Moja reakcia na báseň Anny Akhmatovej

Jeden z mojich študentov mi priniesol báseň Anny Akhmatovej a požiadal ma, aby som na ňu zareagoval. Tak tu to je…

Šťastný je ten, kto je uprostred múk,
uprostred úzkostí a hlučných vášní života,
ako ruža, ktorá bezmyšlienkovite kvitne,
a ľahší ako tieň, ktorý beží po vode.

– Anna Akhmatová

Vo svojom živote prechádzame trýzňou a úzkosťami. Šťastný je aj človek, ktorý „ako ruža… kvitne bezmyšlienkovito“. Všeobecne sa dá povedať, že je to tak. Rovnako ako prírodné zákony nútia ružu rásť, mali by sme sa takto podobne rozvíjať aj my.
Čo by malo byť výsledkom nášho rastu? Mali by sme sa rozvíjať tak, aby sme sa podobali samotnej prírode, čo je vlastnosť lásky, obdarovávania a spojenia. To znamená, že štúdiom prírody by sme v sebe mali objaviť schopnosť napodobniť ju.

Je to veľmi ťažké, pretože v prírode je všetko postavené na inštinktoch, ale my sme bytosti racionálne. V dôsledku toho by sme rovnakým spôsobom mali pristupovať aj k vlastnému rozvoju a realizovať ho vedome na základe racionality. Inými slovami, keď vidíme, ako sa príroda podriaďuje univerzálnej harmónii, mali by sme sa jej podobne podriadiť aj my so svojim rozumom.

Problém je v tom, že máme svoje „ja“, túžbu prijímať, ktorá nás neustále utvrdzuje, že sme v stave „ja“ so svojimi vlastnými názormi. Ak sa teda chceme podobať prírode, potom potrebujeme svoje „ja“, čo najviac anulovať. Zrušenie tohto „ja“ je našou cestou ku šťastiu.

Aj v nadväznosti na výrok „Žiť ako tieň bežiaci po vode“ – by sme sa mali dostať do stavu podobnosti. Zároveň však musíme pochopiť, že si to vyžaduje prácu na sebe samých, čo nás opäť núti vrátiť sa k pôvodnej myšlienke, t.j. k našej potrebe sebarealizácie.

Anulácia nášho egoistického „ja“ je síce veľmi náročná, ale nemali by sme zabúdať na zásadu, že zmyslom celej našej existencie je práve jeho zrušenie.

Ak napríklad cítime, že sme talentovaní, úspešní a sme si istí, že náš vlastný názor je ten jediný správny, tak práve toto všetko musíme zo seba vydolovať, ako keď nožom vydlabeme zhnitú časť jablka a zahodíme ju. Povýšené a sebaisté „ja“ je presne tá zhnitá časť, ktorú potrebujeme vyrezať, a až potom zostane niečo dobré, čo už je skutočne vhodné pre život.

Čo sa teda stane s naším predchádzajúcim názorom? Pokiaľ aj po takejto premene náš starý názor zostane nezmenený, budeme s ním žiť aj naďalej. Mali by sme však pochopiť, že naše „ja“ je nám dané preto, aby sme ho mohli anulovať a na jeho mieste objaviť v okolitom svete, alebo inak povedané v prírode, také sily, ktoré nám umožňujú vytvárať v sebe om podobnosť s prírodou samotnou. To je to, čo je v našom živote skutočne nesmierne dôležité.

Navyše sa môžeme cítiť šťastní, keď urobíme krok vpred smerom k univerzálnej a jednotnej prírode a spojíme sa s ňou do integrálneho celku.

Môj študent, ktorý ma požiadal o názor na túto báseň, sa ma tiež spýtal, či som šťastný. Osobne považujem svoj život, ako celok, za šťastný. Veľa som v živote hľadal a strávil veľa času testovaním seba samého za všemožných okolností. Nedostal som sa do najvyššej kategórie svojho hľadania, ale som rád, že som našiel úroveň, kde sa nachádza pravda ako k nej pristupovať. V súlade s tým, pokračujem so svojimi študentmi na tejto ceste.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Udobrí si ich úderom na Putina?

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 889919x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie