Ako kontrolovať dieťa? Ako ho stimulovať, aby dosiahlo záujem o získanie znalostí? Zvyčajne si vyberáme za vzor slávnych a bohatých ľudí.
Napríklad Bill Gates má tri deti a všetkým bolo do 14 rokov zakázané používať smartfóny a tablety. Potom, čo sa deťom Gatesa predsa len nakúpili gadgety, v rodine boli nastolené pravidlá. Rodičia deťom obmedzili čas, ktorý mohli venovať gadgetom.
Dvaja synovia zakladateľa Twitteru Evana Williamsa nemajú tablety, namiesto toho sú v dome stovky kníh. Deti sa nemôžu slobodne pripojiť na internet.
Ako sa pozerať na takéto obmedzovanie?
Považujem to za prvok výchovy. Som zástanca obmedzenia, pretože smartfóny človeku vymývajú mozog. Súčasná generácia je generáciou smartfónov. Trávia tam všetok čas, sú v nich uzavreté, ich mozog je už súčasťou tohto prístroja a nijako zvlášť sa nerozvíja. Rozumieme však prirodzenosti človeka. A preto by mali existovať obrovské obmedzenia internetového smogu. Dieťa by malo mať prístup iba k špeciálnym obmedzeným častiam internetu a komunikácie, ktoré sú pre neho vhodné.
Jedná sa hlavne o poznávacie a rozvíjajúce programy … Ak by bolo možné vytvoriť niečo také a zoznámiť s tým deti i mladých ľudí, určite by som to urobil. Človek je ako zviera, mal by byť obmedzovaný, treba mu ukazovať: „Toto – áno, toto – nie. Toto je takto, a to tak“. Potom, čo sa to všetko naučí, je možné mu postupne rozširovať obzor. Dospelé ľudstvo nemá dostatočne koordinované činnosti, ktoré by viedli k maximálnemu rozvoju budúcej generácie.
Rozhodne si myslím, že ľudstvo sa o túto generáciu dostatočne nezaujíma. Zaujímajú sa iba jednotliví rodičia … Ľudia ráno vstanú, vezmú deti z domu, dajú ich do škôlok a škôl. Čo sa tam deje, na tom im nezáleží. Idú do práce. Večer, keď prídu z práce, sledujú v televízii futbal alebo niečo iné. V tom čase už deti sedia za svojími počítačmi. To, čo robili pol dňa po škole, je nejasné. A takto prebieha celý život! Nešťastní rodičia nemôžu nič robiť. Sú nútení byť v týchto medziach.
Ani deti Gatesa a ostatných miliardárov nie sú príkladom. Nemyslím si, že sa ich deti stanú nejako zvláštnymi. Rovnako sa zdržiavajú v takejto spoločnosti. Keby boli títo miliardári chytrí, pochopili by, že sa musí zmeniť svet, aby sa ich deti a vnúčatá dostali do iného sveta. Pretože keď sa nezmení svet, nič pre svojich potomkov neurobia. Ich malé skvosty, ktoré vychovávajú, sa rovnako utopia v tomto svete. Budú tiež pracovať. Síce budú jazdiť vo veľkých autách, budú mať jachty, ale rovnako sa budú motať v tomto svete a nikam neutečú. Nebudú mať možnosť z neho vybočiť.
Potrebujú zmeniť prostredie svojich detí a vnúčat. Celý svet! Celý svet je ich prostredím. A aby boli ich potomkovia šťastní, je potrebné pretvoriť svet – a musí sa to urobiť so všetkými.
Predovšetkým výchova! Iba výchova! Tá zmení ľudstvo a poskytne ich potomkom iné prostredie.
Zaklad vychovy deti je v rodine Nie skola nie ...
Technologie su dobre kym su sluha. Nie su dobrym ...
major minor. Nie.Ja som nemyslel zakomplexovanych... ...
Najlepsie je ked za Vami v aute na smartfone ...
Samozrejme, že mám deti a nehovorím, že ich ...
Celá debata | RSS tejto debaty