Strach z nezamestnanosti  

Po kríze sa do práce nevraciame tak, ako to bolo obvykle. V Číne je späť znečistenie ovzdušia, pretože továrne opäť bežia na plné obrátky, zákazníci sa však do doby pred koranavírusom nevrátia. Ameriku čakajú bankroty a vyššie dane, hovorí Larry Fink z BlackRocku, najväčší správca aktív na svete. Podľa agentúry Reuters taktiež Európa pravdepodobne zvýši dane, aby pokryla svoje „granty na obnovu po koronavíruse“ a svetový trh s luxusným tovarom „smeruje k poklesu o 18 percent“, píše South China Morning Post.

Takže sa do práce skutočne nevraciame tak, ako to bolo obvykle pred tým. Nejedná sa len o vyššie dane a nezamestnanosť. Nevraciame sa k spôsobu života, aký sme žili, pretože nás tento spôsob doviedol tam, kde sa nachádzame teraz – k nariadenej izolácii a postupnému uvoľňovaniu izolácie, k obavám z budúcnosti, neistote z prítomnosti a všeobecnému zmätku. Veľa ľudí sa jednoducho späť k predchádzajúcemu životu vrátiť nechce; nebol tak skvelý.

Pretože nezamestnanosť zostane trvalo vysoká, veľa ľudí sa bude obávať z nedostatku peňazí. A ľudia ktorí, sú zamestnaní, sa taktiež ľahkomyseľne nevrátia späť do doby pred vírusom, takže veľa podnikov neprežije. Aj keby nám ostali nejaké peniaze naviac, rovnako ako pred tým si nevyrazíme von na nákupy, keďže nám to nedovolia zvyšujúce sa dane a bankroty.

Svetlo na konci tunela

Napriek všetkému, čo som práve napísal, som šťastný z toho, kde sa práve nachádzame, hoci by som si prial, aby sme sa do súčasnej situácie dostali jednoduchším spôsobom. Nech je to akokoľvek, konečne sme sa dostali do neodvrátiteľného stavu, kedy sú úrady nútené problém riešiť. Dávky v nezamestnanosti a potravinové lístky nič nevyriešia. Desiatky miliónov ľudí sú trvalo vylúčení z pracovného trhu a predpokladá sa, že ich počet bude stúpať.

To vyžaduje generálnu opravu, celkové prepracovanie štruktúry spoločnosti. Jediným východiskom, ako sa vyhnúť úplnému sociálnemu kolapsu, výbuchom nepokojov a násilia, vyhlásenia stanného práva a kto vie, akým ďalším nepríjemnostiam, je spraviť dve jednoduché veci:

  1. Poskytnúť každému, kto má nárok na štátne dávky, štipendium, ktoré nahradí všetky ostatné dávky. Štipendium bude stačiť k slušnému, ale nie prepychovému životu. Každý človek musí dostať jedlo, oblečenie, bývanie, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a nejaký odpočinok a dovolenku. To sú základné ľudské potreby, nie luxus.
  2. Za prijatie štipendia sa každý človek zúčastní kurzov, ktoré mu poskytnú informácie o svete, v ktorom žijeme, a to z pohľadu správy verejných vecí, financiách vrátane ďalších zručností, ktoré zahŕňa viac informácii o situácii súčasného sveta po kríze.

Cieľom týchto štúdií nie je len vzdelávanie ľudí aj keď toto je tiež dôležité. Cieľom je pomôcť im, aby sa sociálne a emocionálne navzájom prepojili, spojili sa so svojimi rodinami, mestami a svojou krajinou. Ľudia, ktorí majú pocit, že patria tam, kde sú, nevychádzajú von na ulicu, aby ničili svoje vlastné mestá alebo krajinu a obzvlášť to nebudú robiť, pokiaľ sú v bezpečí ich osobné financie.

Postupom času sa sami absolventi stanú učiteľmi, pretože viac a viac ľudí bude trvalo bez práce. Ale na rozdiel od súčasného stavu, kedy sa nezamestnaní ľudia často cítia ponížení a strácajú sebaúctu, sociálny prínos týchto študijných programov bude natoľko významný, že sa k nemu ľudia s radosťou pripoja.

Akonáhle sa ľudia dozvedia o dôležitosti solidarity, vzájomnej zodpovednosti a ďalších sociálnych hodnotách, ich sebaúcta vzrastie s tým, ako sa stanú aktívnymi účastníkmi, ktorí tieto hodnoty uskutočňujú v praxi. Rovnako ako dnes ponúkame sociálne služby a považujeme to za dôležité, ľudia, ktorí sa zaoberajú týmto štúdiom, budú natoľko prepojení a láskaví, že zmenia celú atmosféru vo svojom okolí a vo svojich komunitách. Ich obrovský prínos pre súdržnosť bude tak významný, že sa stanú piliermi spoločnosti, základom pre budovanie udržateľnej a šťastnej komunity.

Pokiaľ sa nám táto svetlá budúcnosť zdá zahmlená, je to preto, že zatiaľ nie sme schopní naplno uchopiť hĺbku zmien, ktorú nám všetkým vírus priniesol. Navždy nás zmenil. Až na konci tohto úderu vyjdeme von, budeme za ňu vďační. Možno budeme ľutovať len to, že sme potrebovali pandémiu, aby nám ukázala to, čo je samozrejmé.

 

 

Sviečka, ktorá nikdy nezhasne

02.12.2024

Keď sa človek blíži k polovici svojho života, začína postupne „zostupovať“ k smrti. Veď človek nezomiera v jednom okamihu, rovnako ako sa ihneď nenarodí dospelým. Jeho sviečka, egoistická túžba, ktorá v ňom horí, zhasína postupne. Do 40-45 rokov si myslí, že má celý život pred sebou, že sa bude schopný naplniť. V štyridsiatich rokoch však prichádza [...]

Čo by mal človek dostávať od spoločnosti?

29.11.2024

Človek by mal predovšetkým dostávať duševné a telesné bezpečie. Ľudia by mali vedieť, že majú jedlo na stole dnes aj zajtra, strechu nad hlavou, miesto pre svoju rodinu a že dokážu zvládnuť akýkoľvek zdravotný alebo fyzický problém, ktorý sa objaví. Takú istotu môže človeku poskytnúť iba komunita. To vyvoláva otázku: Prečo potrebujeme práve spoločenstvo, a nie [...]

Ako pracovné vzťahy ovplyvňujú náš život?

25.11.2024

V dnešnom uponáhľanom a konkurenčnom svete sa môže myšlienka na rozvíjanie harmonických vzťahov – najmä na pracovisku – javiť ako idealistická. Napriek tomu sú také vzťahy nevyhnutné pre vytvorenie harmonického a naplneného života. Predstavte si pracovné prostredie, v ktorom sa presúva pozornosť od snahy prekonať ostatných na to, aby sa každý cítil rešpektovaný. [...]

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 449
Celková čítanosť: 827000x
Priemerná čítanosť článkov: 1842x

Autor blogu

Kategórie