Ako vychovávať deti?

V Japonsku už čoskoro bude úplne zakázané fyzické trestanie detí. Zákaz fyzického trestania neplnoletých sa týka ako rodičov, tak i sociálnych pracovníkov a učiteľov.

Ako môžu vyjadriť svoju nespokojnosť s chovaním dieťaťa, pokiaľ ide za hranice toho, kedy všetci môžu povedať, že je to už neprípustné pre spoločnosť, rodinu a tak ďalej? Veď výchova znamená obmedzenie.

Musíme vyjadriť svoju nevôľu tak, aby to dieťa pochopilo! Aby pochopilo, že je to v jeho prospech. To znamená, že to nerobíme preto, že sme naštvaní a nervózni, ale preto, že si želáme jeho dobro. To je vo výchove najdôležitejšie.

Ako udržať v pamäti, že najdôležitejšia je výchova a že si nesmieme vylievať svoj hnev na dieťati…?

K tomu je potrebné vychovávať pedagógov. Takže tu zákazom nič nedokážeme. Nič nezmôžeme. Aký to má zmysel, že bude zákon? To znamená, že budeme trestať, väzniť rodičov?! To povedie len k zmätku v spoločnosti!

Keď štát zavádza taký zákon a všetky zákony obecne, je nevyhnutné, aby sa ľudia naučili, ako tento zákon dodržiavať. Štát mu musí dať zodpovedajúcu podporu.

Aká je správna výchova?

Je povedané: „Človek sa rodí ako malý živočích.“ A postupne, pokiaľ ho nebudeme vychovávať, sa stane veľkým živočíchom. Aby  sme ho mohli vychovávať, je potrebné aplikovať súčasne s jeho vývojom určitý tlak!

Dávať mu na vedomie, že na neho vyvíjam tlak voči jeho živočíšnej prirodzenosti, a nie len voči malému dieťaťu, ktoré sa v ňom nachádza. Človeka si želám vyvíjať a živočícha skrotiť! Lebo tento živočích je divoký!

Dieťa by malo vedieť, že má v sebe dve časti: dobro a zlo – a zlo musíme obmedziť.

Nezáleží na tom! Aký je rozdiel v tom, či sú rozhorčené, či nerozhorčené? Dôležité je povedať pravdu a tá sa po nejakej dobe stane uvedomelou.

Takže záverom je to, že sa musia vychovávať rodičia aj pedagógovia. Samozrejme je nutné vychovávať rodičov pred tým, než rodičia začnú vychovávať deti. Inak rodičia vychovajú svoje deti ešte horšie, než ako sú vychovaní sami.

 

Ale ja som nezabil

29.09.2025

Či si to chceme pripustiť alebo nie, všetci na seba priamo pôsobíme. Od samého začiatku sme súčasťou jedného systému. Každý náš čin sa premieta do života všetkých ostatných – aj keď to nevidíme a necítime. To je nesmierne vážna skutočnosť. Zatiaľ necítime osobnú vinu za to, čo sa deje okolo nás. Myslíme si, že nerobíme nič zlé. A keď niekto cudzí pácha [...]

Aby sa rozprávka stala skutočnosťou

28.09.2025

Koľko geniálnych mozgov sa v priebehu dejín pokúšalo vytvoriť systém vzdelávania, ktorý by z človeka urobil Človeka! Platón, Aristoteles, Konfucius a Ušinskij, Makarenko a Maria Montessori… Ale ako vidíme, všetky ich snahy boli márne. Moderný človek sa svojimi morálnymi vlastnosťami príliš nelíši od svojich dávnych predkov. Prestaňme sa zapriahovať za [...]

Ako vytvoriť doma pokojnú a pozitívnu atmosféru

24.09.2025

Faktor, ktorý ovplyvňuje naše zdravie a šťastie viac ako čokoľvek iné, sú pozitívne vzťahy. Je potešujúce, že po 75 rokoch súvislého výskumu na Harvardovej univerzite je toto teraz aj vedecky potvrdené. Menej povzbudivé je, že vzťahy medzi ľuďmi sa zdajú byť čoraz menej pozitívne – na sociálnych sieťach, ktoré mali spájať a nie rozdeľovať, v médiách, ktorých [...]

ČR voľbyČR25 parlamentné voľby

Pellegrini blahoželá Čechom i Babišovi. Ministri veria v dialóg s Prahou

04.10.2025 18:32, aktualizované: 18:45

Česi dali najavo, že chcú politikov, ktorí obhajujú záujmy svojho národa, nie cudzie geopolitické záujmy, napísal Šutaj Eštok z Hlasu.

Czech Republic Election

V Česku sa zmení vláda. Babiš triumfoval, Fialovi vrátil prehru. S kým bude riadiť krajinu?

04.10.2025 18:30

Babišovo ANO získaloviac hlasov v porovnaní so všetkými vládnucimi stranami. Pohorelo hnutie Stačilo!, ktoré sa do snemovne ani nedostane.

Fiala s Babisom kombifoto

Fiala prehral, lebo jeho vláda urobila rôzne chyby. Veľa Čechov sa cítilo oklamaných

04.10.2025 18:00

Keby na čele hnutia ANO nestál Andrej Babiš, určite by vo voľbách nezískalo viac ako 30 percent odovzdaných hlasov, zdôrazňuje politológ Jan Kubáček.

Katarína Konečná

Komunisti sa do parlamentu nevrátili. Konečná však hlavu nevešia: Babiš problémy Česka nevyrieši

04.10.2025 17:53

Líderka Stačilo! poďakovala voličom aj kandidátom a uviedla, že počas kampane hnutie vzdorovalo „brutálnym útokom“.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 521
Celková čítanosť: 984156x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie