Človeka vychová len človek

Čo budeme robiť, keď naše pracovné miesta prevezmú roboty? V mnohých oblastiach pracovného trhu sa tak už deje. Počítačové stroje nahrádzajú ľudí – od pokladníkov až po právnikov, a to alarmujúcim tempom, ktoré sa len zrýchľuje. Nebude trvať dlho a roboty prevezmú poľnohospodárske práce, prácu v oblasti doručovania tovaru, väčšinu pracovných miest vo výrobe i prácu zamestnancov v hoteloch. Stroje nahradia aj pokladníkov v bankách, pracovníkov telefónnych centier, okrem mnohých ďalších pracovných miest, ktoré už boli do značnej miery automatizované.

Existuje však jedna oblasť, kde bude potrebných čoraz viac ľudí a počítače ich nikdy nenahradia: vzdelávanie. Vzdelávaním nemám na mysli učenie. Stroje dokážu naučiť všetko od matematiky až po históriu. Stroje nás však nemôžu vzdelávať v tom hlbokom zmysle slova. Stroje nedokážu z dieťaťa urobiť sebavedomého a sociálne pozitívneho dospelého človeka. To je niečo, čo patrí výlučne do kompetencie pedagógov.

V dnešnom svete je všetko prepojené. Nie je to len internet, ktorý nás spája. Každý výrobok na tejto planéte sa vyrába vo viacerých krajinách; potraviny, ktoré jeme, sa pestujú a potom aj vyrábajú vo viacerých krajinách; energia, ktorú používame na vykurovanie, varenie a pohon, sa vyrába alebo čerpá v iných krajinách, než kde sa primárne používa. Keby nebolo našich vzájomných prepojení na všetkých úrovniach, od najosobnejšej až po medzinárodnú, neprežili by sme.

Avšak hoci sme sa stali úplne navzájom prepojení a závislí jeden od druhého, zároveň sme sa stali voči sebe aj intenzívne nepriateľskí. Nedávne masové streľby v USA a vojna medzi Ruskom a Ukrajinou sú viditeľnými príkladmi nepriateľstva, ktoré voči sebe ľudia a národy pociťujú. Nie je to však len na neosobnej úrovni, ale aj medzi súrodencami, manželmi, priateľmi a spolupracovníkmi. Nedôvera je všade a tam, kde nie je dôvera, nemôžu existovať silné komunity ani šťastné rodiny. Tam, kde nie sú silné komunity alebo šťastné rodiny, nie sú ani šťastní ľudia. V dôsledku toho sa rozpadá celá spoločnosť a žiadna technológia to nedokáže zastaviť.

Keďže počítače nedokážu naučiť ľudí dôverovať si navzájom alebo starať sa jeden o druhého, najvyhľadávanejšou prácou v budúcnosti bude práca vychovávateľov: ľudí, ktorí učia iných ľudí, aby sa stali starostlivými jednotlivcami, ktorí sa snažia udržať spoločnosť založenú na vzájomnej zodpovednosti, a nie na izolácii a podozrievaní.

Takáto spoločnosť nebude menej vitálna a dynamická ako dnešná hyperkonkurenčná spoločnosť. Ľudia však nebudú súťažiť, aby sa navzájom porazili, ale aby boli tými, ktorí najviac prispievajú ku vzájomnému zjednoteniu a spojeniu.

Stále budú existovať ocenenia a pocty, ale nebudú ich dostávať tí, ktorí svojimi sebeckými činmi na svojej ceste pošliapu všetkých ostatných, ale tí, ktorí svojou prácou ostatných posilnia. Individuálne úspechy sa nielenže budú množiť, ale spoločnosť ich bude podporovať, pretože budú prinášať pokrok celej spoločnosti a nebudú na ničí úkor. V takejto spoločnosti budú mať ľudia pocit, že môžu realizovať svoje sny a byť tým, kým chcú byť, a zároveň zostať súčasťou živej a solidárnej spoločnosti.

Výchova k takejto spoločnosti si vyžaduje citlivosť a pochopenie ľudskej povahy. Keď si toto nové zmýšľanie osvojí čoraz viac ľudí, bude čoraz viac podobných vychovávateľov, ktorí zvrátia odcudzenie, ktoré dnes dominuje v našich vzťahoch, a pomôže vytvoriť starostlivú a solidárnu spoločnosť.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 888726x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie