Založ si blog

Moja reakcia na báseň Anny Akhmatovej

Jeden z mojich študentov mi priniesol báseň Anny Akhmatovej a požiadal ma, aby som na ňu zareagoval. Tak tu to je…

Šťastný je ten, kto je uprostred múk,
uprostred úzkostí a hlučných vášní života,
ako ruža, ktorá bezmyšlienkovite kvitne,
a ľahší ako tieň, ktorý beží po vode.

– Anna Akhmatová

Vo svojom živote prechádzame trýzňou a úzkosťami. Šťastný je aj človek, ktorý „ako ruža… kvitne bezmyšlienkovito“. Všeobecne sa dá povedať, že je to tak. Rovnako ako prírodné zákony nútia ružu rásť, mali by sme sa takto podobne rozvíjať aj my.
Čo by malo byť výsledkom nášho rastu? Mali by sme sa rozvíjať tak, aby sme sa podobali samotnej prírode, čo je vlastnosť lásky, obdarovávania a spojenia. To znamená, že štúdiom prírody by sme v sebe mali objaviť schopnosť napodobniť ju.

Je to veľmi ťažké, pretože v prírode je všetko postavené na inštinktoch, ale my sme bytosti racionálne. V dôsledku toho by sme rovnakým spôsobom mali pristupovať aj k vlastnému rozvoju a realizovať ho vedome na základe racionality. Inými slovami, keď vidíme, ako sa príroda podriaďuje univerzálnej harmónii, mali by sme sa jej podobne podriadiť aj my so svojim rozumom.

Problém je v tom, že máme svoje „ja“, túžbu prijímať, ktorá nás neustále utvrdzuje, že sme v stave „ja“ so svojimi vlastnými názormi. Ak sa teda chceme podobať prírode, potom potrebujeme svoje „ja“, čo najviac anulovať. Zrušenie tohto „ja“ je našou cestou ku šťastiu.

Aj v nadväznosti na výrok „Žiť ako tieň bežiaci po vode“ – by sme sa mali dostať do stavu podobnosti. Zároveň však musíme pochopiť, že si to vyžaduje prácu na sebe samých, čo nás opäť núti vrátiť sa k pôvodnej myšlienke, t.j. k našej potrebe sebarealizácie.

Anulácia nášho egoistického „ja“ je síce veľmi náročná, ale nemali by sme zabúdať na zásadu, že zmyslom celej našej existencie je práve jeho zrušenie.

Ak napríklad cítime, že sme talentovaní, úspešní a sme si istí, že náš vlastný názor je ten jediný správny, tak práve toto všetko musíme zo seba vydolovať, ako keď nožom vydlabeme zhnitú časť jablka a zahodíme ju. Povýšené a sebaisté „ja“ je presne tá zhnitá časť, ktorú potrebujeme vyrezať, a až potom zostane niečo dobré, čo už je skutočne vhodné pre život.

Čo sa teda stane s naším predchádzajúcim názorom? Pokiaľ aj po takejto premene náš starý názor zostane nezmenený, budeme s ním žiť aj naďalej. Mali by sme však pochopiť, že naše „ja“ je nám dané preto, aby sme ho mohli anulovať a na jeho mieste objaviť v okolitom svete, alebo inak povedané v prírode, také sily, ktoré nám umožňujú vytvárať v sebe om podobnosť s prírodou samotnou. To je to, čo je v našom živote skutočne nesmierne dôležité.

Navyše sa môžeme cítiť šťastní, keď urobíme krok vpred smerom k univerzálnej a jednotnej prírode a spojíme sa s ňou do integrálneho celku.

Môj študent, ktorý ma požiadal o názor na túto báseň, sa ma tiež spýtal, či som šťastný. Osobne považujem svoj život, ako celok, za šťastný. Veľa som v živote hľadal a strávil veľa času testovaním seba samého za všemožných okolností. Nedostal som sa do najvyššej kategórie svojho hľadania, ale som rád, že som našiel úroveň, kde sa nachádza pravda ako k nej pristupovať. V súlade s tým, pokračujem so svojimi študentmi na tejto ceste.

Hraničná čiara medzi svetmi

04.10.2024

Zdá sa, že láska k blížnemu je niečo také jednoduché ako nabádať dieťa, aby sa kamarátilo s ostatnými deťmi a nehádalo sa. V skutočnosti je to však hraničná čiara, ktorá rozdeľuje realitu na náš hmotný svet, v ktorom existujeme v láske k sebe samým, a Vyššiu realitu, kde existujú iba tí, ktorí dosiahli lásku k blížnemu. Hranica je uzamknutá A táto hranica nad [...]

Pieseň piesní. Chválospev na večnú lásku

30.09.2024

Pieseň piesní kráľa Šalamúna je snáď najpôsobivejším dielom o láske. Stačí sa pozrieť na zoznam umeleckých diel napísaných na základe citátov z Piesne piesní, aby sme pochopili rozsah vplyvu tohto diela na city a predstavivosť človeka od doby jeho napísania až do našich dní. Ale komu boli tieto pozoruhodné verše venované? Bolo by možné, aby ich kráľ Šalamún ako [...]

Čo je zlé na komunizme?

27.09.2024

Chyba komunizmu v minulosti spočívala v tom, že ľudia boli nútení žiť v určitých podmienkach, ktoré boli označené ako „komunizmus“. Aby však mohla fungovať kooperatívna spoločnosť, nemožno k tomu ľudí nútiť, ale musia chcieť podmienky danej spoločnosti uplatňovať z vlastnej vôle. Takéto prianie môže vzniknúť prostredníctvom vzdelania. Týmto spôsobom je teda [...]

Viktor Orbán

Orbán v Taliansku: Brusel nás trestá za to, že nevpúšťame migrantov. Tvrdí, že Maďarsko chráni Európu

06.10.2024 19:36

Maďarský premiér zdôraznil, že Maďarsko dostalo pokutu 200 miliónov eur a každý deň platí milión eur, pretože neumožňuje vstup migrantov.

Sweden Climate Protest

Aktivistku Thunbergovú zadržali na klimatickom proteste v Bruseli

06.10.2024 18:53

Švédsku aktivistku zadržali spolu s ďalšími vyše 100 protestujúcimi.

Chaldíja

Izraelské letectvo zaútočilo v sýrskom meste Homs na autá s humanitárnou pomocou

06.10.2024 17:53

Tri nákladné vozidlá s humanitárnou pomocou boli zaparkované blízko továrne na výrobu iránskych automobilov.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie

Po útoku na juhu Izraela zomrela žena, desať ľudí je ranených, strelec mŕtvy

06.10.2024 17:33

Došlo k tomu iba deň pred prvým výročím začiatku vojny medzi militantným hnutím Hamas a Izraelom.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 438
Celková čítanosť: 802167x
Priemerná čítanosť článkov: 1831x

Autor blogu

Kategórie