Prečo väčšina ľudí neuprednostňuje otázky duše pred existenciou fyzického života?

Mnoho starovekých Grékov sa obávalo otázky, ktorú často kládol Sokrates: „Nehanbíš sa venovať pozornosť peniazom, sláve a poctám, a pritom sa nestarať o svoju dušu a nemyslieť na ňu tak, aby bola čo najlepšie?“

Alkibiades, jeden zo Sokratových žiakov, ktorý bol v tom čase politikom a stratégom, mal so Sokratom búrlivý vzťah lásky a nenávisti a hovoril, ako sa za Sokrata hanbí, dokonca si želal Sokratovu smrť.

V našom bežnom egoistickom pohľade na svet, kde každý z nás túži vidieť seba v lepšom svetle ako ostatní, ak niekto poukáže na naše chyby, okamžite si želáme, aby on a tieto chyby zmizli.

Túžba po sláve, peniazoch a moci by mala byť prinajmenšom druhoradá, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou našej nevyhnutnej existencie. Platí tu zásada, že naše hlavné štúdium by sa malo týkať záležitostí duše. Vyvstáva teda otázka, prečo sa ľudia spravidla nevenujú záležitostiam duše v rovnakej miere ako potrebám tela?

Je to preto, lebo ľudia nevedia, čo je duša, ako ju rozvíjať, a nechcú sa zaoberať témou, ktorá je ťažká a zložitá na pochopenie. Duša stojí v protiklade k našej egoistickej povahe, ktorá neustále hľadá svoj vlastný prospech a pohodlie.
Mohli by sme sa však spýtať, prečo je potom na svete toľko duchovných praktík, keď sa dušou nechceme zaoberať? Je to preto, že ľudia vymýšľajú najrôznejšie triky, ako si Boha omotať okolo prsta. Inými slovami, naša egoistická povaha, ktorá kladie vlastný prospech nad všetko ostatné, vytvára svetonázor, v ktorom si myslíme, že môžeme urobiť to či ono, a na oplátku si podriaďujeme svoje ego, svoju prirodzenosť a Boha.

Záležitosti duše – teda to, čo je v živote skutočne najdôležitejšie – sú v rozpore s našou egoistickou prirodzenosťou. Preto ak by sme sa vážne zaoberali otázkami duše, zistili by sme, že v našich pozemských záležitostiach nepostupujeme.

Ako teda môžeme zistiť, či máme túžbu zaoberať sa záležitosťami duše alebo nie? Začína to pocitom, že životu chýba skutočný zmysel a cieľ. Ak cítime tento existenciálny nedostatok charakterizovaný otázkou: „Aký je zmysel života?“, môžeme začať investovať do jeho naplnenia. Takáto túžba nás nakoniec privedie k tomu, že uprednostníme záležitosti duše, a to nás privedie k pocitu objavenia zmyslu, cieľa a zdroja nášho života – k pocitu, kedy sa naše srdce a myseľ spoja.

 

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Udobrí si ich úderom na Putina?

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 889927x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie