Ekonomická „praženica“ – zmätok nad zmätok

8. marca 2009, počas finančnej krízy, ktorá sa stala známou ako Veľká recesia, vtedajší ekonóm spoločnosti Wachovia Corp. Mark Vitner celkom výstižne opísal svetové ekonomiky, ktoré sa zmätene premiešali: „Je to ako snažiť sa oddeliť zmiešané vajíčka. Jednoducho sa to nedá urobiť tak ľahko. Neviem, či sa to vôbec dá,“ povedal pre CBS News. V týchto dňoch, keď svet zápasí s narušením globálneho dodávateľského reťazca a životne dôležité komodity uviazli na mori na celé mesiace, niektorí odborníci navrhujú, aby sme urobili práve to. Od roku 2009 sa však ekonomiky len viac zamotali a myšlienka ich oddelenia sa stala ešte nereálnejšou.

Nemôžete ísť proti evolúcii – a tá smeruje k väčšej spletitosti, nikdy nie k menšej. Platí to na všetkých úrovniach: minerálnej, biologickej aj sociálnej. Výsledkom je, že ľudská spoločnosť sa stáva zložitejšou a previazanejšou a hospodárstvo, ktoré je odrazom ľudskej spoločnosti, sleduje rovnakú líniu.

Dôvodom, prečo v prírode nevidíme také zahltenie a narušenie, je, že okrem ľudí sa všetky ostatné prvky riadia svojimi prirodzenými inštinktami. Výsledkom je harmonický tok, kontinuálny neprerušovaný kolobeh života a veci vyvíjajúce sa synchrónne so svojím prostredím.

Ľudstvo funguje presne opačne. Snažíme sa povzniesť nad naše prostredie, nie byť v súlade s ním. Snažíme sa dosiahnuť vrchol, byť rýchlejší, vyšší a silnejší ako všetci ostatní. Keď sa o to snaží každá krajina, spoločnosť, a dokonca aj človek (do určitej miery), dochádza k preťaženiu „uzlov“ a všetko sa zasekne.

Inými slovami, sme svedkami výsledku nášho vlastného egocentrického postoja. Keby každý pracoval v harmónii so zvyškom ľudskej spoločnosti, ako to robí každý iná súčasť prírody, nedošlo by k nijakému zahlteniu a každý by dostal to, čo potrebuje, vtedy, keď to potrebuje, a toľko, koľko potrebuje.

Okrem toho, keďže sme súťaživí a uspokojenie nám neprináša to, že máme to, čo potrebujeme, ale to, že máme viac ako ostatní, a dokonca to, že ostatným odopierame to, čo potrebujú, nemôžeme naše hospodárstvo rozvrátiť. Naša túžba poraziť druhých nás k nim aj viaže, pretože ich bolesť je naším potešením a my nemôžeme pracovať bez potešenia. Ísť sám znamená ísť proti ľudskej prirodzenosti, a to nemôžeme, aspoň nie z dlhodobého hľadiska.

Ak chceme racionalizovať dodávateľské reťazce, musíme si jasne uvedomiť našu vzájomnú závislosť. Musíme sa začať vnímať ako celok, kde prospech jedného je prospechom všetkých a všetky časti prispievajú k blahu všetkých ostatných častí.

Takto funguje naše vlastné telo, takto funguje každý organizmus. Bez tohto prístupu by život nebol možný. Keď konáme v rozpore so základným princípom, ktorý umožňuje život a rozvoj, odsudzujeme našu spoločnosť ku smrti a úpadku.

Keď si uvedomíme, ako funguje príroda, ako fungujeme my, a že je v našom najlepšom záujme to zmeniť, môžeme prestať narúšať globálny ekonomický systém a začať synchronizovať svoje konanie. Zjednodušene povedané, budeme k sebe ohľaduplnejší.

V súčasnosti sa nám možno nepáči myšlienka, že musíme myslieť aj na druhých, nielen na seba, ale ak sa nezačneme učiť pravdu už dnes, globálne „premiešané zmätky“ sa zhoršia do takej miery, že si už nebudeme schopní zabezpečiť základné potreby pre každodenný život.

 

 

 

 

Ďalší krok vo vývoji ľudstva: Liek na ego

18.11.2024

Stojíme na prahu významnej historickej zmeny, vzostupu na ďalšiu úroveň nášho ľudského vývoja. Na tejto ceste budeme potrebovať liek na ego, ktoré nás vzďaľuje od seba navzájom a ničí každý dobrý aspekt života. Tento liek na ego pre nás odhalili veľkí kabalisti 20. storočia Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) a jeho syn, kabalista Baruch Šalom Halevi Ašlag (Rabaš). Vďaka [...]

Tajomstvo dlhého vzťahu

11.11.2024

V rozprávkach všetko končí svadbou hrdinov. A potom – ,,žili šťastne až do smrti a dobre sa mali“. Tak je to v rozprávkach. A v živote? V živote sa často stretávame s rozporom medzi tým, čo chceme, a tým, čo je skutočné. Chceme jednu vec, ale stane sa niečo iné a spôsobí to veľa utrpenia. Je možné vybudovať také vzťahy, ktoré nebudú vyvolávať nespokojnosť [...]

Stáva sa svet menej stabilným?

05.11.2024

Nepochybne. Podľa múdrosti kabaly, z ktorej čerpám všetko, čo hovorím, vstupujeme do novej éry, ktorú kabalisti označujú ako „epocha poslednej generácie“. Táto epocha sa vyznačuje veľmi intenzívnym rozvojom ľudstva. Nejedná sa o vývoj technologický alebo sociálny, ktorý poznáme z predchádzajúcich generácií, ale o vývoj duchovný. Ako budeme postupovať po ceste [...]

Matt Gaetz

Údajne spal s mladistvou, užíval drogy, spreneveril peniaze. Gaetz stiahol kandidatúru na Trumpovho šéfa spravodlivosti

21.11.2024 23:38

Blízki spolupracovníci novozvoleného prezidenta naznačili, že minister spravodlivosti bude po samotnom Trumpovi najdôležitejším členom administratívy.

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová využila počas letu medicínske vzdelanie a pomohla pasažierovi

21.11.2024 23:27

Šéfka EK pred vstupom do politiky pracovala ako lekárka v nemeckom Hannoveri.

kábel, podmorský

Dánsko: Armáda spozorovala čínsku loď v oblasti, kde sa pretrhli podmorské káble

21.11.2024 23:14

Fínske, švédske a nemecké úrady začali vyšetrovať pretrhnutie dvoch podmorských káblov.

bábätko, dieťa, novorodenec

Z pôrodnice vo Viedni zmizol novorodenec, pátranie je zatiaľ neúspešné

21.11.2024 22:25

V nemocnici zachytili policajné psy pachovú stopu pri odpadkovom koši, avšak odpadky už medzitým boli vynesené.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 445
Celková čítanosť: 819599x
Priemerná čítanosť článkov: 1842x

Autor blogu

Kategórie