Je možné predísť napätiu a odcudzeniu medzi partnermi? Samozrejme, že áno.
Pokiaľ vidíte, že váš partner nemá náladu, zlepšite mu ju. Prejavte starostlivosť, ukážte mu, že ste za jeho prítomnosť radi, aj keď sa necítia dobre. Pokúste sa mu dať niečo, čo má rád. Uvidíte, ako rýchlo to naňho zapôsobí.
Ale sú tu podstatné nuansy.
Ako sa k tomu prinútiť?
Predovšetkým – ako sa k tomu donútiť, keď sa z práce vraciame rovnako unavení a bez nálady? Na takúto situáciu by sa manželia mali pripraviť vopred. A dohovoriť sa, že keď prídu domov, nech už to bude akokoľvek náročné, každý z nich vstúpi do domu s úsmevom.
To je železné pravidlo, pokiaľ chceme lásku medzi sebou udržať čo najdlhšie.
Ale čo ak sa to jednému z partnerov nepodarí a snahy o povzbudenie majú opačný účinok – partner to vníma s ešte väčším podráždením? K tomu dochádza preto, že ste voči sebe v opozícii bez vnútorného spojenia. A v takej chvíli sa partnera nesnažte rozveseliť „hlava nehlava“.
Je potrebné „zostúpiť“ k jeho zlej nálade a zdieľať jeho pocity. Objímte ho, opýtajte sa, čo sa stalo. Pokúste sa pozrieť na situáciu jeho očami a úplne ospravedlniť jeho správanie. A až keď pocítite, že ste spolu na rovnakej vlne, v tom zlom rozpoložení a podráždení, začnite ho odtiaľ vyťahovať. Bez tohto splynutia nemožno človeka z úpadku vyviesť.
Najprv je nutné dosiahnuť spojenie, spolupatričnosť, vzájomné vcítenie – a až potom postupne začať zlepšovať náladu.
Vtedy vzniká správny účinok. A vaša láska tým len zosilní – stane sa hlbšou, povznášajúcou a odolnou voči každodenným ťažkostiam.
Keď človek cíti, že ho niekto miluje a záleží mu na jeho blahu, prebúdza to v ňom radosť a prirodzenú potrebu odpovedať rovnakým spôsobom. Takto si navzájom dávame príklad – nepripustíme, aby sme na partnera vylievali vlastné negatívne emócie.
Budujeme pevnú rodinu
Budujeme pevný vzťah – aj keď vidíme, že k dokonalosti majú naše vzťahy ešte ďaleko. A chápeme, že tomu bráni náš vlastný egoizmus, zakorenený od detstva.
Problém je, že často nevieme, ako s týmto egoizmom zaobchádzať. Čím väčší egoizmus, tým viac sa človek správa ako dieťa. Ego nás ovláda ako malé dieťa a núti nás robiť všetko, čo mu prinesie potešenie.
A napriek tomu sa s tým dá naučiť pracovať. Ego môže správne reagovať, pokiaľ naň pôsobíme správnym spôsobom. Nie je to ľahké a treba sa tomu seriózne učiť.
Zatiaľ sa ale môžu partneri dohovoriť, že pokiaľ to inak nejde, budú „hrať“ dobrý vzťah. Zámerne si budú prejavovať lásku a dobré správanie – pokojne aj prehnane – pokiaľ sa neobjaví skutočná, úprimná odpoveď.
Nové naplnenie života
Tento pocit nemožno zmerať žiadnou bežnou jednotkou. Jednoducho viete, že ste sa nikdy necítili takí spojení ako teraz. Náhle sa objaví hlboký vnútorný pocit, ktorý nechcete stratiť.
Prináša vám to pocit života, naplnenie tisíckrát väčší, než ste kedy zažili. Pretože sa vám podarilo sa naozaj spojiť – vystúpiť zo seba a pocítiť iný svet.
Vzniká nová realita – stvorená spojením dvoch ľudí v jedného. A v tomto spojení pocítite vyššiu úroveň bytia. Kabalisti ju nazývajú Stvoriteľ, pretože práve z tejto úrovne sme kedysi zostúpili do tohto sveta, narodili sa, vyrástli, „náhodou“ sa stretli a vzali. A teraz – vďaka tejto spoločnej práci – sa vraciame späť k svojmu duchovnému koreňu.
Celá debata | RSS tejto debaty