, ktorej bunky obsahujú také množstvo znalostí, že človeku sa chce sňať klobúk podobne ako Newtonovi pred každým bádateľom, ktorý ju skúmal“. Napriek tomu dodáva, že stále nevieme, ako mozog skutočne „pracuje“. Vieme, že pre [...]

Aké sú niektoré z dôvodov straty dôvery v moderný medicínsky systém?

13.03.2026

Narodil som sa a vyrastal v rodine lekárov. Moja mama bola gynekologička, otec zubár a aj moja teta s ujom boli lekári. Ak niekto náhle ochorel, okamžite bol k dispozícii fonendoskop, lieky, konzultácie a každý vedel, čo má robiť. Liečba bola poskytovaná prirodzene, ako súčasť rodinného života. V tomto zmysle bol celý systém zdravotnej starostlivosti v mojom dome. Bola tam [...]

Aké bolo Abrahámovo náboženstvo?

09.03.2026

Abrahámovo učenie možno nazvať náboženstvom od okamihu, keď sa stalo zjednocujúcou silou, t. j. keď sa premenilo na praktickú metódu budovania spoločnosti, ktorá absorbovala myšlienku jednoty a prijala ju za svoj životný štýl. Predtým to bolo zjavenie prírodného zákona, ku ktorému dospel jeden človek, ale od okamihu, keď ho Abrahám začal učiť tisíce svojich [...]

Stíhačka / F-15 / Bombardér / B-52 /

Napätie medzi Španielskom a USA sa stupňuje. Madrid uzavrel vzdušný priestor pre americké vojenské lietadlá

30.03.2026 11:53

Španielsky premiér Sánchez patrí k najotvorenejším kritikom amerických a izraelských útokov na Irán.

úbok podvod eurofondy mliekarenská výroba

Tvrdý úder protikorupčnej jednotky: za zneužitie milióna z eurofondov už padlo obvinenie

30.03.2026 11:31

Obvinenie súvisí s projektom „Modernizácia mliekarenskej výroby“.

šimečka, protest

Pomoc, nadmernosť, núdza? Exposlanec Kazda sa zamýšľa nad ľúbivými slovami politikov, ktoré odzneli aj na sneme PS

30.03.2026 11:30

Nad prejavom Michala Šimečku na sneme PS sa zamýšľa exposlanec Radovan Kazda, ktorý bol v parlamente v minulom volebnom období za SaS.

Taiwan / Čeng Li-wen /

Líderka taiwanskej opozície prijala pozvanie do Číny „s radosťou“. Vlastní ju kritizujú ako príliš pročínsku

30.03.2026 11:02

Peking prerušil komunikáciu s Taiwanom na vysokej úrovni pred desiatimi rokmi.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 1071184x
Priemerná čítanosť článkov: 1984x

Autor blogu

Kategórie